Cyklotrasa č.3 Praha - Plzeň - Domažlice - Folmava s odbočkou na Všeruby č.3A

Cyklopouť z Prahy do Domažlic – červenec 2013

Občas se přihodí, že poutníky, hlavně ty zahraniční, napadne putovat na kole v Čechách z Prahy směrem do Německa nebo opačně od Mnichova. Dosud žádná taková trasa jako poutní svatojakubská cesta není informačně podporovaná ani značená, ale přesto, nedalo mi to, a jeden volný víkend jsem věnoval tomu, že jsem si za skoro ideálního počasí jedinou dálkovou trasu z Prahy směrem do Santiaga – cyklotrasu č.3 z Prahy přes Plzeň a Domažlice na Folmavu a dál na Mnichov – projel. Předem jsem si prošel vzdálenosti na www.mapy.cz, přibližnou obtížnost trasy, ubytování jsem našel u kamarádů v Rokycanech, a brzy ráno v sobotu 20.července jsem vyrazil a nakonec i zdárně dorazil do Domažlic v neděli tak, že jsem odjel i bez rezervace na kolo mezistátním rychlíkem v 16.10 do Prahy zpět. Zní to celkem idylicky a jak to bývá, ne vše to úplně idylické bylo, a v tom to nakonec svými zážitky pouť připomínalo.

A jaké informace k cyklocestě se Vám mohou hodit? Rozdělím je pro přehlednost do víc částí, vyberte si, co budete potřebovat.

 

Z Prahy do Plzně
Tato cesta začíná v Praze Radotíně, kam je nejjednodušší se dostat vlakem z centra nebo pro ty šťastnější z jihu Prahy (patřím mezi ně) se tam dostanete přes několik přípojných tras, hlavně A2 podél Vltavy je dobrá spojka. Až do Zadní Třebáně se jede podél Berounky, která se hned třikrát přemosťuje, v případě cesty z Dobřichovic do Řevnic je pro cyklisty trekovými nebo horskými koly zbytečné, pokud jim nevadí malý kopec přes chatovou osadu. Ze Zadní Třebáně pak vede trasa podél Svinařského potoka a přes Svinaře s renovovaným zámečkem se přes řadu drobných vesnic chvátá až k Neumětelům. Tam jistě narazíte na otevřenou hospodu u kostela, však už to je z Prahy přes třicet kilometrů! Dál přes městys Lochovice s neopraveným zámkem musíme zdolat kopec před Hořovicemi, vlastně první od Prahy. V Hořovicích je řada obchodů otevřených i o víkendu, ale krom zámku město nepůsobí příliš relaxačním dojmem. Když vydržíte cestou podél potoka dalších cca 8km do Komárova kolem starých působivých železáren a upraveného slévařského závodu Buzuluk, tichým údolím, tak náměstí v Komárově jsou v hospůdce na cyklisty dobře připravení. Od Komárova přes Zaječov, Těně až do Strašic se jede už nahoru dolů, ale pořád bez velkých kopců. Za Strašicemi se ocitneme na chvíli ve vojenském újezdu a hlavně se projíždí konečně lesní cyklostezkou oblastí Trhoň (plnou borůvčí) až k údolí říčky Klabavy, kde doporučuji občerstvení odložit až do Dobřívi s řadou roubených chalup a hlavně s historickým hamrem, původně ze 16.století! Klabava nás provází přes Rokycany až po Ejpovice, a tak před Plzní nás čeká kopec už jen mezi Kyšicemi a Červeným Hrádkem, ale ta odměna výhledu na Plzeň a příjemného sjezdu „okresní" výpadovkou za to stojí! V Plzni přes čtvrť Doubravka se dojede až k hlavnímu nádraží.

