Alternativy cesty z Prahy na Dobříš

Cesta z Prahy až po Dobříš nabízí celou řadu možností, jak z Prahy vyjít, a přitom žádná si nedělá nárok na to, že je nejlepší, což je dané především rozlohou hlavního města a růzností míst, odkud mohou poutníci vycházet, vždyť jen v průměru má Praha mezi 25 až 30km!

První cestu vyznačil ve své mapce Hans Kolbinger v německé publikaci z roku 2005, kdy tato cesta vede z Pražského hradu přes Strahov, Prahu 5 Břevnovem, dále Prokopským údolím do Radotína.

Naše Ultreia prošla v roce 2011 ve své tradiční pouti cestu ze Starého Města se zacházkou přes Pražský Hrad dále podél pravého břehu Vltavy až za Komořany, kde přes most Závodu Míru přichází poutníci ke svatému Jakubu na Zbraslavi. Tato cesta je profilem i zakončením určitě vylepšením oproti první.

Při vědomí, že poutníci rádi chodí maximálně 25km denně a přes klidná místa, rozhodl jsem se využít novinky v pražské dopravě - přívozu, mimo jiné uznávaného jako výpomoci poutníka v německy mluvících zemích, kdy na této cestě se prochází přes dvě neotřelá poutní místa na levém břehu Vltavy. Bližší popis cesty najdete v odkazu na Praha Zlíchov - Barrandov - Chuchle - Radotín.

Tyto tři výše uvedené cesty mají společné to, že vycházejí z historického centra Prahy a daly by se procházet i jiné, např. přes Vyšehrad (kopcovitá), podél levého břehu Vltavy až do Radotína (vhodná pro cyklisty) aj. A pak samozřejmě ty které vycházejí z míst domovů poutníků v Praze, kdy už záleží jen na poutníkovi, kudy projde ze svého domu Prahou, případně zda začne symbolicky od sv.Jakuba na Starém Městě nebo Zlíchově nebo na Zbraslavi.

Podobně variantní cesta je zkraje Prahy do Dobříše. Ačkoli Ultreia přijala původní německé Kolbingerovo trasování z Radotína po červené do Karlštejna, pak přes Halouny, Kytín do Dobříše, kde je výhodou dostupné ubytování v Karlštejně a dobře značená cesta.

Existují i kratší varianty, především přes Dobřichovice, kterou jde po značkách projít z Prahy už od metra B v Praze Jinonicích, viz odkaz Praha Jinonice - Dobřichovice - Dobříš. Trasa přes Dobřichovice je také celá po značkách KČT, ačkoli bez mušlí, a přitom kratší a vedoucí přes majestátní poutní místo Skalka s širokým výhledem do krajiny a v létě s občerstvením.

Víme také, že řada poutníků již šla ze Zbraslavi přímo po silnicích do Mníšku pod Brdy a pak do Dobříše, ovšem tuto trasu i přes její nejkratší délku nedoporučuji; nepovažuji ji za příliš bezpečnou.

Pro velmi otrlé poutníky se samozřejmě nabízí i cesta ze Zbraslavi po turistické červené po hřebeni Hřebenů - Brd, kdy se dá sejít do Mníšku, do Dobříše nebo až do Příbrami, ale to jen v případě, že spí poutník v přírodě "nadivoko".

Poslední alternativou, kterou doporučuji, je cesta po modré z Prahy Stodůlek, přes Řeporyje, Ořech, dále směrem na Choteč, Třebotov do Vonoklas, kde se dá po turistických pokračovat do Karlštejna nebo do Dobřichovic.

Záleží na každém poutníkovi, co upřednostnuje, zda jistotu přespání s tradičním místem - přes Karlštejn, krátkou trasu - přímo na Mníšek nebo také krátkou trasu s poutním místem na cestě navíc - přes Dobřichovice. Tak jako tak, na všech cestách bueno camino!

Tomáš Jindřich

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info