Příspěvky ze starého webu II

Re: Ubytování na cestě ze Santiaga
Jan Bím, 21.10.2011, 22:05 Odpovědět
Myslím, že ubytovny je možné používat i při putování zpět za stejných podmínek. Viděl jsem několik lidí, kteří putovali zpátky. Hodně si pochvalovali, že vidí poutníkům do očí.

Citace Neznámý: Dobrý den,

chystám se jet na kole do Santiaga a zpátky do Čech. Nevíte, jestli je možné využít služeb ubytoven i na cestě zpět?
Děkuji za radu,

Zuzana

Re: add. Boty-nohy-puchýře
Jan Bím, 21.10.2011, 22:07 Odpovědět
Z mé zkušenosti je důležité přes den zastavit a nechat ponožky vyschnout. Je to asi nejlepší prevence proti puchýřům. Taky je dobré, když je kde, dát nohy na chvíli do studené vody a pak nechat důkladně oschnout.

Citace Neznámý: Já měla právě dost velké problémy s puchýři.:(
Na blog nám odpověděl poutník Petr, který doporučoval dvoje ponožky- slabé a na ně trekové. A podle jeho webu má už hodně tisíc km za sebou. Nevím, bojím se aby mi nebylo horko. Taky dětský pudr doporučoval.
Já měla boty AKU, ale puchýř se mi udělal, když jsem si "ulevovala" v lehčích nízkých Solomonech.
Kamarádka měla Merel a pochvalovala si je :)Měla malý puchýř, ale podchytila to včas gelovou náplastí.
Ale asi je to dost alchymie... Člověk si myslí, že to má vychytamné a vždy ho něco může překvapit.:D
Radka

Re: Ubytování na cestě ze Santiaga
Jirka, 22.10.2011, 12:58 Odpovědět
Citace Neznámý: Dobrý den,

chystám se jet na kole do Santiaga a zpátky do Čech. Nevíte, jestli je možné využít služeb ubytoven i na cestě zpět?
Děkuji za radu,

Zuzana

Re: Ubytování na cestě ze Santiaga
Jirka II., 22.10.2011, 13:02 Odpovědět
Jel jsem na kole tam i zpět a není v ubytovnách problém, Naopak si Vás považují. Předkládáte jim opět stejný průkaz poutníka, ze kterého vidí co jste ujela a že jedete zpátky.
Problém je tam, kde už ubytovny nejsou, mimo hlavní trasu. Tam už spoléháte na vlastní síly a pomoc lidí okolo. Jirka.

Citace Neznámý: Dobrý den,

chystám se jet na kole do Santiaga a zpátky do Čech. Nevíte, jestli je možné využít služeb ubytoven i na cestě zpět?
Děkuji za radu,

Zuzana

Re: Re: Ubytování na cestě ze Santiaga
Zuzana, 01.11.2011, 10:03 Odpovědět
Děkuji za informace, to zní nadějně. Pořád přemýšlím, co by mě mohlo na cestě potkat. Překvapilo Vás něco, na co si je třeba dát pozor? Co třeba těžce opravitelné technické závady na kole, bezpečnost, zdravotní problémy nebo komunikace s místními lidmi?
Díky,
Zuzana

Re: Re: Re: Ubytování na cestě ze Santiaga
Jan Bím, 01.11.2011, 11:18 Odpovědět
Doporučuji neočekávat komplikace. Vše bude jak má být. Co se přihodí, to se nějak vyřeší. Důvěřujte sobě i Jakubovi. :-)

Re: Hledám spolupoutníka :-)
Zuzana, 09.11.2011, 10:12 Odpovědět
Ahoj,

planuji stejnou cestu (duben 2012), tak pokud nabidka stale plati, tak bychom se mohli domluvit. Muj mail je: bullet@centrum.cz

Citace Neznámý: Zdravím všechny poutníky.
Na jaře bych se rád vydal z Prahy na kole do Santiaga a na konec světa. Jelikož si ale myslím, že "ve dvou se to táhne líp", tak hledám z vašich řad spolupoutníka. V případě zájmu budu rád za každou odpověď.

Podzimní Camino - pozitivní i negativní zážitky z cesty
Daniela, 09.11.2011, 13:37 Odpovědět
Hezký den, přidávám pár svých postřehů z cesty.

