Žitavská svatojakubská cesta

Stará poutní a obchodní trasa, jejíž historická důležitost sahá mnohem dříve než k začátkům poutí za svatým Jakubem do Santiaga. Po této trase přinesl český biskup Vojtěch kolem roku 995 do Polska křesťanství, po této trase postupovaly oddíly křižáků do svaté války proti pohanským Prusům.

Mapa trasy Žitava - Praha

GPS souřadnice ke stažení

Kilometráž trasy

Etapa 1 - Hrádek nad Nisou - Kryštofovo údolí 
 Etapa 1 - varianta přes Václavice 
Etapa 2 - Kryštofovo Údolí - Český Dub     
 Etapa 2 - varianta přes Ještěd 
Etapa 3 - Český Dub Letařovice - Mnichovo Hradiště 
Etapa 4 - Mnichovo Hradiště - Mladá Boleslav 
Etapa 5 - Mladá Boleslav - Benátky nad Jizerou 
Etapa 6 - Benátky nad Jizerou - Stará Boleslav 
Etapa 7 - Stará Boleslav - Praha Prosek

Průchod Prahou také informace o ubytování

 

Podrobný průvodce trasy je na webu německého svatojakubského bratrstva. V drobnostech se liší od našeho návrhu trasy.

K lednu 2014 je možné na této cestě sehnat ubytování v Hrádku nad Nisou, Kryštofově údolí, Českém Dubu, Mnichově Hradišti, Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi, Benátkách nad Jizerou, Staré Boleslavi, a v přilehlé části Prahy v Praze Vinoři (fara Vinoř). S výjimkou M.Hradiště a Vinoře jde vždy o komerční ubytování, která mohou měnit majitele. 

V Hrádku nad Nisou doporučujeme Pension Janata, Hradební 375, Hrádek nad Nisou 463 34, tel. +420 606 341 818, email janata.pension@volny.cz Penzion se nachází v klidné části u parku, hned pod náměstím. Možnost objednat snídani. V pokojích lednice a varná konvice.

V Mnichově Hradišti již v roce 2010 vznikla poutnická ubytovna na faře naproti kostelu sv.Jakuba, kdy místní farář p.Mach má k dispozici až tři místa k přespání, více se dovíte na www.dekanstvimh.cz. Nutné rezervovat minimálně 2 dny předem!

V Praze Vinoři je možné využít ochoty faráře pana Pavla Jančíka a v několikadenním předstihu kontaktovat na www.farnost-vinor.org a za rozumnou cenu sehnat nocleh. Ačkoli neuvádí cenu za ubytování, je standardní, že poutník poskytne podle svých možností odměnu za nocleh. Buen camino!

Prosíme poutníky, aby o ubytování nežádali v Charitním domově, Lázeňská 61, Stará Boleslav. Jedná se o domov pro seniory a poutníky nemohou na spaní přijmout. Je zde možné dostat razítko, zajít na toaletu nebo doplnit vodu. Děkujeme za pochopení.

 

Slavnostní společné projití se značením v červenci 2010

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info