Příspěvky ze starého webu I

Vítejte
Honza, 26.03.2008, 18:42 Odpovědět
Takto může vypadat váš komentář

Paříž-Santiago-Fisterra-na kole
Ivan, 29.05.2009, 13:38 Odpovědět
Zdravím všechny poutníky. Před několika dny jsem dorazil domů ze Santiaga a chtěl bych se s Vámi podělit o zkušenosti a dojmy. Pouť jsme absolvovali ve dvou na kolech z Paříže přes Orleans, Blois, Tours, Poitiers, Bordeaux, Saint-Jean-Pied-de-Port, Roncesvalles, Pamplona, Logroño, Burgos, León, Ponferrada do Santiaga de Compostela. Pak jsme ještě pokračovali na Konec světa na Faro de Fisterra. Zpátky do Santiaga jsme jeli podél pobřeží. Celkem jsme ujeli 2000 km.
Pouť jsme z počátku brali spíše jako sportovní výkon, ale postupně se můj přístup měnil na duchovní, hlavně ke konci. Nakonec můžu říci, že pouť mě pozitivně ovlivnila po všech stránkách: psychické, fyzické i zdravotní. Navíc nás cestou provázeli zvláštní náhody, jakoby nad námi někdo držel ochrannou ruku. Několikrát se nám například stalo, že když jsme hledali místo na spaní a situace vypadala beznadějně, najednou se před námi z ničeho nic objevilo fantastické místo kde na nás nemohla ani pořádná bouřka, která trvala celou noc.
Praktické zkušenosti: Při hledání dopravy do Paříže jsme zhodnotili všechny možnosti:
1. Autobusem: nejlevnější, ale kolo musí být složeno a zabaleno a navíc nám žádná společnost nedokázala zaručit, že i přes rezervaci nám řidič kola do autobusu vezme.
2. Letadlem: Taky poměrně levné, ale kola musí být složena a zabalena, což se nám nechtělo, protože jsme je měli připravené nastavené ze servisu.
3. Vlak. Ze začátko to vypadalo, že nás to bude stát cca 6000,- ( info z ČD ). Nakonec to bylo necelých 2700,-. Doporučuji si rezervovat minimálně 4 měsíce předem u Deutsche Bahn, ne u ČD ( paní u mezinárodní přepážky ČD měla s tím velké problémy ). Z Prahy jsme jeli nočním rychlíkem CNL 458 ( v Čechách EN 458 Phoenix ) odjezd z Prahy 18:29, který se v Německu dělí na několik směrů, ten náš jel do Zürichu. V Karslruhe jsme přestoupili na TGV 9578. Rezervace kola na TGV se musí pouze telefonicky, doporučuji si najednou objednat a rezervovat jízdenky i kola. TGV bere ( asi ) maximálně 8 kol a to 4 na každý konec soupravy.
Na cestu zpátky jsme volili letadlo. Po dlouhém pátrání nám nejvýhodněji vyšla společnost AirBerlin. Ze Santiaga odlétá 17:15 do Palma de Mallorca a po necelých dvou hodinách letí další letadlo stejné společnosti do Drážďan. Dokonce jsme zjistili, že 5 minut před letadlem do Drážďan odlétalo letadlo do Vídně společnosti NIKI, která je partnerem AirBerlin. Hlavní výhoda cestování jednou společností bylo, že jsme se nemuseli starat o překládku kol. Cenově, vzhledem k včasnému objednání, to vyšlo celkem na jednoho necelých 6000,-Kč.