Camino jsem absolvovala minulý týden se dvěma kamarádkami; začínaly jsme trochu netradičně již v cíli trasy, na letišti v Santiagu a v noci měly první trable s hledáním noclehu (vytipovaný mnohalůžkový seminář zavřel den před naším příletem...). Naštěstí se nám podařilo získat pokoj v centru za 10 euro/os. Druhý den ráno jsme se konečně vypravily na cestu - autobusem do Luga a následně do obce Sarria (spoje nám mailem poslala místní turistická kancelář), kde jsme začaly naše 112 km putování.
Prvotní nadšení z každého patníku s kilometráží (co půl km), v průběhu týdne různorodé počasí (celodenní déšť, teplo na tričko apod.), setkání s několika poutníky různých národností (Austrálie,Chile,Indonésie,Německo,Velká Británie aj.), krásná příroda (koně,ovce,eukalypty,pastviny), zvlněná krajina, místy dost kopcovitá.
Ubytování čisté (kuchyňky se sporákem, patrové postele s prostěradlem a polštářem, koupelny, teplá voda, někdy i pračka a sušárna či společenská místnost), na výběr velké množství ubytoven ("PR",my jsme dávaly přednost albergue za 5 euro/os.; ráno v 8 musí člověk odejít). V Portomarínu byla hlavní ubytovna nad schodama u řeky uzavřena, doporučujeme využít tu za kostelem. Další nocleh v ubyt.na náměstí naproti radnici v Palas de Rei, v Ribadisu de Baixa (ubyt.rustikálního rázu u říčky vedle kamenného mostu-ještě před výstupem do Arzúy;pozor na myši,jedna nám okousala část zásob!), v Pedrouzo-Arca (kraj obce).
Jídlo klasické, cenově podobné jako v ČR, nemají moc druhů pečiva, průběžně ovoce a zelenina (dokonce "samoobsluha"na kraji lesa s lískami ovoce a kasičkou na peníze!), menu de peregrinos, ranní káva (kavárny otvírají brzo, supermarkety - supermercados "kdy se jim zachce",žádné cedule s otevírací dobou,většinou až kolem půl desáté...). Pití - místní vína, voda z častých "pramenů"i v občerstvovnách (jedna taková byla bohužel zdrojem celonočního zvracení:/).
Puchýře se nevyskytly, za sebe doporučuju občas zout boty a projít se na boso nebo je smočit v potoce,krásně se prokrví!
Značení dobré, žluté šipky, motiv hřebenatky na každém rohu, patníky. Jen nás zklamal poslední den - téměř bez kilometráže, silnice, podél letiště a pak dlouhý úsek městem. Výhled z Monte de Gozo sice pěkný, ale únava vykonala své...více to pak člověk ocení, když si může někde nechat batoh a projít se po Santiagu nalehko (ve 12 hod.poutnické mše v katedrále; večerní od 19:30). V poutnické kanceláři nám na počkání vystavili "Compostelu" /list poutníka o minim.100 ujitých kilometrech/.
Po cestě poměrně málo otevřených kostelů (nevím,jak je tomu v sezóně), kromě ubytoven minimum razítek do Credenciálu (děkujeme tvůrcům těchto stránek za jeho brzké poslání poštou!!).
Ještě pozor na komunikaci, Španělé vesměs neumí anglicky, zeptáte se "do you speak English?" a oni odpovídají "si". Takže asi tak. Lepší je mít minimální znalost místní řeči, i kvůli placení eury, hledání ubytování apod. Je to specifický národ, který má na vše dost času ("maňána"),osoby pracující v turismu nejsou vždy přívětivé a nakloněné poutníkům, místní jsou vstřícní a dokážou pomoci. Toť alespoň naše zkušenost.

Celkově to hodnotím jako náročný, ale skvělý zážitek! Duchovní stránku bohužel trochu "přebila" únava, ale zpětně mi dochází, že všechno mělo nějaký svůj smysl...

Pokud by měl někdo zájem o odkaz na fotky, další info z úseku Sarria - Santiago, jsem k zastižení na mailu: daniela.mohylova@seznam.cz. Jinak mám též k dispozici papírového průvodce (Svatojakubská cesta od M.Válkové a Z.Churanové-pouze Francouzská cesta; s obecnými informacemi o putování,slovníčkem,kontakty na ubytovny i zajímavosti přímo v Santiagu a podrobně rozpracovanými jednotlivými etapami)-pův.cena 320 Kč,ale je dost opotřebovaný cestou a několik stránek je tam vlepených kvůli špatné vazbě (ale čitelný!),prodala bych ho za stovku i s poštovným.

Přeju všem dostatek sil a radosti ze zvládnuté cesty!! Buen camino:) Daniela Mohylová, Hradec Králové

Něco pro váhavé, opatrné atd.
Eva Záškolná, 18.11.2011, 09:09 Odpovědět
Ve dnech 25.6.-3.7.2011 jsem se zúčastnila zájezdu CK EMMA(www.emma.cz) Svatojakubská pouť do Santiaga. Tento zájezd mohu všem těm, kteří si chtějí utvořit představu, jak "to" vypadá, doporučit. Výborná organizace, všestranně připravené průvodkyně. V příštím roce půjdeme část cesty už sami.
Podotýkám, že nejsem zaměstnaná v CK EMMA.
Eva Záškolná , Ostrava

Kdo má seznam ubytoven na Camino primitivo z Oviedo
Ivan, 22.11.2011, 09:47 Odpovědět
V květnu jdu poprvé Camino primitivo a rád bych měl seznam "albergů", kde je možné přespat. Za poslední 4 roky je to již má šestá cesta do Santiaga a Capo Finisterre, 2x pěšky a 3x na kole (Frances, via de la Plata, del Norte, Fisterra - Muxia), 15.5.2012 opět pěšky. Mám deníčky z cest.Kontakt: ivanpirko@seznam.cz

Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Luděk, 04.12.2011, 16:58 Odpovědět
Absolvoval jsem Camino vloni, jako aktivní sportovec jsem problém s puchýři řešil tak, že na exponovaná místa - pata a některé prsty na nohou jsem aplikoval tejpovací pásku, raději hypoalergenní. Sice se v albergu občas divili, když jsem si sundal ponožky, ale žádný problém s puchýři jsem neměl.

Re: Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Jirka, 05.12.2011, 19:07 Odpovědět
Citace Neznámý: Absolvoval jsem Camino vloni, jako aktivní sportovec jsem problém s puchýři řešil tak, že na exponovaná místa - pata a některé prsty na nohou jsem aplikoval tejpovací pásku, raději hypoalergenní. Sice se v albergu občas divili, když jsem si sundal ponožky, ale žádný problém s puchýři jsem neměl.

