Svatojakubská cesta do Santiaga de Compostela

Svatojakubská pouť vede z mnoha míst v Evropě na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela.  Odtud pak mnozí středověcí poutníci pokračovali až na pobřeží, do sto kilometrů vzdálené Finistery, považované v té době za konec světa (finis terrae). Klasická svatojakubská cesta začíná ve Francii v městečku St. Jean Pied de Port pod Pyrenejemi. Dnes jsou nástupní trasy na Svatojakubskou pouť značeny i z mnohem vzdálenějších míst. 

Cesty do Compostely

Evropské trasy   Trasy ve Španělsku   Trasy v ČR

Středověký poutník se na pouť vydával z náboženských důvodů ke hrobu svatého Jakuba. Pouť pro něj byla výrazem živé víry, zbožnosti a pokání, prostředkem k očištění. Dnes se na tuto cestu lidé vydávají z mnoha různých důvodů a pohnutek. Někdo vnímá pouť jako zajímavou turistickou trasu, na níž může obdivovat proměňující se krajinu a přírodu, prohlížet si úchvatné francouzské románské kostely nebo se ve Španělsku bavit s temperamentními místními obyvateli či dalšími poutníky z celého světa, jiného láká sportovní výkon, někdo se rozhodne vykročit ze zaběhnuté každodennosti a hledá nové zážitky a další zase duchovní setkání a prožitky. Společné mají to, že pod znamením mušle pochodují, jedou na kole či na koni směrem do Santiaga.

Každý poutník si zakoupí ve svém výchozím místě takzvaný "credencial" španělsky nebo "creancial" francouzsky , do něhož si nechá každý večer dát razítko. Credencial je jeho "poutním pasem", dokládá jeho putování a ve Španělsku poskytuje poutníkům privilegium ubytovat se v poutních albergues neboli ubytovnách. Je možné objednat český credenciál vydávaný naším sdružením.

Credencial Credencial

Úspěšný poutník, který dorazí do Santiaga de Compostela a ujde minimálně 100 km nebo ujede min 200 km na kole, v credencialu má všechny razítka získá potvrzení o vykonání pouti - Compostelu.

Compostela

Poutník, který pokračuje dále a dojde až na Konec světa - Finisteru získá další potrvzení - Finisteru.

Finestera

Poutníky na cestě provází pozdrav "Ultreia", což znamená "dál" a pozdravy  "Buen camino" ve Španělsku nebo "Bien voyage" ve Francii a oba znamenají "dobrou cestu".

Oddělovač

Oficiální video o svatojakubské cestě (anglicky)

no alt

Oddělovač

Film The Way (Cesta) - asi nejlepší film o svatojakubské cestě. Velmi opravdové. V českém znění na Youtube (pokud odkaz nefunguje, tak byl film již smazán.

no alt

Oddělovač

Jak se na pouť připravit fyzicky, vybavením a psychicky najdete v knížce Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. od Janet Hall

 

odkaz

 

Oddělovač

Dual pilgrim

Dual Pilgrim je poutník, který absolvoval pouť do Santiaga de Compostela a pouť Kumano Kodo v Japonsku. Obě cesty spolu navázaly úzké partnerství, protože mají mnoho společného: Obě jsou v UNESCO, vznikaly i vyvíjely se podobným způsobem v podobné době, navzdory vzdálenosti se na obou setkáte s velmi podobnou faunou i flórou.

Poutníci mohou získat speciální credencial, do kterého sbírají razítka pro obě trasy. Uznávají se taky credencialy pro jednotlivé trasy, mít credencial jako "dual pilgrim" není podmínkou. K říjnu 2018 se eviduje téměř 1500 poutníků. kteří prošli obě trasy.

Podrobnější informace k programu jsou tady.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info