Zkušenosti ze samotné poutě:
1.Měli jsme trochu problém s kredenciálem. I když nám E-mailem potvrdili z katedrály Notre Dame, že si je přímo na místě můžeme vyzvednout, tak nakonec z toho nic nebylo. Na informacích nás paní poslala na nějakou adresu, kterou jsme skoro dvě hodiny hledali a když jsme ji našli, tak tam byl činžovní dům se zvonky a ani na jednom nám neotevřeli. Tak jsme to zkusili v kostele svatého Jakuba na Rue St. Jacques. Tam nám sice kredenciál nevystavili, ale aspoň nám napsali potvrzení o začátku poutě. Nakonec jsme kredenciál dostali až Saint-Jean-Pied-de-Port. Po cestě ve Francii ani na jednom význačnějším místě ho buď neměli a nebo měli zavřeno i přesto, že podle úředních hodin by to mělo být naopak, konkrétně v Tours. V Blois v kostele St. Hillar chtěli po nás zaplatit za razítko ( hmm zvláštní, když jsme vlastně byli poutníci ). Takže doporučuji pro Ty co chtějí začít pouť ve Francii a nebo ještě dál, pořídit si kredenciál předem z internetu. Dost nás překvapilo, že začátkem května bylo na cestě hodně poutníků. Často jsme našli albergues plné a museli jsme to zkoušet v dalších. Příjemným překvapením bylo setkání se skupinou z Ultrei v San Juan de Ortega.

Na fotky z naší poutě se můžete podívat na http://picasaweb.google.com/ivan.ovary/ParizSantiago2009#

Buen camino

camino levante
Jana, 22.06.2009, 14:59 Odpovědět
Ahoj, vrátila jsem se z camina levante, z Valencie do Santiaga - absolvovala jsem ho na kole. Je poměrně dobře značeno v terénu, slabinou je značení ve městech. Spát se dá v tělocvičnách, případně na radnicích,míst je docela dost, nemusela jsem spát venku. Až do Zamory jsem potkala pouze 2 poutníky, takže samotu si užijete taky.Tak buen camino

Re: camino levante
Ivan, 23.06.2009, 17:01 Odpovědět
Ahoj Jano, můžeš něco málo napsat o tom jak si se dostala s kolem z Čech do Valencie? Díky.

Je bezpečné jít sama?
Magdalena, 28.07.2009, 22:14 Odpovědět
Ráda bych se vydala na Svatojakubskou cestu v druhé polovině srpna; letadlem do Madridu a potom autobusem do Ovieda a pak už po Svatojakubské cestě do Santiaga. Ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti: je bezpečné, když půjdu sama? Je třeba možné, že celý den na cestě nikoho nepotkám? Díky za odpovědi. Magdalena

Re: Je bezpečné jít sama?
Honza, 28.07.2009, 22:36 Odpovědět
Ahoj Magdaleno. Vyrazit sama na svatojakubskou pouť je dobrý nápad. Letadlem a autobusem můžeš sama cestovat bez nebezpečí. Na vlastní pouti budeš denně potkávat mnoho jiných poutníků. Bude záležet jen na tobě, jestli se rozhodneš jít sama (relativně) nebo se k někomu přidáš a druhý den zas třeba k někomu jinému. Setkávání s jinými poutníky je jedním z nejlepších zážitků z Camina. Jako osamělá poutnice más možnost být otevřené k libovolným setkáním a nemusíš se na nikoho ohlížet. Neboj se a klidně sama vyraž.

Svatojakubská poutní cesta El Camino De Santiago
Ivan, 12.08.2009, 08:02 Odpovědět
Ahoj poutníci,televizní kanál "National Geographic Channel" začíná v pátek 14.srpna ve 22:00 vysílat dokumentární seriál "Svatojakubská poutní cesta El Camino De Santiago"