Prosím o odpověď. Jsem laik. Co je "tejpovací" páska? Dík.

Re: Re: Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Milan, 10.12.2011, 19:25 Odpovědět
Prosím o odpověď. Jsem laik. Co je "tejpovací" páska? Dík.
Tejpovací páska., může klasická textilná lekárenská páska., ale v dnešní době se používají různe speciální pásky., (vždyt jako vždy jde o peníze a zase peníze)
Metoda kineziotejping.., zní velice odborně a honosně., ale v podstatě jde o klasické posilování kloubu a svalu textilnou lepící páskou., známe v sportu desítky let..

Pokud však můžu k problému s puchýři.., tak v skutočnosti je nesmírně důležité mít nejenom dobré boty.., skutečne ani volné ., ale ani moc stažené., dobře vyšlápńuté a odskoušené, alespon 2-3 denním pochodem., ale skutečne i dobré bezešvé trekové ponožky.. Určitě nedoporučuji dvoje., jak jsem někde četl., víc vrstev., větší možnost rolování záhybů atd.. Podle počasí citlivě sledovat nohy., když je teplo tak střídat s kvalitními trekovími sandálami., at neuvaříte nohy., a při každé zastávce sundat boty a nechat je vydýchat.. Při sebemenším nepohodlí zjštovat kde je problém., protože zničit nohy můžete do jedné hodiny.., a to je konec cesty.. Pozor., žádné flip-flopy či jiné vsuvky., šlapky., tam hrozí zanícení tendinit., a to je neskonale horší než nejaký puchýř., a zase konec cesty..
To jsou skušenosti z dvou kamin., cca 500 km..

Re: Podzimní Camino - pozitivní i negativní zážitky z cesty
Milan, 10.12.2011, 19:40 Odpovědět
Celkově to hodnotím jako náročný, ale skvělý zážitek! Duchovní stránku bohužel trochu "přebila" únava, ale zpětně mi dochází, že všechno mělo nějaký svůj smysl...

Přeju všem dostatek sil a radosti ze zvládnuté cesty!! Buen camino:) Daniela Mohylová, Hradec Králové

To co si Danielo zažila na svý cesta.., byla slabá ochutnávka camina.. velice lehounce jsi nahlídla do "problematiky"., ale camino je o nečem jiném. Skutečne je tam smůla v tom , že posledních 100-150 km je to síš turistická destinace plná rádoby poutníku.. Příště začni někde dřív., pokud nemůžeš celou., tak aspon z Leonu., pak budeš mít zhruba 14 dní uplně jiných zážitků.., Unava bude.., ale určitě přebita duchovní stránkou.., tá je však o tobě.., protože každý jde SVOJE camino., a každý úplně jinak.. Co řešíš v živote., (povětšině nezmysli)., to Ti camino předkládá ve velice zrychleném sledu.., a BUD SE POUČÍŠ.., nebo rychle končíš..
Držím palce..

Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Ivan, 13.12.2011, 15:10 Odpovědět
Děkuji všem, co se podělili o svoje zkušenosti s botami. Přeju Vám hezký Vánoce a někdy zase na caminu. Buen camino.

odkaz na video The Way (Cesta) s českými titulky
P o U t N í K (Petr Hirsch), 22.12.2011, 13:19 Odpovědět
sem zcela náhodou narazil na plnou verzi filmu The Way s českými titulky na youtube ... přeji pěkné pokoukání všem ...

http://www.youtube.com/watch?v=PaFTIGGMJ5Q&feature=related

krásné svátky Vánoční, pohodu a pevný krok rokem 2012 všem poutníkům ... https://picasaweb.google.com/114610180519245478477/PF2012

http://www.facebook.com/uPoUtNiKa

P o U t N í K
Petr

Re: Codex Calixtinus
P o U t N í K (Petr Hirsch), 22.12.2011, 13:39 Odpovědět
Citace Neznámý: Ráda bych věděla, jestli a jak se může český čtenář dostat k textu knihy Codex Calixtinus. Předem děkuj za odpověď.

jedna z možností je zde: http://books.google.ch/books?id=eshHE-BnDVkC&printsec=frontcover&hl=cs#v=onepage&q&f=false

Re: Kdo má seznam ubytoven na Camino primitivo z Oviedo
P o U t N í K (Petr Hirsch), 22.12.2011, 13:45 Odpovědět
Citace Neznámý: V květnu jdu poprvé Camino primitivo a rád bych měl seznam "albergů", kde je možné přespat. Za poslední 4 roky je to již má šestá cesta do Santiaga a Capo Finisterre, 2x pěšky a 3x na kole (Frances, via de la Plata, del Norte, Fisterra - Muxia), 15.5.2012 opět pěšky. Mám deníčky z cest.Kontakt: ivanpirko@seznam.cz

ahoj Ivane,

jeden ze stručných přehledů etap: http://svatojakubskacesta.blog.cz/1107/albergue-na-camino-primitivo

má GPS trasa po severním Španělsku: http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.php?ubb=showflat&Main=930690&Number=1396986#Post1396986

Camino Primitivo velmi dobře značené, dostatek ubytoven pro přespání, ovšem ne v takové hustotě jako na hlavní francouzské cestě ...

zdravím a přeji šťastný a lehký krok ...

