Credencial

Credencial (španělsky) nebo creancial (francouzsky) je jakýsi průkaz poutníka. Jedná se o malou knížečku (skládanku), do které poutník dostává razítka v kostelích při cestě nebo v ubytovnách, kde přespává. Credencial je pro většinu poutníků základní upomínkový předmět z pouti, který jim připomíná jednotlivé absolvované etapy.

Credencial

V některých ubytovnách ve Španělsku je vyžadován proto, aby poutníka vůbec ubytovali. Platí především o církevních ubytovnách, které nabízejí ubytování zdarma (za dobrovolný příspěvek) a městských (munucipálních) ubytovnách.

credencialUltreia o.s. vydala český credencial. Je možno jej získat na credencial@ultreia.cz.   Do emailu napište žádost o credencial, své jméno a hlavně telefonní číslo, aby se někdo z členů ULTREIA s Vámi domluvil na zaslání, případně předání. Cena credencialu je od 135 Kč. 

Další možností zakoupení: 

Kdo chce získat potvrzení o vykonání svatojakubské pouti v katedrále v Santiagu (Compostelu), musí absolvovat minimálně 100 km pěšky nebo na koni a nebo 200 km na kole. Vykonanou cestu dokládá razítky s datem získání v credencialu.

Český credenciál stále je platný pro vydání Compostely (potvrzení o vykonání pouti) v Santiagu a s razítky za každý den je platný pro ubytování v ubytovnách. Plně nahrazuje credenciály španělské. (Informace, že od 1.4.2016 je pro vydání Compostely platný pouze credenciál vydávaný arcibiskupstvím Santiago de Compostela, ve skutečnosti nevstoupila v platnost, jak o tom svědčí naše každoroční zkušenosti). Český credenciál je dále platný pro ubytování na trase z Prahy až do Santiaga.

V komentářích níže si můžete přečíst, že Compostela byla vydána 7.5.2016 i na český credenciál. Jsme přesvědčeni, že pro dálkové poutníky, kteří doloží více jak 15 razítek, by neměl být s Compostelou problém i s naším credenciálem. Osobní zkušenost je, že v roce 2018 byla Compostela na náš credenciál bez jediného problému. Záruku ale dát nemůžeme. Jan Bím

Compostela

Credencial španělský, francouzský nebo německý je možno získat v různých provedeních podle toho, kde jej poutník získá. Obvykle je možno jej zakoupit případně někdy i získat zdarma ve větších městech na trase v katedrále nebo poutnickém centru.

Credencial je ovšem užitečný nejen k výše uvedeným účelům, ale podél Camina je na něj možno získat mnoho slev a výhod v různých soukromých zařízeních. Počínaje slevou na ubytování v hotelích a pensionech (může se hodit při nutnosti přenocovat v místě, kde není oficiální poutnická ubytovna), restauracích, opravnách kol a sportovního vybavení, některých obchodech, muzeích a kulturních památkách až po slevu na letenku ze Santiaga domů po Evropě. Seznam zařízení, které poskytují poutníkům slevu neexistuje. Je třeba dávat cestou na oznámení o slevě pozor, případně se poptat, zda je poutníkům poskytována nějaká sleva. Mnoho vinařství upozorňuje poutníky na svou provozovnu a možnost degustace, restaurace upozorňují na speciální poutnická menu a při mé poslední návštěvě Santiaga byly na všech místech, které hojně navštěvují poutníci vyvěšeny letáky propagující slevy na letenky. 

 

Španělský credencial lze na Camino Frances získat v těchto místech

Saint Jean Pied de port Oficina del peregrino
Roncesvallles Oficina del peregrino
Larrasoana Albergue Municipal de Peregrinos
Pamplona Albergue de peregrinos
Puente la Reina Albergue de peregrinos
Estella Albergue de peregrinos
Logrono Albergue Municipal de Peregrinos
Santo domingo de la Calzada Albergue de peregrinos de la Cofradía del Santo
Burgos Albergue de peregrinos (Asociación de amigos del Camino de Burgos)
Carrión de los Condes Oficina del peregrino (Monasterio de San Zoilo).
León Albergue de peregrinos
Astorga Albergue de peregrinos
Rabanal del Camino Albergue Nuestra Señora del Pilar
Molinaseca Albergue de peregrinos (Alfredo)
Ponferrada Albergue de peregrinos
Villafranca del Bierzo Albergue de peregrinos AVE FÉNIX (Jato)
O Cebreiro Albergue de peregrinos a Santuario
Samos Albergue del Monasterio
Sabria Albergue de peregrinos
Portomarín Albergue de peregrinos

Oddělovač

Zkušenosti poutníků - Credencial

Prosím, zapisujte své zkušenosti jako komentáře. Vždy napište jednoznačný nadpis vašeho příspěvku, aby se daly vyhledávat odpovědi. Také vždy napište své celé jméno. Pokud na sebe chcete nechat kontakt, tak jej napište nejlépe jako emailovou adresu do těla komentáře. Díky Jan Bím

Čtěte více... Komentáře: 17

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info