Pouť do Santiaga - září 2009 - o čem se v knihách nepíše
Daniel, 19.10.2009, 15:28 Odpovědět
Bylo to možná před více než pěti lety, kdy jsem se poprvé dozvěděl o pouti do Santiaga de Compostela z vyprávění. Před třemi lety jsem přečetl knihu od Paula Coelha „Poutník" a letos na jaře knihy od Carmen Rohrbach „Svatojakubská cesta" a Pavly Jazairiové „Cesta hvězdy". Mezitím jsem si na internetu stahoval další informace, abych se letos na jaře definitivně rozhodl tuto pouť uskutečnit.
O pouti do Santiaga de Compostela, k ostatkům svatého Jakuba Většího, mučedníka, oblíbeného to učedníka Ježíše, je napsáno mnoho knih a zadáte-li ve vyhledavači na internetu toto heslo, můžete, vybaveni světovými jazyky, směle brázdit po síti klidně týden a stále máte co číst. Vybral jsem si ty nejdůležitější a vybaven mírně iluzorními představami z knih s očekáváním, že na mne dýchne duch tradice starodávné pouti, která se koná již více než tisíc let, jsem zahájil přípravy. Termín jsem vybral s ohledem na počasí (chtěl jsem se vyhnout letním vedrům) a množství poutníků (moje úvaha byla, že po hlavní sezoně, tj. po 25. červenci, dnu, kdy byste měli svoji pouť zakončit v Santiagu na den oslavy sv. Jakuba, bude na cestě méně putujících) a stanovil tak odlet z Prahy na 5. září.
Zvolil jsem „francouzskou cestu", přičemž původní plán, kdy jsem zamýšlel, že bych vyšel z francouzského východiska St. Jean Pied de Port a některé nezáživné úseky, s ohledem na čas, který jsem měl k dispozici (bohužel pouze třítýdenní dovolená) přejel autobusem, jsem, s ohledem na správnou připomínku, které se mi dostalo (že pouť by neměla být přerušována), upravil tak, že prostým vynásobením průměrné denní vzdálenosti (počítal jsem, že ujdu 25 km) čistým časem na cestu (15 dní), mi vyšel výchozí bod mého putování, který tímto byl stanoven na městečko Sahagún. Vzdálenost cca. 375 km od Santiaga de Compostela. Zbývalo už jen doladit co si vzít sebou, zabukovat letenku, naučit se pár základních španělských slovíček a 5. září odletět z Prahy směr Španělsko.
Vydal jsem se na cestu s duchovním naladěním. Nečekal jsem klasickou křesťanskou pouť, ale přece jen jsem předpokládal jakási mystická setkání, ducha tradice či obyčejné prosté tváře těch, kteří se, stejně jako já, vydali hledat odpovědi na různé své životní otázky. O to víc jsem byl od první chvíle zaskočen aspekty, které od první chvíle na cestě byly neslučitelné s mým záměrem a před kterými mne knihy nevarovaly:
1. Množství poutníků na cestě – čekáte-li, že mimo hlavní sezónu zde najdete klid pro poutní cestu a rozjímání, jste na omylu. Ubytovny pro poutníky, tak zvané albergue, jejichž kapacita čítá od 20 až do 160 lůžek (palandy) jsou často plné a čím více se blížíte cíli cesty, osob na cestě je víc a víc. Ten, kdo absolvuje min. 100 km pěšky nebo 200 km na kole, dostává v Santiagu certifikát, že tuto poutní cestu absolvoval. Pro pěší se v takovémto případě výchozím místem stává město Sarria, cca. 112 km vzdálené od Santiaga. Zastavil jsem se na cestě ze Sarrie, abych posvačil. Co minutu prošel kolem mne jeden, dva či skupinka poutníků nebo přejela skupinka cyklistů. Ti všichni každé ráno mezi 6 – 7.30 hod. pravidelně vyráží z jednotlivých měst na cestě a míří často opět do jednoho stejného města. Cestou se skupina roztrhá, aby se opět večer zase sešla. Chcete-li se oddělit, musíte jít třeba dál, kde ale opět narazíte na jinou skupinku. Jelikož počet míst v jednotlivých albergue je limitován a nejlevnější jsou obecní či církevní albergue, často to vypadá, že se pouť mění na honičku, kdo bude dřív v daném městě a získá lepší a levnější ubytování. Osobně jsem z toho měl velmi nepříjemný pocit a někdy jsem byl i tímto proudem uchvácen a unášen. Takový malý stres na cestě.
2. Složení poutníků – čekáte-li mlčenlivé poutníky, trávící večer rozjímáním, budete poněkud překvapeni. Prý jeden německý spisovatel probudil zájem o tuto pouť mezi německými aktivními důchodci. Opravdu je zde naleznete v hojném počtu, stejně tak jako francouzské. Ti, vedle Španělů tvoří nejpočetnější základnu osob, které jsem zde potkával. Další velmi početnou skupinou jsou pak španělští a italští mladíci na kolech, kteří vypadali, že jsou více na závodech než na poutní cestě. Také občas jedu rád na kole, ale v tomto pojetí se tradice cesty již opravu hodně pokřivila. A ještě něco, symbolem poutníka je mušle připevněná na batohu. Byl jsem jednou z výjimek, kdo měl na batohu pravou mušli. Většina putujících měla umělé mušle, které na cestě můžete koupit v různých obchůdkách či přímo v albergue.
3. Odpadky, toaletní papíry u cesty a zase odpadky – ano, množství odpadků podél cesty je běžnou věcí, stejně jako záchodové papíry. Tamhle někdo dopil vodu, tak proč by se s prázdnou lahví táhnul dál, tamhle někdo dojedl sušenky nebo konzervu. Na některých odpočívadlech se odpadky a pozůstatky záchodů nebývale vrší. Mám chuť se zastavit na jednom odpočívadle, ale jdu raději dál, bojím, že bych cestou k němu do čehosi šlápnul.
4. Turisté versus poutníci – zastavil jsem se na zajímavém místě, je to kostel u poutní cesty, je otevřený a přímo vyzývá poutníka, aby vešel, zastavil se a chvíli rozjímal. Za dobu, co jsem uvnitř, míjí kostel desítky poutníků. Jen tak desetina z nich se však zastaví a vejde dovnitř. Ostatní jsou slepě dál, neboť toto není pro ně duchovní pouť, ale turistická výprava. Vždyť i batoh vám odvezou do dalšího albergue autem (samozřejmě za úplatu) a vy můžete jít jen tak, nalehko. Výlet s denní dávkou od 10 do 30 km je vám k dispozici.

