Všerubská svatojakubská cesta

Trasa Praha - Všeruby pokračuje dále na Regensburg, Ženevu, Lyon a Le Puy.

Trase je po České republice kompletně označena v terénu mušličkami na rozcestníkách značek KČT. Značení jsme provedli během pouti v červenci 2011. Část trasy je v mapách KČT značena jako I24 Svatojakubská cesta.

Mapa Praha - Všeruby

GPS souřadnice ke stažení 

Kilometráž trasy

 

Etapa 01 Praha Zbraslav - Karlštejn 
Etapa 02 Karlštejn - Dobříš
 
Etapa 03 Dobříš - Příbram
Etapa 04 Příbram - Rožmitál pod Třemšínem
 
Etapa 05 Rožmitál pod Třemšínem - Kasejovice
  
Etapa 06 Kasejovice - Nepomuk  
Etapa 07 Nepomuk - Plánice
 
Etapa 08 Plánice - Klatovy
 
Etapa 09 Klatovy - Kdyně 
Etapa 10 Kdyně - Všeruby, státní hranice

 

Pěkně je trasa popsána na vwv.cz/jakub/cr

 

Kontakty na možné ubytování

 

Po trase Praha - Všeruby bylo několik skupinových poutí

Cyklistická varianta

 

QR kód

 

Pár slov k našim zkušenostem s tzv.všerubskou cestou - páteřní českou trasou

Náš spolek "zdědil" trasu ze spolupráce německé jakubské organizace a Klubu českých turistů tuto trasu a tak jsme za ni vlastně jen "spoluodpovědní". Respektuje základní českou zásadu chození po turistických značkách, kdy od hranic Prahy jen mezi vesnicemi Hájek a Všeruby jde po cyklostezce. Vedení jakubské cesty přes turistické značení nám umožňuje ho jen nízkonákladově udržovat, ale na druhou stranu na několika místech vede poutníky do dílčích zacházek, nejvíc zřejmá je přes Karlštejn do Dobříše a přes Kuchyňku do Příbrami. Samozřejmě jde tyto části zkrátit i mimo turistické cesty označené mušlí, obzvláště to doporučujeme těm, kterým nevyhovuje chodit 25km a víc denně. Jinak další zacházky jsou posvěcené přímo sv.Jakubem, jdou totiž mírnou zacházkou po dobře značených cestách přímo ke dobře udržovaným kostelům sv.Jakuba v Kasejovicích a v Eschlkamu za českou hranicí.

Alternativy na cestě Praha - Dobříš

Na této cestě jsme po našich pětiletých zkušenostech s putováním poutníků a ohledem na podporu mikroregionů určitých míst jsme zvážili tři alternativy k oficiální cestě. První je mezi Dobříší a Příbramí, kdy oficiální značená cesta vede přes brdský hřeben s vrcholem Kuchyňkou, ovšem bez jakéhokoli restauračního zázemí po cestě a v délce 27km v kopcích. Pro méně zkušené anebo starší poutníky doporučujeme variantu neznačené cesty po silnici z Dobříše až do Rosovic, odkud už po modré se cesta stáčí na oficiální cestu s možností občerstvení v Bukové u Příbrami.

Druhou částí cesty mezi Prahou a hranicí, která potřebuje alternativu, je cesta mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Nepomukem. Jediným důvodem je ubytování na této cca 40 kilometrové vzdálenosti, které se nejblíž k cestě vyskytuje ve Lnářích, 2,5km od Kasejovic, a to ještě v ceně od 600 Kč a výš. Běžné alternativy z toho jsou vlastně hned čtyři. Buď za dobrého počasí přespí poutník někde venku nebo si cestu pěšky zkrátí a např.z Mladého Smolivce dojede do Nepomuku autobusem nebo si přes starostu M.Smolivce domluví nějaké náhodné ubytování anebo cestu do Nepomuku vezme po západnějších cestách a přespí v Nových Mitrovicích anebo v Zahrádkách. Hned tři možnosti ochudí poutníka o návštěvu kasejovického malebného sv.Jakuba, tak zvažujte, co je pro vás nejpřijatelnější...

Třetí alternativu k již vyznačené cestě jsme zvážili u vrchu Koráb před Kdyní, kde značená cesta vede po modré z Klatov přes Branišov do Kdyně po straně 773m vysokého vrchu Koráb. Přes tento vrch se dá jít po turistické cestě jen s kilometrovou zacházkou do Kdyně z Branišova, ovšem krom vyhlídky z místní rozhledny na nejvyšší vrcholy Šumavy mohou poutníci na Korábu navštívit restauraci, doplnit vodu a také přespat v místní cenově výhodné ubytovně, kterou zajišťuje město Kdyně. Sestup z hory je řádně příkrý, a proto tuto cestu nedoporučujeme starším poutníkům.

Suma sumárum, tuto cestu považujeme za výkladní skříň poutních cest v Čechách, která vychází od jakubských kostelů v Praze Starém Městě a na Zbraslavi (otevřených jen v určitých hodinách) přes sv.Jakuby v Příbrami, Kasejovicích, Nepomuku až do německého Eschlkamu, navíc přes poutní místa na Skalce (s mírnou zacházkou), na Svaté Hoře, v Nepomuku, v Klatovech u klatovské Madonny, poblíž Dobré Vody u Pocínovic až na Tannaberg u Všerub. Buen camino!

Tomáš Jindřich

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info