Východočeská svatojakubská cesta

Vážení poutníci,

představujeme Vám novou českou Svatojakubskou trasu, tzv.Východočeskou, která vychází z polského významného poutního místa Krzeszów, kde se napojuje na síť polských Svatojakubských cest.

Kzeszow - Broumov - Vlašim

V této souvislosti je třeba také uvést, že v Polsku vznikla nová trasa, tzv. Klodzka droga św. Jakuba, která prochází v délce 38 km naším územím, ale vede v opačném směru než zmíněná Východočeská, tzn. z Broumova do Krzeszówa. Jistě stojí za zmínku, že nedaleko od našich hranic prochází dalším významným poutním místem jménem Wambierzyce, Čechům známým spíše pod pojmenováním Vambeřice. Jedná se o původně české poutní místo, hojně navštěvované již v barokní době. Kousek za Vambeřicemi vstupuje tato trasa na naše území a míří do Broumova. Poutníkům se tedy nabízí na výběr, ve kterém polském poutním místě pouť po Východočeské trase zahájí.

 

A jaká je tzv. Východočeská trasa?
Po překročení česko-polské hranice vede magickou krajinou CHKO Broumovsko, budovanou po staletí benediktiny z kláštera v Broumově. Lemují ji pískovcová skalní města, na Hvězdě překračuje Broumovské stěny, pak míří do Police nad Metují a dále na Hronov, Červený Kostelec, Českou Skalici a do Babiččina údolí. Během putování jistě upoutá poutníkovu pozornost Kuks. Za ním trasa pokračuje podél řeky Labe a společně s ní do Polabské roviny na Jaroměř, Hradec Králové, Pardubice a Přelouč. V úseku za Přeloučí je třeba zmínit drobné románské kostelíky. Dále pak cesta míří přes cíp Železných Hor do Záboří nad Labem, kde Labe opouští a stáčí se směrem ke Kutné Hoře. Ještě před ní je však třeba v obci Jakub navštívit jeden z nejhezčích kostelů sv. Jakuba, který pochází také z doby románské a v tomto slohu zůstal jako jeden z mála zachován. Pak už následuje Kutná Hora, k níž jakožto městu zapsanému na Seznamu světového dědictví UNESCO není co dodat. Závěrečná část Východočeské trasy prochází údolím Vrchlice na Kácov k Sázavě a pak se napojuje na trasu Jihočeskou směřující na Český Krumlov a dále na Passau, slavné poutní místo Altötting a Mnichov. Tímto se nová Východočeská trasa stává součástí evropské sítě Svatojakubských cest.

 

Kilometráž trasy 

Ubytování

Leták s popisem trasy (PDF)

letak

Popis procházených míst 

Popis průchodu Pardubicemi včetně tipů na ubytování v Pardubicích

 

Seznam možných ubytování pro začátek poutní trasy v Polsku. Pokud byste chtěli projít celkou polskou Kladskou poutní stezku, pak seznam ubytování je tady

 

A ještě pár poznámek k dopravě: při putování byste určitě neměli opomenout obě polská významná poutní místa, kam se lehce dostanete. Do Krzeszówa je možné dojet vlakem z Trutnova do stanice Lubawka, odkud je to asi pět kilometrů pěšky. V klášteře Vás po telefonickém objednání ochotně ubytují.Věřte, stojí to za to. Z Náchoda se dostanete autobusem do Wambierzyc, kde prozatím s ubytováním zkušenosti nemáme. Ale zase je to kousek na naše hranice.

 

Tak nezapomeňte, že i doma máme Svatojakubské cesty, které stojí za to, abychom se po nich vydali do světa. Třeba o víkendech, když se rozhodneme zavřít dveře od našeho domu

Šťastnou cestu.

Olga Jankovcová

 

Fotografie z procházení trasy Krzeszow - Broumov - Hradec Králové v červenci 2013

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info