Mně osobně ještě někdy chyběl průvodce – tedy ten psaný, kde najdete vše, od detailního popisu cesty po specifikaci jednotlivých albergue, charakteristiku památek, apod. Pokud jdete sami nebo ve dvou jistě by se takovýto průvodce hodil. V češtině nic takového neexistuje a jak jsem zjistil na místě, informace na netu, které jsem získal, byly často zastaralé. Takže, kde měl být obchod či albergue, tak již nebylo nic, zatímco v jiném městě, kde nic být nemělo, bylo možné najít albergue nové. Nebyl problém se samozřejmě zeptat, ale byly okamžiky (zvlášť, když vyrážíte v šest hodin ráno), kdy musíte být připraveni na to, že (ač mají ve Španělsku stejný čas jako u nás) slunce vychází a zapadá o hodinu později a vy v září tedy jdete hodinu či hodinu a půl v naprosté tmě. A to je třeba chvíle, kdy by se takový průvodce hodil. Cesta je totiž značená buď žlutými šipkami nebo symboly mušle umístěnými kdekoliv. Hledat toto značení ve tmě baterkou je vskutku zážitek. Ještě štěstí, že zahraniční poutníci, kteří vás časem dojdou, jsou takovými aktualizovanými příručkami vybaveni a tak se chvíli „vezete" za nimi. Pokud však chcete vyrazit ze vzdálenosti více jak 300 km, doporučuji si tuto zahraniční příručku někde sehnat.
Po prvních třech dnech pouti na mne toto vše doléhá a celý následující den se dere otázka: „Bože proč jsem tady? Co je to za poutní cestu? Kde jsou poutníci? Kde je úcta k pozemským darům, kde je ohleduplnost, pokora? Co to je za bytosti, co kráčí po této cestě a takto ji devastují? Co na ní dělám já?"
Pokouším se pak další den najít sám odpověď a přijmout všechny tyto aspekty cesty takové, jaké jsou. Vždyť taková je i civilizace kolem nás. Stejně tak, jako jsem neměl jít jen ty pěkné úseky cesty a ty „ošklivé" přejet, tak je to i v životě. Také procházíme i nepěknými úseky života a nemůžeme je přeskočit a odžít si jen ty hezké. Taková je cesta. Vždyť i cesta poznání je cestou poutní. Poutník putoval krajem a poznával v ní život. Nemusel věřit v Boha, aby dokázal poznávat na cestě dobré i zlé. Uvědomil jsem si, že jsem vlivem zejména knihy od Paula Coelha očekával od této cesty něco víc. A přitom to něco víc může být i prosté poznání, že každá naše cesta krajinou Země může symbolizovat naší cestu životem a stává se jeho součástí. I zaradoval jsem se a s veselejší myslí pokračoval dál.
Je zajímavé, že jako jsem se nedočetl o výše popsaných nepříliš příjemných aspektech cesty, stejně tak jsem se nedočetl o některých zajímavostech – třeba, že:
- zcela jistě stojí za to se zastavit ve městě Astorga na čokoládu, která se zde vyrábí. Jenom pozor, mezi 13 a 15.30 hod. je zavřeno.
- jít v době sklizně krajem vína je Boží dar. Oblast Cacabelos je vyhlášeným krajem vína a v tuto dobu jsou hrozny uzráté a vinice kolem cesty vybízí alespoň ochutnat. Vynikající.
- obast Galície je proti Leonu chladná. Zato v tuto dobu zde dozrávají jedlé kaštany, které snad najdete všude a vedle buku a eukalyptu jsou nejrozšířenějším stromem. Kaštany padají a vy po nich šlapete. Máte-li však na zádech 12 kg a do Santiaga ještě 100 km, velmi zvažujete, kolik si do batohu naložit. Přesto alespoň pár kaštanů za to stojí.
- pro milovníky ostružin je cesta již z Leonu hotový ráj. Vyjma jednoho poutníka jsem za celých 14 dní neviděl nikoho, kdo by se zastavil a jedl je. Buď všichni moc pospíchali nebo je nejedli. Byly však vynikající a určitě stojí za minimálně dopolední a odpolední svačinu.
- kolem cesty najdete eukalyptové háje – přiznám se, že jsem do té doby nevěděl, že eukalyptus má dvoje typy listů. Vůně však byla vždy příjemná.
- Španělé mají pivo v litrových lahvích (půllitrové lahve nemají vůbec) a červené značkové víno již seženete 0,7 l za 1 EUR. Příjemné večery v albergue.
- na fotkách nádherná přehradní nádrž v Portomarínu, která mne již v Čechách lákala ke koupání, má velmi nízký stav vody, který z krásné nádrže dělá po suchém létu spíše měsíční krajinu.
- v každém albergue najdete sprchu, valchu na praní prádla a když si zaplatíte tak někde i pračku. Ve větších albergue mají kuchyně, ale pozor ne všechny jsou vybavené. Třeba na O'Cebreiru a v Melide mají nádherné kuchyňské linky, včetně sporáků, ale ani jeden hrnec či hrnek.
- na pláži u Fisterry pak najdete tolik poutnických mušlí, kolik jen budete schopni unést. Prý přináší štěstí. Je to jedinečný pohled.