 

Z Plzně do Domažlic 
Z oblasti hlavního nádraží je potřeba být ve střehu u mostu přes Radbuzu, cesta se ohývá doleva po jejím levém břehu proti proudu ven z města k vodní nádrži České údolí a dál do městečka Dobřany, kde se točí místní dobřanské pivo s řadou speciálů. Odtud směrem k hranici cesta už vede z kopce do kopce, ke konci stále více. V Dobřanech doporučuji doplnit nápoje na maximum, vždyť v neděli se je další otevřená restaurace až v Koloveči 25km daleko! Mezitím se projede v Chlumčanech kolem velkého závodu Lasselsberger, přes Dnešice, Soběkury do Merklína, větší vesnice se zámkem, a hospodou otevřenou vyjma nedělního poledne a odpoledne.. Po dalším nastoupání přes Poděvousy a Srbice příjemným sjezdem do střediskové Koloveče, s příjemnou restaurací, i zmrzlinou v létě. Za Kolovečí ve Staněticích je pro dálkové cyklisty důležitá křižovatka, kdy odtud vede odbočka také na Všeruby č.3A, kratší než na Folmavu, všerubská cesta určitě nabízí pozvolnější stoupání než folmavská v blízkosti mohutného Čerchova. Právě výhled na 1042m vysoký Čerchov nad Domažlicemi nás přesvědčuje o tom, že hranice je blízko a přes řadu menších vesnic, z nichž hned tři – Hradiště, Zahořany a Bořice - projíždíte od Prahy s větrem ve vlasech z kopce, při sjezdech nezapomínejte, že vozovky jsou v Čechách mimo hlavní silnice zrádné a plné děr nebo hrbů! Dojezd do centra Domažlic se sklání ke Staňkovu mlýnu až do centra s krásnou bílou věží, dál už je na vás, zda budete pokračovat do kopců na hranici nebo zamíříte na nádraží.

 

Značení 
Žlutými malými cedulemi je trasa značená pravidelně, i když na řadě křižovatek nezbývá než se zeptat nebo znát trasu, ať už v Zadní Třebáni, Komárově, na konci Rokycan, občas v Plzni nebo v Dobřanech. Jediná cyklomapa po cestě je v Dobřanech na náměstí, taková by měla být v každém městě nebo městysi. Pravidelně se alespoň objevují pěší mapy. Někdy jsou značky i nepochopitelně na vjezdu do obce nebo v Dobřanech dokola po náměstí, proto doporučuji koupit si nebo si vytisknout důležitá místa a křižovatky na cestě, jinak můžete i dost bloudit, jako já např. v Plzni.

 

Ubytování a občerstvení 
Ubytování na cestě jde určitě najít v každém městečku, většími vzdálenostmi, kde by to mohla být potíž, je mezi Domažlicemi a Dobřany, cca 40km a pak kratší mezi Hořovicemi a Řevnicemi, přes 20km. Občerstvení je problémem jen mezi Dobřany a Kolovečí – zhruba 25km, kde je v neděli zavřeno, jinak každá větší vesnice má o víkendech něco otevřeného.

 

Využívání trasy 
Po cestě jsem se pořád zdravil s protijedoucími, kdy řada z nich byla vybavená na více dní cesty na kole. To mi potvrdil i místní z Hrádku u Rokycan, kde v létě za dobrého počasí projíždí desítky až stovky cyklistů o víkendech, a to hodně Němců vyrážejících z Mnichova, výjimečně i Francouzi. Určitě jde o jednu z nejvíce využívaných dálkových cest v Čechách.

 

Závěrem 
Zajímalo mě především, zda je trasa zajímavá pro poutníky. Mezi Prahou a Plzní rozhodně, cesty jsou dobře sjízdné bez táhlých kopců a s řadou kulturních atrakcí – hamr v Dobřívi, museum v Komárově, zámek v Hořovicích, pomník Šemíka v Neumětelích, zámek ve Svinařích nebo Dobřichovicích. Cesta z Plzně do Domažlic je zajímavá především pro cyklisty – sportovce, od Dobřan až do Domažlic je řada kopců po cestě, zajímavá je trasa pro milovníky piva, krom tradičních pivovarů v Plzni a Domažlicích můžete zkusit pivo v Dobřanech a v museu v Koloveči navštívit hospodu z roku 1920! Každopádně je podstatné, že jde o dálkovou mezinárodní trasu z Prahy do Mnichova, na kterou na hranicích přímo navazuje německá trasa přes Cham a Regensburg do bavorské metropole.

Tomáš Jindřich


Pro inspiraci pár fotek z „cykloputování"

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info