Výbava aneb co s sebou a jak to zabalit

Při balení věcí na pouť je dobré se řídit heslem "Čím lehčí batoh, tím lehčí srdce poutníka".

V podstatě všechno vybavení lze zakoupit v nějakém outddorovém obchodě. Velmi dobré zkušenosti máme s firmou Hanibal - majitel je také poutník do Santiaga. (Nákupem přes webový portál www.hanibal.cz podpoříte náš spolek malinkou provizí za doporučení nákupu. Tyto peníze slouží k údržbě těchto stránek.)

Základem je dobrá obuv. Velmi se osvedčily lehké, ale pevné trekovky pod kotníky doplněné lehkými trekovými sandály. Kromě přechodu hor Aubrac a Pyrenejí nejsou příliš vhodné vysoké kožené pohorky. Vzhledem k tomu, že část trasy vede po rovině a často po asfaltu, dochází k otlakům Achillovy šlachy a blokování kotníků.  Boty jsou to nejdůležitější z výbavy. Určitě vyražte s botami dobře rozšlápnutými. Počítejte ale stejně s tím, že pouť není výlet a dost často se puchýře uělají i těm, kteří chodí hodně a často.

Takto také může vypadat noha poutníka Pláštěnka typu velbloud

Oblečení si berte co nejméně. Stačí 2 až 3 trika nebo košile, jedny dlouhé a jedny krátké kalhoty, jedna teplejší bunda např. polarka, lehká nepromokavá bunda a případně kalhoty (ideálně z materiálu Goretex Packlite), klobouček nebo kšiltovka proti slunci, 3 silné trekové ponožky, pláštěnka. Nejlepší je pláštěnka typu velbloud, která současně přikryje i batoh. Na spaní lehký spacák (velmi se osvědčil Wormpeace Viking 300 - maličký péřový). Na oddych přes den a pro nouzové spaní se hodí karimatka.

Vhodným doplňkem je lehký deštník. Často se hodí lehká svítilna, nejlépe čelovka a kapesní nůž.

S sebou je třeba dále vzít krém proti sluníčku a kalciovou nebo pantenolovou mast na záchranu, v případě že sluníčko neuhlídáte, náplasti na puchýře (udělají se skoro každému), osobní léky, malé šitíčko, provázek a kolíčky na sušení prádla, malou tubu tekutého pracího prášku, špunty do uší pro dobrý spánek na ubytovnách pro hodně lidí, mobilní telefon s nabíječkou (euro dvojvidlice), zápisník a tužku, umělohmotnou lahev na vodu nebo camelback do batohu s hadičkou, který umožňuje pít za pochodu. Především v letních měsících je spotřeba vody cestou velká.

Většina poutníků si s sebou bere fotoaparát. Dobře si zvažte, zda fotit chcete nebo se chcete do cesty více ponořit a focením se nevyrušovat. Obojí má něco do sebe.

Zabalený batoh

To vše doporučujeme zabalit do lehkého batohu s kvalitním bederním pasem a dobrým zádovým systémem, který umožňuje alespoň částečné dýchání zad. Vhodnou velikostí batohu je 50-60 litrů (například Osprey Kestrel ve velikosti dle vašich zad nebo Lowe Alpine AirZone Trek+ 45:55). Moderní poutníci mohou využít služeb "transbagáže" a velký batoh si nechat převést z jedné ubytovny do druhé. Pak jdou jen s malým příručním batůžkem.

Při balení batohu myslete na to, že těžké věci patří co nejblíže k zádům a spíše výš. Na dno dávejte věci lehké, například spacák. Batoh musí mít seřízený zádový systém a popruhy přesně na vaši velikost. Nechte si to ukázat v obchodě.

Poutník s vozíčkem

Někteří poutníci především z Francie používají speciální vozíčky, které mají zavěšeny v pase, aby odlehčili páteři. Lze je jednoduše vyrobit doma z nákupní tašky s kolečky. Pokud přemýšlíte o vozíčku, tak napište Olze Jankovcové na olga.praha@seznam.cz aby se s vámi podělila o zkušenost z poutí v letech 2015 až 2018.

Poutník s trekovými hůlkami Poutník s holí

Některým poutníkům se osvědčily trekové hůlky, které uleví nohám, především při sestupech a výstupech. Lze je celkem úspěšně nahradit "poutnickou holí" z dobrého klacku nalezeného u cesty.

Jako identifikační doklad musíte mít občanský průkaz nebo cestovní pas. Na běžné lékařské ošetření obvykle stačí kartička zdravotního pojištění, kterou máte v ČR. Ta ale nekryje náklady na záchranu a hlavně na případný transport domů a tak doporučujeme připlatit si cestovní zdravotní pojištění včetně nákladů na repatriaci.

Pokud spíte na ubytovnách a jedno jídlo denně budete mít v restauraci, počítejte s nutností 18-30 EUR na den. Lze putovat levněji, ale pak si musíte vybírat ubytovny za donaci (dar), případně spát venku a jídlo si kupovat vlastní v obchodě.

No a nakonec mušle hřebenatka, která je symbolem poutníků na svatojakubské cestě.

 

Inspirace vybavení na pouť z Příbramy do Santiaga lze najít na blogu Jindřicha Smítky.

Oddělovač

Zkušenosti poutníků - Výbava

Prosím, zapisujte své zkušenosti jako komentáře. Vždy napište jednoznačný nadpis vašeho příspěvku, aby se daly vyhledávat odpovědi. Také vždy napište své celé jméno. Pokud na sebe chcete nechat kontakt, tak jej napište nejlépe jako emailovou adresu do těla komentáře. Díky Jan Bím

Čtěte více... Komentáře: 5

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info