Máte-li dobré boty – pozor, hlavně žádné moc vysoké, osobně doporučuji trekovou botasku se vzduchem měkčenou podrážkou – a trochu natrénováno, můžete dojít do cíle i bez puchýřů a rozbitých bot. Santiago de Compostela je cíl, jak se patří. O katedrále v Santiagu je napsáno mnoho, přesto, pokud by jenom dojem, který na mne udělala, měl být tím jediným z celé cesty, říkám, že to stálo za to! Budete-li mít navíc to štěstí a uslyšíte místní varhany......
El Cabo Finisterre – konec světa před objevením Ameriky. Ano, západ slunce pro poutníka na tomto mysu musel ve své době skutečně navozovat dojem, že poutník došel na konec světa a jediná cesta vede zase zpět. I moje cesta zde skončila. Přímo na mysu můžete (a prý máte) spálit něco svého, s čím se zde chcete rozloučit. Zkuste to, jsou tady na to zařízení. A pokud to spálit nejde, najdete zde výborné popelnice na veškerý tříděný odpad, který dnes známe.
Jinak určitě doporučuji alespoň na den zůstat v městečku Fisterra. Kouzelné přímořské městečko se dvěma nádhernými plážemi na obou stranách výběžku. Ta vzdálenější je divoká a vlny dvakrát vyšší než na té městské. Úžasné! V září se však již moc nevykoupete. Atlantik je studený a ačkoli slunce pálilo, když jsem do moře strčil nohu poprvé, hned jsem ucuknul. Přesto, kdo by odolal se alespoň nesmočit.
Říká se, že každého, kdo projde, byť jen část této pouti, tato pouť nějakým způsobem poznamená. Opravdu mne ovlivnila, i když jsem to poznal až po svém návratu do Prahy. Ale vše je individuální.
Pokud se rozhodnete na tuto cestu vydat, přeji vám, abyste došli až do cíle. Cesta může být rozličná, ale až budete v cíli, poznáte, že to stálo za to!
pohodaaa@centrum.cz

