Zkušenosti z Camino Portuges 2013

Počet shlédnutí: 6708

Portugalskou cestu jsme absolvovaly s kamarádkou v srpnu 2013. Vybraly jsme si ji, protože není tak přeplněná jako ta francouzská a ani se na francouzskou cestu nenavazuje. Šly jsme pouze posledních 120km z Valenca v Portugalsku. Před cestou jsme pouze zakoupily zpáteční letenku do Lisabonu a pro jistotu objednaly poštou české kredenciály (nebyl s nimi po cestě žádný problém). ...

Portugalskou cestu jsme absolvovaly s kamarádkou v srpnu 2013. Vybraly jsme si ji, protože není tak přeplněná jako ta francouzská a ani se na francouzskou cestu nenavazuje. Šly jsme pouze posledních 120km z Valenca v Portugalsku.

Před cestou jsme pouze zakoupily zpáteční letenku do Lisabonu a pro jistotu objednaly poštou české kredenciály (nebyl s nimi po cestě žádný problém).

 

ITINERARY

 • Den 1 (4km) Do Lisabonu jsme měly noční let a hned o šesté ráno jsme jely vlakem do Porta – (nevyplatilo se na noc platit ubytování, nicméně nás nepříjemně překvapilo, že se všechna nádraží od půlnoci zamykají – bývalo by bylo lepší zůstat do rána na letišti). V Portu byly 3 hodiny času, vlak do Valency jel ve 12,45, tak jsme busem (207, 400) vyrazily do centra (zde většina lidí začíná, kredenciály jsou k zakoupení u katedrály).
  Z nádraží ve Valence jsme na značenou trasu trefily vicemene nahodou, šly jsme do centra, pak do pevnosti a tam se před námi během chvilky objevily žluté šipky. A po 4km jsme byly v dnešním cíli – Tui. Zde nás nechtěli před osmou večer ubytovat ve veřejném albergue, že prý nejprve ubytují ty, co přišli z větší dálky a pak, pokud zbyde místo, tak nás. Na to jsme nechtěly čekat a tak jsme se nechaly navigovat do soukromého albergue.
 • Den 2 (30km) Tui – Redondela Dalo by se zkrátit, po cestě jsme minuly nejméně dva další albergue.
 • Den 3 (20,5km) Redondela – Pontevedra
 • Den 4 (21,1km) Pontevedra – Caldas de Reis
 • Den 5 (17km) Caldas de Reis – Padrón
 • Den 6 (23,9km) Padrón – Santiago
 • Den 7 Autobusem ze Santiaga do Muxía.
 • Den 8 (30km) Muxía – Fisterra
 • Den 9 Autobus z Fisterry do Santiaga
 • Den 10 Autobus ze Santiaga do Porta (asi dvakrát za den jede i přímý do Lisabonu, ale my chtěly strávit den v Portu a druhý den jsme popojely vlakem do Lisabonu a strávily i den tam).

 

Finance
doprava:
letenka s Tap Portugal
vlak LIS - Porto 30,30€
vlak Porto - Valenca 10,85€
bus Santiago - Muxía 7,70€
bus Fisterra - Santiago 13,10€
bus Santiago - Porto 26€
vlak Porto - LIS 24,30E€


ubytování:
Tui 10€
Redondela 12€
Pontevedra 6€
Caldas 6€
Padrón 6€
Santiago 5€
Muxia donation
Fisterra 10€
Porto 15€
Lisabon 12€

vlaky jsme zjišťovaly přes www.cp.pt 
autobusy přes www.autna.es a www.alsa.es

 

ALBERGUES - ubytovny
V každém větším městě byl tzv. albergue official nebo municipal, kde byla cena vždy 6€. Celkem kontrolovali razítka, takže jsme nemohly do prvního, kam jsme téměř dojely vlakem a nebo se stalo, že jsme přišly pozdě a bylo už plno. Ale v každém městě byly aspoň dva další soukromé albergy, kde se místo našlo za cca 10-12€.

