Kdo může vyrazit na svatojakubskou pouť

PoutníkNa pouť může vyrazit skoro každý, kdo je schopen alespoň trochu chodit nebo jet na kole.

Nejčastěji na našem putování potkáváme poutníky, kteří čerstvě dovršili důchodového věku. Za 9 let jsme ale již potkali rodiče s malými dětmi, kteří jdou po malých kouscích, studenty, lidi středního věku i starce. Poměrně velké množství poutníků nikdy dříve neholdovalo turistice. Jejich první dlouhou cestou je svatojakubská pouť. Z počátku jim to jde velmi těžko a chodí krátké trasy. Pouť je pro ně spíše pokáním. Po určité době se ale většinou rozejdou a již se jim jde lépe.

V naší skupině máme lidi, kteří měli před započetím poutě dílčí hendikepy jako např. nemocnou páteř. Máme za sebou již mnoho let a jde se nám čím dále tím lépe. Samozřejmě je třeba vše brát s rozumem. Chodit kratší etapy, jít zvolna, nespěchat. Zavazadla lze případně nechat popovést "transbagáží" zhruba za 5 EUR denně (z naší skupiny zatím nikdo nevyužil).

Dokladem, že pouť může prodlužovat život, je setkání s jedním mužem v květnu 2008. V okolí Puenta La Reina jsme potkali v protisměru šourajícího se starce v rozvázaných botech, s "rozčepýřeným" batohem a taštičkou na krku, ve které byla rulička papíru. Dali jsme se s ním do řeči. Jednalo se o pána, který dostal v listopadu 2007 mrtvici a ochrnul skoro na celé tělo. Lékaři mu předpovídali měsíc života v nemocnici. Nechal si tedy sbalit batoh a vyrazil na závěr života na pouť do Santiaga. Jen se šoural nohami stále na zemi, protože nemohl nohu zvednout, šel v rozvázaných botech, protože si ochrnutými prsty nedokázal zavázat tkaničky, v batohu měl stan, protože neměl peníze na ubytovny. Každé ráno balil 2-3 hodiny a každý večer zase několik hodin rozbaloval a stavěl stan. Když jsme jej potkali, měl za sebou 6 měsíců na cestě. Napřed šel z Bilbaa do Santiaga. Tam dostal potvrzení o vykonání pouti - onu ruličku v taštičce. Pak vyrazil zpět směrem do Pyrenejí a tam odtud zase půjde domů do Bilbaa.

Pouť je možno absolvovat i na invalidním vozíčku. Dokladem je deník (DOC) poutnice Lindy Riegrové, která spolu s přítelkyní na podzim 2012 vykonala pouť z Astorgy do Santiaga. Pokud chcete také vyrazit s nějakým handicapem, můžete se s Lindou poradit na linda.riegrova@email.cz.

V odkazech na weby českých poutníků, se můžete přesvědčit, že na pouť může vyrazit skoro každý.

Rozhovor o pouti na vozíku z časopisu Reporét z 9.2.2016

Na vozíku

Starší manželé, ona s vážným poškozením páteře, absolvovali pouť spolu s využitím doma udělaného specielního vozíku. Humorně to komentovali, že pán paní celý život zlobil a tak jedou takto jako jeho pokání :-) Paní chvíli toporně šla a chvíli se vezla.

Voziček Vozík i s paní 

Je třeba popravdě říci, že jsou ale také poutníci, kteří nedojdou. Někteří mají zdravotní problémy a musejí cestu přerušit a někteří bohužel zakončí svoji životní cestu uprostřed pouti. Cestou lze občas potkat pomníčky. Nejčastější příčinou je zřejmě infarkt z velkého vedra.

Oddělovač

Zkušenosti poutníků - Kdo může vyrazit

Prosím, zapisujte své zkušenosti jako komentáře. Vždy napište jednoznačný nadpis vašeho příspěvku, aby se daly vyhledávat odpovědi. Také vždy napište své celé jméno. Pokud na sebe chcete nechat kontakt, tak jej napište nejlépe jako emailovou adresu do těla komentáře. Díky Jan Bím

Čtěte více... Komentáře: 1

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info