dotaz na ubytování mimo ubytovny
blanka, 28.12.2009, 14:48 Odpovědět
Vážení přátelé,

plánuji na přelom března - dubna 12-tidenní putování z Roncesvalles do ? kam až dojdu pěšky. Všude jsou obsáhlé seznamy poutnických ubytoven, ale přiznám se, že mám ráda večer soukromí. Nevíte někdo, zda je možné se cestou ubytovat v nějakých soukromých penzioncích nebo privátních pokojičcích za rozumnou cenu? Zajímá mě, zda se cestou dají najít malé skromné pokojíčky, klidně i bez sociálního zařízení na pokoji, jsem nenáročn.

Předem Vám děkuji za odpověd!

Blanka

Re: dotaz na ubytování mimo ubytovny
Vašek, 30.12.2009, 14:03 Odpovědět
Citace Neznámý: Vážení přátelé,

plánuji na přelom března - dubna 12-tidenní putování z Roncesvalles do ? kam až dojdu pěšky. Všude jsou obsáhlé seznamy poutnických ubytoven, ale přiznám se, že mám ráda večer soukromí. Nevíte někdo, zda je možné se cestou ubytovat v nějakých soukromých penzioncích nebo privátních pokojičcích za rozumnou cenu? Zajímá mě, zda se cestou dají najít malé skromné pokojíčky, klidně i bez sociálního zařízení na pokoji, jsem nenáročn.

Předem Vám děkuji za odpověd!

Blanka

Re: dotaz na ubytování mimo ubytovny
, 03.01.2010, 15:44 Odpovědět
Citace Neznámý: Vážení přátelé,

plánuji na přelom března - dubna 12-tidenní putování z Roncesvalles do ? kam až dojdu pěšky. Všude jsou obsáhlé seznamy poutnických ubytoven, ale přiznám se, že mám ráda večer soukromí. Nevíte někdo, zda je možné se cestou ubytovat v nějakých soukromých penzioncích nebo privátních pokojičcích za rozumnou cenu? Zajímá mě, zda se cestou dají najít malé skromné pokojíčky, klidně i bez sociálního zařízení na pokoji, jsem nenáročn.

Předem Vám děkuji za odpověd!