Většinou se mi zdálo, že ty veřejné albergy mají lepší zázemí (více sprch, kuchyňka, sušáky na prádlo,..), jen bylo vždy více lidí v jedné místnosti (ale zjistily jsme, že je jedno, jestli spí společně 4 lidi nebo 50 – vždycky alespoň jeden chrápe nebo má budíka na pátou ráno).

Mnoho lidí skutečně vstávalo v pět ráno (slunce vycházelo po sedmé), aby se buď vyhli slunečnímu žáru a nebo, aby se jim podařilo být v dalším veřejném albergu včas a získat místo. To se pak před alberguem tvořila fronta už od 12hod a čekalo se, až se ve 14hod otevře. U těch obrovských nebyl problém ani později (Pontevedra, Caldas, Padrón), ale taky se zaplnily do posledního místa. V Santiagu veřejný albergue nebyl, ale bylo nám doporučeno levné a příjemné ubytování ve Františkánském monastery, kde jsme se pak před spaním museli zúčastnit krátké mše.

 

Další dojmy
Nechci být negativní a nikoho od cesty odrazovat, byla to krásná zkušenost, potkaly jsme spoustu nádherných lidí, prošly pěšky Galicii, ale vypíšu hlavně ty záporné věci.

Zdálo se mi, že aspoň 80% cesty vede po asfaltce, což byl podle mě hlavní důvod, že tolik lidí trpělo na puchýře (pohorky a trekové boty jsou pro tento povrch opravdu nevhodné. Já měla běžecké a bylo to fajn, spousta lidí šla v sandálech.) Spousta úseků byla dokonce i po silnici první třídy nebo průmyslovýma zónama. Pro mě tam byl nedostatek přírody. Celkově mi to přišlo jako ideální trasa pro cyklisty.

Velkým problémem pro mě byly štěnice, setkaly jsme se s nima v Pontevedra a Caldas a měla jsem nepříjemné boláky (tomu se asi nedá vyhnout, pokud se nespí ve stanu – všude jsme si raději půjčovaly deku, abychom je alespoň nepřenášely ve spacáku).

Nakoupit potraviny se dalo každé odpoledne v cíly etapy, kde se vždy našlo supermercado. Bylo zbytečné tahat sebou více potravin než na den (vyjma neděli). Ve veřejných albergues se dalo většinou i uvařit nebo alespoň ohřát jídlo v mikrovlnce, v soukromých albergues se občas nedala opatřit ani horká voda na čaj. (Bylo zbytečné sebou tahat hrníček a ešus, v každé sebemenší kuchyňce bylo nádobí).

Ve Španělsku je téměř všude wifi zdarma (albergues, nádraží, kavárny) nebylo tedy problémem se připojit pro ty se smartphonem – bez něj to bylo horší, internetové kavárny prakticky neexistují a ani v albergues nebyl žádný počítač k dispozici (vyjma Pontevedra).

Cesta byla celou dobu perfektně značená šipkama, žádná mapa nebyla cestou potřeba a pokud se přeci jen šipka vytratila, místní nám ukázali směr ještě než jsme se stačily zeptat.

Nejkrásnějšími zážitky pro mě byla návštěva Santiaga, Muxíi a Fisterry a trek mezi Muxíou a Fisterrou.

 

CO ZABALIT na portugalskou trasu
credencial, slovník
baterčičku (v ubytovnách je tma od 22,00 do 7,00)
malinký spacák (bez něj byla v noci zima, stačil ale jen tenký a na většině míst měly deky, ale ne úplně všude)
stačí jen jedno náhradní triko a dvoje ponožky (všude se dá přeprat, většinou to do rána uschlo, nebo jsem nasadila trochu vlhké tričko a v Santiagu se pořídí nové památeční a zároveň čisté do letadla)
plavky jsem využila jen ve Fisterre a jen na chvilku (oceán byl ledový) – příště nebrat
nádobí nebrat
jídlo – jen minimálně a na první den (pár musli kaší a polévek ze sáčku)
klobouk, sluneční brýle, krém, náplasti
dobře promyslet boty (pro tento úsek jsou lepší botasky či sandále)

 

Převzato ze sekce forum

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info