Petr

Re: Re: Re: Bakalářská práce
Silva, 02.01.2012, 01:54 Odpovědět
Ahoj Štěpáne,
dneska jsem objevila Tvůj příspěvek zde na webu. Jsem z Českého Těšína a tuhle cestu, i když né zrovna přímo odtud bychom chtěli absolvovat. Myslíš, že bychom se nějak mohli s Tebou spojit, abychom získali pár informací? Děkuji Silva... můj mail silvik@centrum.cz

cesta z brna
tanicka, 29.01.2012, 13:41 Odpovědět
Dobrý den, je mi 50 let a jsem naprostý nováček.Uvažuji zvolna začít zcela soukromě s cestou z Brna do Mikulova a časem dále přes Rakousko, Švýcarsko.. Po částech, s přestávkami:-) Něco na kole, dále asi pěšky, případně část autem. Prosím, má někdo zkušenosti i z těchto vzdálenějších míst? A od kterého místa má význam mít kredenciál? Všichni píšete až o Francii, Španělsku..Děkuji předem za odpověď.
tanicka@centrum.cz

Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Františka, 01.02.2012, 20:23 Odpovědět
Ahoj! Šla jsem vloni a s puchýři jsem si dost užila. Asi 8-9 den se mi udělaly velké na šlapkách. Bohužel jsem použila Compeed a následně se mi celé utrhly i s kůží. Den jsem vůbec nebyla schopná chůze..... Ale stejně jako všechno ostatní, co mne potkalo na cestě, mělo i tohle svůj smysl. Jinak doporučuji puchýře prošít nití, puchýř splaskne a přilepí se zpátky ke kůži. Přeji šťastnou cestu!

Aragonská cesta
Tomáš z Liberce, 02.02.2012, 14:42 Odpovědět
Zdravím poutníky
Chci podniknou pouť ze Somportu. V průvodci jsem se dočetl, že s Orolonu jezdí 4x denně bus do Somportu, ale nikde jsem nic nenašel. Nevíte někdo bližší info (časy, www odkaz, kde v Orolonu je zastávka).
Děkuji za odpověď

Re: cesta z brna
, 10.02.2012, 14:30 Odpovědět
Citace Neznámý: Dobrý den, je mi 50 let a jsem naprostý nováček.Uvažuji zvolna začít zcela soukromě s cestou z Brna do Mikulova a časem dále přes Rakousko, Švýcarsko.. Po částech, s přestávkami:-) Něco na kole, dále asi pěšky, případně část autem. Prosím, má někdo zkušenosti i z těchto vzdálenějších míst? A od kterého místa má význam mít kredenciál? Všichni píšete až o Francii, Španělsku..Děkuji předem za odpověď.
tanicka@centrum.cz

Re: Aragonská cesta
Tereza, 12.02.2012, 20:54 Odpovědět
Z Oloronu do Somportu by měla vést železnice. Podívej se na internetové stránky franc. železnic. Mapu si vygoogluješ. Dobrých lidí, kteří tě pošlou správným směrem potkáš po cestě hodně :-)A na tak dlouhé cestě není kam spěchat.
Jízdní řády se bohužel mění....

Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Kateřina, 27.02.2012, 12:48 Odpovědět
{Ještě jedna zkušenost s ochranou proti puchýřům v horku:
Nohy během dne raději nikde nemáčet, nechladit ve vodě - spíš jen vyzout a ovětrávat nasucho. Rozmáčením kůže změkně, zcitliví a je k puchýřům náchylnější. Na ponožkách dávat pozor, aby opravdu dobře seděly, taky pozor na švy přes prsty - mě se osvědčilo oblékat ponožky naruby, švem ven - a nemusejí být nijak speciální drahé trekové... ušla jsem přes celou Francii bez jediného otlaku, puchýřku - ovšem v osvědčených starších botách, které jsou už teď bohužel dost dodělané a já si úpěnlivě přes rok vyšlapávám nové.
Osobně sandály na pochod moc nedoporučuju (na přezutí po cestě ano!)- myslím, že je to s báglem na zádech na nohy pěkná rasovina - ale kdo nemá platfus, ať si se svýma nohama dělá co chce...

Re: Cesta - s malým dítětem??
Katka, 27.02.2012, 13:18 Odpovědět
Citace Neznámý: Dobrý den,
chci se vydat na svatojakubsku cestu, tak těch 100km, je možne to podniknout s malým synem je mu 6 let.Chystáte se někdo v létě.
Dekuji Erika
Tedy, je to asi pozdní reakce, ale doporučovala bych nejdříve vyzkoušet těch 100 km - tedy týden na pochodu se šestiletým dítětem někde poblíž, v Česku. e rovnou do Španěl... Záleží taky na tom, KDY - v létě v horku?? Zničující. Také trochu nutno brát ohled na to, že v ubytovnách budete spát pohromadě v místnostech s dalšími lidmi, že se chodí spát různě, vstává se hodně brzo, zejména ve Španělsku musíte dorazit do dalšího ubytování brzo, abyste se vešli, vaření a tak.... no, jestli máte svaté, udatné dítě, tak se do toho dejde... Se svýma třema dětma, s žádným z nich, - a že jsme turisté celkem zkušení a ušli jsme s nimi leckde leccos, třeba v Tatrách - bych se do ničeho takového nepouštěla. Hlavně tedy kvůli nim.

Re: Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Ivan, 28.02.2012, 21:42 Odpovědět
Ahoj Kateřino, díky že ses podělila o zkušenosti. Můžu se Tě zeptat odkud, kdy a kterou trasou si šla?

