Alternativa 2 Praha Zlíchov - Barrandov - Chuchle - Radotín

Krátká a klidná cesta z centra Prahy přes 2 poutní místa

Tuto cestu z centra Prahy na její kraj do Radotína jsem prošel jako alternativu k oficiální cestě podél Vltavy proto, že dosud chyběla skutečně klidná cesta Prahou, která je zároveň mnohem kratší, pouhých 16.3km od sv.Jakuba na Starém Městě v Praze (ta přes Zbraslav i při vynechání zacházky na Pražský Hrad má 19km). Jediná její nevýhoda a zároveň velká zajímavost je ve využití přívozu od Vyšehradu na Císařskou louku. Kudy tedy cesta prochází?

Od sv.Jakuba na Starém Městě se vydáme na Staroměstské náměstí, Melantrichovou ulicí a Havelským trhem projdeme na Národní třídu odbočíme doleva do Spálené ulice, pak procházíme Karlovo náměstí do Vyšehradské, kde doporučuji navštívit klášter Emauzy (ten otevřený kostel denně v 10 a 18 hodin). Vyšehradskou dojdeme pod Vyšehrad odbočíme napravo směrem k Vltavě, kde po náplavce půjdeme několik desítek metrů doleva a narazíme na přívoz pod Vyšehradem. Ten jezdí co půl hodiny, ale můžeme na něj narazit i v jiné než uvedené časy. S jízdenkou MHD se dostaneme na druhý břeh na Císařskou louku - pražský poloostrov, který projdeme podél loděnic až k autobusové zastávce Lihovar, přejdeme k tramvajové zastávce, odbočíme doleva a vydáme se přímo k vyvýšenému kostelíku sv.Filipa a Jakuba. U něj určitě každý zůstane alespoň chvíli, je z něj jeden z nejúchvatnějších pohledů na Prahu.

Od sv.Filipa a Jakuba půjdeme dál na jih ulicí na Zlíchově až k turistické modré, kde doprava odbočíme do ulice Nad Zlíchovem a ihned doleva stoupáme ulicí Pod Žvahovem a zas klesáme podél penzionu Na statku s rozumnými cenami. (pro poutníky, kteří se chtějí ubytovat na severními a jižním okraji Prahy a středem jen projít, tak zde je výhodné se před východem z Prahy ubytovat). Cesta dál pokračuje na Barrandov do kopce Sliveneckou ulicí, Pražského, Högerovou (kde jsou po cestě dva supermarkety) s odbočkou do Štěpařské ulice za Albertem. Dojdeme k čtyřproudé silnici, kterou přejdeme a po cyklotrase A112 projdeme do lesa až k poutnímu kostelu sv.Jana Nepomuckého na Chuchlí, opět s krásným výhledem, tentokrát na Modřany. Do Velké Chuchle pak sejdeme po A112 i po žluté až na nám.Chuchelských bojovníků, kde odbočíme doprava a vydáme se schodištěm k ulici na Hvězdárně, kterou musíme vyjít táhlý kopec k radotínské zahradní kolonii. Na kopci odbočíme doleva do uličky Nad Chuchlí, pak první doprava Na Lahovské a tímto klidným územím nad tunelem pražského okruhu plynule projdeme do ulice Sobětická, kdy na jejím konci odbočíme doprava další u ulice Strážovská ihned doleva a touto ulicí pořád dolů do Radotína. Jakmile narazíme na schodiště, spustíme se jím doleva, krátce doprava a doleva přicházíme již ke zdálky viditelnému nádraží. Tudy vede cesta k červené turistické, značené i mušlí, podél kolejí od Prahy až na Horymírovo náměstí.

Na této cestě je řada míst, kde se dá posedět a odpočinout, doporučuji přerušit putování např. v Hlubočepích v Besední restauraci za rozumnou cenu, i s tradiční českou veselou výzdobou.

Bueno Camino, i v neklidné Praze!

Tomáš Jindřich

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info