Procházení svatojakubské cesty Žitava - Praha 2010

Olga značíOd pátku 2.7. do soboty 10.7. jsme uskutečnili slavnostní projití a značení cesty z (ze Žitavy) Hrádku nad Nisou do Prahy. Sešlo se nás v některých dnech až 23 poutníků a 5 organizátorů. Děkujeme všem zúčastněným za krásný průběh pouti. Rovněž tak děkujeme všem, kteří nám poskytli ubytování v ubytovnách, sokolovnách, školách a farách. Děkujeme kněžím, kteří pro nás uspořádali poutní bohoslužby, lidem kteří nás přijali a umožnili prohlédnout si významné památky, kostely a kláštery od hranice republiky po Prahu.

Za ULTREIA o.s.

Jan Bím   

 

V cíliTak jsme došli ...

Naše pouť z Hrádku nad Nisou (někteří ze Žitavy) skončila. V tropických vedrech, za 8 dní, jsme v rozpálené Praze překročili práh kostela sv.Jakuba. Ve stinné křížově chodbě dostáváme poslední razítko do credencialu a mně v hlavě letí divoký film událostí na pouti. Loučíme se držíc se za ruce, zpíváme Ultreia a slibujeme si pokračování za rok dál z Prahy. Zní polština, němčina a čeština. Ano, měli jsme poutníky z Polska a Německa a já doufám, že se jim u nás líbilo.
Pozoruji poutníky jak nikam nespěchají, přestože je úmorné teplo a mají za sebou mnoho kilometrů. Jsem ráda, byla to pro mne cesta za poznáním nejen sama sebe ale i druhých. A za to vám všem zúčastněným chci ještě jednou poděkovat. Děkuji, že jsem mohla být s vámi.

 

V Praze 12.7.20 10 Olga Jankovcová

 

Podrobné fotogalerie

Fotografie Jindry Hodače na Rajčeti

Zdravim Vas vsechny,
dnes jsem probral sve fotky z nedavneho putovani a neco z nich jsem vystavil na albu. Fotek mam mraky .. a mozna jsou mezi nimi i lepsi .. ale .. je to tak, jak to je :) Sireni povoleno .. v pripade zajmu zaslu v originalnim rozliseni.
Bez diakritiky pisu s ohledem na na nase polske pratele ..
Mejte se pekne a nekdy opet navidenou
Jindra H.

 

Fotografie Andrzeje Ziolka z Polska na Picase

Witaj Olga!
Jeszcze raz dziekuje za umozliwienie mi uczestniczenia w przejsciu droga sw. Jakuba w Czechach.Byly to dla mnie radosne i szczesliwe dni. Atmosfera byla cudowna.
A Praha to osobny temat. Przy najblizszej okazji bede sie staral do niej zawitac.
Pozdrawiam
Andrzej

 

Fotografie Jana Hubka na Rajčeti

(Honza si přidával i odbočky mimo trasu, neboť základní trasu prošel již s námi v roce 2009)

 

Program po dnech

2.7.

 večer sraz poutníků — ubytování, večerní setkání, obdržení credencialu, zahájení poutě

3.7.

Hrádek nad Nisou - Grabštejn (hrad otevřen) - Kryštofovo údolí (malebné údolí s dřevěným kostelem sv.Kryštofa, orloj, lidové stavby 

4.7.

Kryštofovo údolí (ráno mše a požehnání poutníků na cestu) - prohlídka viaduktu a tunelu po cestě do Křižanského sedla, Český Dub (nocleh)

5.7.

Český Dub (ráno prohlídka Komendy) - Letařovice (kostel sv.Jakuba prohlídka, na stropě malované dřevěné desky ze života sv.Jakuba Většího z roku 1722 v počtu 60 ks) - Mohelnice (románský kostel P.Marie 12.stol.) - zříceniny renesančního zámku Zásadka - Mnichovo Hradiště (prohlídka - nocleh) 

6.7. 

Mnichovo Hradiště (ráno mše v kostele sv.Jakuba, klášter, zámek) - Klášter Hradiště (zbytky kláštera, dochován gotický portál) - Klokočka (poutní místo s kaplí sv.Stapina, léčivý pramen) - Bakov nad Jizerou(mariánský barokní sloup na náměstí, gotický kostelík sv. Barbory uprostřed bývalého hřbitova a pěkná hřbitovní renesanční brána z r. 1588) - Zvířetice (zřícenina hradu) - Michalovice (zřícenina hradu, platí se vstupné a má otevírací dobu) - Mladá Boleslav (nocleh) 

7.7.

Mladá Boleslav (stará část města se zámkem, doporučujeme navštívit výjimečnou renesanční stavbu z let 1544-54, původní kostel Jednoty bratrské, dnes výstavní sín) - Vinec (kostelík sv. Mikuláše, románský, architektonicky vyjímečný) - Dražice (zřícenina hradu) - Benátky nad Jizerou (nocleh) 

8.7. 

Benátky nad Jizerou (zámek s Braunovými sochami, muzeum hraček) - Předměřice (kostel sv.Jakuba, zavřený a chátrající) - Stará Boleslav (nocleh) 

9.7.

Stará Boleslav (slavné poutní místo s románskými kostelíky sv.Klimenta - patří k nejstarším svatyním - a sv. Václava, poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie) - zde nastupujeme na slavnou poutní cestu Via Sancta, kerá je lemována výklenkovými poutními kaplemi z r.1644 - Brandýs nad Labem (zámek) - Dřevčice - Podolánka - Vinoř - Kbely - Praha Prosek (kostelík svatého Václava, pro poutníky, kteří nejsou z Prahy nocleh.Pokud se podaří zajistit koncert v kostele sv. Václava, máme se ještě na co těšit.) 

10.7.

Prosek - Vysočany - Libeň - Troja (zámek) - park Stromovka - Letná - kostel sv.Jakuba na Starém městě náš cíl. Závěr, nocleh pro mimopražské

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info