Prosba
Jana, 29.02.2012, 10:45 Odpovědět
Zdravím všechny poutníky!
Absolvovala s kamarádem část Severní cesty v září 2010. Vyrazili jsme z Irun a ušli asi 170 km podél baskického pobřeží. Tuto trasu moc doporučuji, během cesty jsme potkávali jen pár poutníků.
Právě píši bakalářskou práci na téma Svatojakubská cesta a chtěla bych Vás poprosit o pomoc. Ve své práci se zaměřuji na mladé lidi (přibližně ve věku od 20 do 35 let; není to ovšem podmínka) - jde o to zjistit, zda o Svatojakubské cestě něco vědí, případně zda by se rádi na cestu někdy vydali. Také to snad bude sloužit trochu jako motivace a povzbuzení :) U těch, kteří cestu již absolvovali, mě zajímají zkušenosti a zážitky z cesty a také důvody, proč se na poutní cestu vydali. Proto Vás prosím o vyplnění dotazníku k tématu Svatojakubské cesty.
Dotazník je zde: http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/svatojakubska-cesta/
Čím více se tímto tématem zabývám, tím více mě to motivuje k tomu, se na cestu opět vydat. Ještě nevím kdy, ale Camino chci určitě dokončit. Zřejmě to bude na etapy, příště chci tedy opět navázat v místě kde jsme skončili - kousek za Bilbaem, v městečku Pobeña. Mimochodem je tam skvělý albergue :)
Vítám všechny dotazy, připomínky a komentáře na silinkovaj@seznam.cz
Děkuji moc za Vaši pomoc!

Tereza, 06.03.2012, 12:53 Odpovědět
Ahoj, s kamarádkou se chystáme letos v červenci na Camino norte..máme jen 14 dní volno, poradí nám někdo, odkud vyjít, abychom za tu dobu došli až do Santiaga?a kde se dá sehnat v čechách credencial? a je potřeba mít před cestou nějaká víza a pod? díky moc :D T.

Re: Re: malý dotaz
ala, 10.03.2012, 13:35 Odpovědět
Citace Neznámý: Citace Neznámý: ahojky ráda bych se zeptala jak je to s putováním na koni???máte s tím někdo zkjušenosti???děkuji za odpověď ja byc to na koni taky chtela zkusit,alechce to asi vic lidi Jak jsi na tom

Via Francigena
Milan Machovec, 10.03.2012, 21:29 Odpovědět
máme za sebou Via de la Plata ( Sevilla - Santiago) , Portuguese ( Lisboa- Santiago)a loni Le Puy - Pamplona.

Letos bychom chtěli Via Francigena. Máte nějaké zkušenosti s touto cestou ?
Máte také nějaké zkušenosti s Ultreia ve Švédsku , zejména co se týče ubytování ?

Díky Milan Machovec
milan@machovec.eu

Re: Aragonská cesta
, 15.03.2012, 17:38 Odpovědět
Citace Neznámý: Zdravím poutníky
Chci podniknou pouť ze Somportu. V průvodci jsem se dočetl, že s Orolonu jezdí 4x denně bus do Somportu, ale nikde jsem nic nenašel. Nevíte někdo bližší info (časy, www odkaz, kde v Orolonu je zastávka).
Děkuji za odpověď
Ahoj, loni v září jsem šla pouť ze Somportu a skončila jsem v Logroňu. Do Somportu jede několikrát denně autobus z městečka Jaca, z autobusového nádraží. Camino Aragonés je nádherné! Užij si to a nezapomeň navštívit cestou klášter San Juan de la Peňa.
!Buen camino! Alice

Re: Re: Cesta - s malým dítětem??
Františka, 17.03.2012, 15:21 Odpovědět
Citace Neznámý: Citace Neznámý: Dobrý den,
chci se vydat na svatojakubsku cestu, tak těch 100km, je možne to podniknout s malým synem je mu 6 let.Chystáte se někdo v létě.

Vloni na severní cestě jsme potkaly několik španělských rodičů s dětmi. Vypadali, že to zvládají všichni dobře. Spíše jejich elán na nás působil depresivně :-)

Re:
Zdeněk / ny.4719(at)tiscali.cz, 19.03.2012, 21:40 Odpovědět
Citace Neznámý: Ahoj, s kamarádkou se chystáme letos v červenci na Camino norte..máme jen 14 dní volno, poradí nám někdo, odkud vyjít, abychom za tu dobu došli až do Santiaga?a kde se dá sehnat v čechách credencial? a je potřeba mít před cestou nějaká víza a pod? díky moc :D T.

Terezo, loni v červnu jsem šel Camino del Norte z Ovieda. Do Compostely to je kolem 340 km. Cestu jsem absolvoval přesně za 14 dnů (předpokládám, že budeš mít k dispozici ještě dva dny víkendu navíc, které padnou na cestu do/ze Španělska).
Vynechat lze případně první etapu z Ovieda do Avilles (přijdeš sice o Oviedo, nicméně na začátek jde o docela náročnou etapu a před Avilles se jde poměrně dlouhý úsek pořád po silnici). Následující etapa z Avilles do dalšího albergue v Soto de Luina je ještě delší - na úvod mi tyto dvě etapy daly docela zabrat, než jsem si zvyknul na režim Camina.
Jinak výhodou je, že z Avilles jezdí vlak FEVE (jednokolejka), který kopíruje pobřeží a projíždí většinou měst v Asturii, kterými Camino del Norte prochází. Takže si můžeš itinerář přizpůsobit svým potřebám a začít, kde se ti to bude hodit.
Buen Camino!