Blanka

camino portugal
eva, 10.01.2010, 10:10 Odpovědět
...po minuloročnom zážitku z francúzskej cesty, sa niekedy na prelome augusta/septembra chystáme na cestu portugalskú, z Porta. Ak sa chce niekto pridať - info na www.eur.sk/karpaty
Pre mňa bola cesta veľmi príjemná a veselá:)
ak môžem doporučiť, nám sa osvedčili ako obuv sandale - dobre rozchodené, tenisky som využila najmä v Galicii a jej chladnejších ránach... ale mali sme to šťastie, že nám ani raz nepršalo
...berte so sebou hlavne radosť a majte otvorené srdce...

poradi mi niekto?
dado, 17.01.2010, 00:12 Odpovědět
ahoj putnici,
chcem sa toto leto vydat sam na camino na bicykli. put chcem zacat v Saint Jean Piet de Port. vedeli by ste mi niekto poradit ako sa zo slovenska, pripadne ciech, dostat do tohto mestecka? ci ist autobusom alebo lietadlom. kde najblizsie k tomuto mestecku sa da dostat nasimi autobusmi(predpokladam ze priamo tam nejazdi nic) a ako to je potom s dopravou vo francuzsku...ci sa daju prevazat bez problemov bicykle. dakujem velmi pekne za odpovede, najlepsie ak mi ich poslete emailom na: dado.tornyos@gmail.com .

Credencial
Ivan, 19.01.2010, 19:37 Odpovědět
Hola peregrinos,
v květnu plánujeme Camino Levante z Valencie na kolech. Potřeboval bych poradit jak a kde se dá koupit credencial předem po internetu a nebo jestli někdo ví kde se dá sehnat přímo ve Valencii a okolí. Na www.mundicamino.com jsem sice našel kontakt na možnost objednání credenciálu, ale když jsem objednal, tak se to nějak začalo komplikovat a po dvou týdnech mailování jsem rezignoval.

Re: Credencial - camino levante

Janka, 20.01.2010, 22:09 Odpovědět
Ahoj,
posílám Ti kontakt na asociaci ve Valencii Na webu najdeš otvírací dobu, která ale v květnu je jen v pátek odpoledne. Každopádně, když jsem jela stejnou trasu letos a věděla, že se v otvírací dobu do kanceláře nedostanu, udělala jsem si již v ČR barevnou kopii credencialu a neměla jsem s tim problém, i když mu k originálu scházela nějaká stránka.
Podle čeho jedete? Máte průvodce? Asi nejhorší značení bylo první den z Valencie, jinak je cesta v terénu dobře značená. Ubytovny cestou v pohodě. Někde bych mla mít průvodce na cestu ve španělštině. Když bys potřeboval něco k cestě janka.lbc@seznam.cz

Asociación Amigos Camino de Santigo Comunidad Valenciana
C/ Dr. Gil y Morte,24 - pta. 3
46007 Valencia
Tel. 963 859 982 Fax. 963 130 179
info@vieiragrino.com
www.vieiragrino.com

Re: Credencial
Ivan, 07.02.2010, 21:12 Odpovědět
Hola Peregrinos, tak jsem se nakonec s Mundicaminem domluvil a credencial mi poslali. Stál 9Euro. Tady bych se chtěl zeptat "naší české" Ultrei jestli neuvažuje o vydávání vlastního credenciálu pro české poutníky. Po zkušenostech z Francie, kde jsme credencial nemohli sehnat na celé cestě z Paříže až po Saint-Jean-Pied-de-Port, bych to přivítal a možná i další co se chystají na pouť do Santiaga ze vzdálenějších míst.