Re: Z Prahy do Santiaga na kole
Honza, 21.03.2012, 12:46 Odpovědět
Citace Neznámý: Před pár dny jsme se vrátili s manželkou ze Santiaga. Jeli jsme přes Německo a Francii cca 3 000km za 34 dnů. Byla to úžasná zkušenost, na cestě jsme objevili hlavně sami sebe :)) Svatojakubská cesta je jedinečný a nepřenosný fenomén. Pokud byste měl někdo zájem o zkušenosti, např. s přepravou kol zpátky apod., rádi poradíme.
Pepík
www.josefkozak.cz
Ahoj,
Já na tu samou cestu vyjíždím za 40dní, takže teď prožívám takovou tu euforii příprav na cestu :-)

Rád bych se zeptal na vaši zkušenost se spaním v Německu, Švýcarsku a Francii. A jak dlouho vám tato cesta trvala? Abych porovnal se svým itinerářem cesty :-)

Tereza, 27.03.2012, 08:31 Odpovědět
Ahoj,
chystám se do Santiaga francouzskou cestou ze St Jean Pied de Port, chci vyrazit 5. 4. 2012.
Hledám spolupoutníka a prosím o informaci, ubytují mě v albergue s mojí fenkou?

Děkuji za odpověď :-)

Pes sebou
Tereza, 27.03.2012, 10:33 Odpovědět
Ahoj,

nemáte někdo zkušenosti s dopravou vlakem do St Jean Pied de Port? Po telefonu na České Dráhy jsem zjistila, že vzít si sebou do vlaku mojí fenku je téměř nemožné a u autobusu to nepovolují vůbec.
Bohužel jí nemám kam dát, takže to vypadá že nepojedu.

Ach jo :-(
Přeji ostatním šťastnou cestu

Re: Re: Z Prahy do Santiaga na kole
Květa, 28.03.2012, 21:06 Odpovědět
Citace Neznámý: Citace Neznámý: Před pár dny jsme se vrátili s manželkou ze Santiaga. Jeli jsme přes Německo a Francii cca 3 000km za 34 dnů. Byla to úžasná zkušenost, na cestě jsme objevili hlavně sami sebe :)) Svatojakubská cesta je jedinečný a nepřenosný fenomén. Pokud byste měl někdo zájem o zkušenosti, např. s přepravou kol zpátky apod., rádi poradíme.
Pepík
www.josefkozak.cz
Ahoj,
Já na tu samou cestu vyjíždím za 40dní, takže teď prožívám takovou tu euforii příprav na cestu :-)

Rád bych se zeptal na vaši zkušenost se spaním v Německu, Švýcarsku a Francii. A jak dlouho vám tato cesta trvala? Abych porovnal se svým itinerářem cesty :-)

Pro Honzu
Květa, 28.03.2012, 21:18 Odpovědět
Na cestě z Prahy do Santiaga jsme s sebou neměli stan, pouze spacáky. Využívali jsme ubytovny, soukromí i levné hotýlky. V Německu je to pohoda, všeho je dostatek. Ve Francii bylo hůř - nedrželi jsme se striktně Svatojakubské cesty a občas sehnat ubytování bylo krušné. Doporučuji "gites" levnější ubytování v soukromí. Adresy na www.gites.fr. Švýcarskem jsme nejeli. A ve Španělsku? Žádný problém, ubytoven, kde berou kola, je všude dostatek, jsou levné a na jaře nebylo tolik plno. Přesto vzhledem k Francii i Německu bych doporučila s sebou stan. Ušetříš si nervy s hledáním ubytování a v neposlední řadě ušetříš i dost éček.
Naše trasa je rozepsaná na www.josefkozak.cz.
Přeji šťastnou cestu a těš se, pouť je opravdu velký a jedinečný zážitek.
Buen camino, Květa

Praha - Santiago
Honza, 29.03.2012, 14:03 Odpovědět
Děkuji Květo za info,
Vaše webová stránka mi je velkou inspirací.
Neměli jste při cestě na kole problémy se psy?

Francouzska cesta - kolik lidí jen na cestě v květnu?
Martina, 04.04.2012, 15:16 Odpovědět
Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, kolik lidí bývá na francouzské cestě v květnu. Chci potkávat dobré duše, ale nechce se mi jít v davu. Uvažovala jsem i o severní. Mám přesně měsíc a zatím letenky do Barcelony. Poradíte mi nekdo?
Martina

Re: Re:
Františka, 04.04.2012, 20:52 Odpovědět
Pro Terezu - doporučuji vyrazit ze Soto de Luiňa. Z Gijonu se tam dostaneš v pohodě autobusem. Vřele doporučuji, ty dvě etapy před tím jsou skutečně dost velký záběr pokud nebudeš rozchozená :-)

Na kole z Montpelliere
Františka, 04.04.2012, 20:54 Odpovědět
Nechystá se někdo začátkem září na cestu na kole z Monpelliere? Chystám se vyrazit sama, ale ráda se s někým potkám.

Re: Praha - Santiago
Květa, 04.04.2012, 21:06 Odpovědět
Citace Neznámý: Děkuji Květo za info,
Vaše webová stránka mi je velkou inspirací.
Neměli jste při cestě na kole problémy se psy?

Františku, když jedu na kole, se psy mám problém pokaždé :)))
Na Svatojakubské cestě ani jednou!!!!
Těš se, čekají tě krásné chvíle. Květa

Re: Aragonská cesta
Lýdie, 11.04.2012, 15:33 Odpovědět
Ahoj Honzo,

nevím, zda si již na cestu Camino Arragonez vyrazil, ale s přepravou z Oloronu si vůbec nedělej starosti. Zkus stopovat, vemou tě. Cesta je fajn a oblast bezpečná.
Štastnou cestnu a Buen Camino, Lýdie

Citace Neznámý: Zdravím poutníky
Chci podniknou pouť ze Somportu. V průvodci jsem se dočetl, že s Orolonu jezdí 4x denně bus do Somportu, ale nikde jsem nic nenašel. Nevíte někdo bližší info (časy, www odkaz, kde v Orolonu je zastávka).
Děkuji za odpověď

Rozpočet
Michal, 11.04.2012, 23:02 Odpovědět
Ahoj,

chci se optat někoho kdo cestu v poslední době šel zda-li je možné se vejít do 15-16 euro na den.
Hodlám utrácet jen za ubytovny a stravování bych rád řešil nákupem potravin v obchodech.
Je tato částka reálná?:)

Re: Rozpočet
Zdeněk / ny.4719(at)tiscali.cz, 12.04.2012, 09:09 Odpovědět
Citace Neznámý: Ahoj,

chci se optat někoho kdo cestu v poslední době šel zda-li je možné se vejít do 15-16 euro na den.
Hodlám utrácet jen za ubytovny a stravování bych rád řešil nákupem potravin v obchodech.
Je tato částka reálná?:)

V public alberque vyšla loni jedna noc na 5 EUR(Camino del Norte), v soukromém (dál na Camino Frances) kolem 10 EUR. Výjimečně byl příspěvek dobrovolný. Dál to je jen o tom, jak moc se uskrovníš.

Re: Rozpočet
Jirka, 12.04.2012, 16:16 Odpovědět
Citace Neznámý: Ahoj,

chci se optat někoho kdo cestu v poslední době šel zda-li je možné se vejít do 15-16 euro na den.
Hodlám utrácet jen za ubytovny a stravování bych rád řešil nákupem potravin v obchodech.
Je tato částka reálná?:)

Ahoj! Do těch 15 € by ses měl vejít bez problémů. Cestu jsem šel před dvěma lety a dělal jsem to, jak máš v plánu - ubytování většinou v albergue, párkrát jsem spal venku (hlavně ke konci to byl už masakr). Těch donativo albergue je po cestě relativně dost, minimálně ve čtyřech nebo pěti jsem spal; člověk jen musí vědět, kde jsou, a naplánovat si cestu tak, aby v nich mohl přenocovat (mimochodem, dostal jsem v nich párkrát večeři i snídani).
Nákup potravin v obchodech bez problémů, ceny jako u nás; byť doporučuji alespoň jednou si zajít na Caminu na "menu del peregrino" (cca 7-12 €), je to příjemný zážitek.
A na závěr malý osobní postřeh - obrovské množství peněz mi ušetřila klasická Majka; pár jsem si jich dovezl už s sebou, a pak mi bylo v půli cesty doručeno od přítelkyně rovnou celé kilo (solidárně jsem se o polovinu následně podělil). Je relativně lehká, výživná a s místní bagetou i chutná. Osobně pak doporučuju během cesty kupovat nějaké ovoce, v létě byly ideální nektarinky - dodaly vitamíny a mj. i tolik důležitou vodu. Nápoje jsem nekupoval, až na jeden střevní případ, který zahnala pravá Coca-Cola (jinak bych to v životě nepil), jsem si po celou cestu vystačil s obyčejnou vodou, které je všude habaděj.

Camino Norte
Petr Navrátil, 18.04.2012, 20:32 Odpovědět
Plánujete někdo Camino norte cca červenec,srpen?

a ještě jedna otázka jakse co nejlevněji dostat na start do Irunu

Re: Camino Norte
Františka, 19.04.2012, 21:47 Odpovědět
Citace Neznámý: Plánujete někdo Camino norte cca červenec,srpen?

a ještě jedna otázka jakse co nejlevněji dostat na start do Irunu

Nejjednodušší je letět do Bilbaa přes Barcelonu a pak autobusem do Irunu. Ale jestli je to nejlevnější, to nevím :-)
V Bilbau nahoře nad městem je alberque, kde můžeš získat credencial a případně i přespat.

Camino primitivo
Terka, 20.04.2012, 20:25 Odpovědět
Ahojte, máte někdo zkušenost s Camino primitivo, která vede z Ovieda? Mám v plánu se na ní v květnu vydat, jdu sama holka, tak mě zajímá, jestli je to bezpečný? čekám že asi nebude moc frekventovaná. Prosím napište, jestli máte zkušenost. dík:)

Paula, 23.04.2012, 17:34 Odpovědět
Zdravím všechny , mám stránky o Španělsku : www.paulaespana.com
a tím Vás bych chtěla všechny poprosit , pokud by jste rádi chtěli napsat téma Španělsko , cesta do Sv. Jakuba do Santiaga de Compostela atd. fotky doporučení atd , můžete mi napsat email : misspaja@seznam.cz a ráda se s Váma domluvím !

Zas to děláme pro druhý !
S pozdravem a přáním krásného dne ! P.

Alena, 25.04.2012, 10:25 Odpovědět
Dobrý den,
nemáte někdo zkušenosti se spaním ve stanu v Německu? Může být problém přespat v lese? Jdme s manželem do Santiaga z domova (z Prahy) pomaličku po etapách, teď nás čeká úsek ze Kdyně do Řezna.

Re:
Honza, 26.04.2012, 18:50 Odpovědět
Citace Neznámý: Dobrý den,
nemáte někdo zkušenosti se spaním ve stanu v Německu? Může být problém přespat v lese? Jdme s manželem do Santiaga z domova (z Prahy) pomaličku po etapách, teď nás čeká úsek ze Kdyně do Řezna.
Ahoj. Problém by to být neměl. Je to jako v Čechách. Já na tu samou trasu vyrážím v pondělí. Plánuji spaní pod celtou a řešil jsem tu samou otázku :-) Buen camino

spaní po cestě v Německu
Alena, 27.04.2012, 18:44 Odpovědět
Citace Neznámý: Citace Neznámý: Dobrý den,
nemáte někdo zkušenosti se spaním ve stanu v Německu? Může být problém přespat v lese? Jdme s manželem do Santiaga z domova (z Prahy) pomaličku po etapách, teď nás čeká úsek ze Kdyně do Řezna.
Ahoj. Problém by to být neměl. Je to jako v Čechách. Já na tu samou trasu vyrážím v pondělí. Plánuji spaní pod celtou a řešil jsem tu samou otázku :-) Buen camino
Tak nám to snad všem vyjde... Počasí má být krásné, tak se těším - a trochu bojím, jestli ujdu denní trasy 30km a jestli z Regensburgu stihneme vlak v úterý domů...
Buen camino
A.

léta minulá:-)
Hanka, 28.04.2012, 10:48 Odpovědět
Po čtyřech stech letech začaly proudy poutníků do Santiaga řídnout, až téměř ustaly.Ale přesto se sem tam najde někdo i te´d. V roce 1979 prý tak putovali dva Belgičané, v roce 1980 jeden Američan, a když jsem já byla v Pyrenejích, dorazily do Jaky čtyři Francouzky na koních. .....z knihy Libuše Prokopové Španělská zastavení z roku 1983

Sandra, 06.05.2012, 11:26 Odpovědět
Zdravím :) Chystám se nejlépe v srpnu na SJ pouť a sháním spolupoutníka/spolupoutnici/spolupoutníky :) Kilometry, cesta i datum je samozřejmě na domluvě :)
Kdyžtak piště na i.phate@seznam.cz, budu se těšit :)

jak zpet
Tereza , 06.05.2012, 15:36 Odpovědět
Muzu se zeptat jak ze santiaga nejlepe zpatky do cech jsem v burgosu a asi bzch se o to mela zacit zajimat:-D

Re: Francouzska cesta - kolik lidí jen na cestě v květnu?
, 06.05.2012, 15:42 Odpovědět
Citace Neznámý: Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, kolik lidí bývá na francouzské cestě v květnu. Chci potkávat dobré duše, ale nechce se mi jít v davu. Uvažovala jsem i o severní. Mám přesně měsíc a zatím letenky do Barcelony. Poradíte mi nekdo?
Martina zdravim jsem tu ted a lidi tak 30 na kazde etape a postupne se michame jak si kdo zvoli dlouhou trasu na den

Re: jak zpet
Olga Jankovcová, 07.05.2012, 00:34 Odpovědět
Citace Neznámý: Muzu se zeptat jak ze santiaga nejlepe zpatky do cech jsem v burgosu a asi bzch se o to mela zacit

zajimat:-D
Zdravím,ze Santiaga jezdí po trase autobus.My jsme jeli autobusem do Madridu a odtamtud letadlem.Ale měli jsme to už zajištěné z Čech.

Camino del Norte na kole z Toulouse
Ivan, 07.05.2012, 18:50 Odpovědět
Hola peregrinos, zrovna jsem se vrátil ze Santiaga. Jel jsem na kole z Toulouse(kvůli přímému letu z Prahy a dobré ceně letenky, při objednání tři měsíce předem)Camino del Norte. Počasí mi sice nevyšlo, ale jinak moc dobrý. Kdo by měl zájem o docela podrobný itinerář včetně dostupných alberg(a jejich fotek kvůli hledání), tak pište na ivan.ovary(at)centrum.cz. Jel jsem hlavně po silnicích. Skutečné pěší severní Camino není vhodné pro bici, jedině tak pro extrémní jezdce, ale jinak jsem Camino kopíroval, takže kromě Francie jsem každou noc spal v alberge.Buen Camino.

Re: Re: Francouzska cesta - kolik lidí jen na cestě v květnu?
, 08.05.2012, 16:31 Odpovědět
Citace Neznámý: Citace Neznámý: Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, kolik lidí bývá na francouzské cestě v květnu. Chci potkávat dobré duše, ale nechce se mi jít v davu. Uvažovala jsem i o severní. Mám přesně měsíc a zatím letenky do Barcelony. Poradíte mi nekdo?
Martina zdravim jsem tu ted a lidi tak 30 na kazde etape a postupne se michame jak si kdo zvoli dlouhou trasu na den

Mám podobný problém, ale já jsem naštěstí ještě doma :D Doporučuju autostop. Po Španělsku sice nic moc, ale od Francie to půjde rychle. Domů by jsi mohla dorazit tak za 3-4 dny max. (ale jak říkám, když vyjedeš z Francie). Pokud máš peníze, tak zkusit nějaký bus popř. vlak (ale ty jsou dražší). Letenky Madrid-Praha jsou poměrně levné např. wizzair. Teď je to max. do 3tis. i se zavazadlem, ale je třeba to zařídit už teď a nejlépe si vytisknout někde letenku. Předpokládám, že máš bágl, takže příruční zavazadlo (keteré je zdarma) to nebude, takže by pro tebe platily tyto rozměry: šířka: 1,499 m
Výška: 1,194 m
Délka: 1,715 m
max. 32kg

Snad jsem pomohl. Buen Camino ;)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info