 

Žitava- Praha - poutní cesta Sv. Jakuba
Miroslav Těšina, obec Křižany, 22.02.2010, 10:20 Odpovědět
Jsem turista a starám se o oživení této poutní cesty. Mnozí nevědí, že se tato větev jmenuje- Poznaň- Zhořelec- Praha. Značení na území ČR je na tabulkách KČT :,,I 24 " v celé ose od severu až do Kdyně a do Bavor.Místy jsou již samolepky s logem mušle. Značení se stále vylepšuje.Brzy bude seznam ubytoven, připravíme i studánky, kde je pitná voda, budou obrázková razítka a budou poutnické knížky. Pro víkendy a krátké chvilky nabízíme i poutě od Prahy na sever. Poznejte Český Dub, Kryštofovo Údolí, Žitavu a klášter Marientál na řece Nise. Pište na : mtesina@seznam.cz

Poděkování
Rupert, 21.05.2010, 22:37 Odpovědět
Děkuji tímto skupině poutníků (Karel, Monča, Tomáš, Anna, Juraj, Kamila a další)za pozdrav z putování do Santiága z Azofry. Bylo to pro mě milé překvapení a udělalo mi velkou radost. Vyvolalo to opět vzpomínky na moje putování v r. 2008 ze Sarrii do Santiága a Finistery. Přeji Vám z této cesty hodně neopakovatelných zážitků. Buen camino!

Pár postřehů z Camina
Luděk, 23.05.2010, 21:34 Odpovědět
Před týdnem jsem se vrátil z Camina a uvádím zde pár postřehů, snad budou pro někoho užitečné.
1. Duchovní rozměr pouti
Typické je to, že například v Ponferradě, kde je moc krásná kaple se z cca 120 poutníků večerní mše zúčastnilo 5. Podobně to bylo i na jiných místech.
2. Španělé
Nemá cenu se snažit držet s nimi krok, jdou většinou nalehko, pouze malinký batůžek a většinou nasadí ráno zdrcující tempo, takže máte pocit, že jste na závodech
3. Od hranic Galicie na O Cebreiro a dál v podstatě pořád pršelo a zima až do Santiaga a na Fisterru. Kvalitní nepromokavé oblečení je naprostá nutnost. Vlhkost vzduchu byla taková, že vyprané prádlo vůbec neschlo a bylo nutné použít sušičku prádla v albergu.
4. Pozor na městský albergue v Sarii, horší postele jsem za celé Camino neviděl.
5. Na Fisteře u majáku na útesu je malá restaurace, jak prohlásilo několik poutníků, mají zde nejhorší kávu v evropě.
6.Pozor při odjezdu autobusem na letiště v Santiagu/Lavacolle, autobus zastavuje pouze v centru a u vlakového nádraží.
7. V katedrále je letos k vidění botafumeiro v akci každý den při polední mši.
Buen camino !!

Poutní pozdravení ...
P o U t N í K Petr, 16.06.2010, 12:47 Odpovědět
ahojda všem ... :-)

1. června jsem vyrazil na svoji pouť do Santiaga ze Dvora Králové nad Labem, předpokládám, že tam dorazím někdy do konce října - jdu přes České Budějovice do Rakouska a následně přes Švýcarsko, Francii až k cíli ...

... mé stopy můžete sledovat na http://www.facebook.com/uPoUtNiKa .... rád se podělím o zážitky, zkušenosti, případně /po návratu/ půjčím mapy, pokud by někdo chtěl jít podobnou či stejnou trasu - mám Rakousko, Švýcarsko i Francii v rozmezí od 1:50000 do 1:100000

... všem poutníkům přeji vítr do zad a veselou náladu do kroku ... :-)

... pokud by měl někdo nějaký tip na cestě, písněte na upoutnika@gmail.com

díky a krásné dny všem ....

P o U t N í K
Petr

Camino září-říjen 2010
Pavel , 29.07.2010, 21:52 Odpovědět
Ahoj poutníci ...
Chystám se od 13.září do 12.října na cestu. Letecky do Barcelony, vlakem Logroňo a dál pěšky do Santiaga. Nemáte někdo zkušenosti s podzimním počasím (teploty, déšť apod.), aby se nemuselo brát moc oblečení, případně co boty ?
Díky i za dobrou radu na cestu ...

prave jsme na ceste
marcela, 31.07.2010, 01:58 Odpovědět
zdravime vsechny, jsme 16 den na ceste, 14 dni severni cestou krasne, dnes jsme ze santanderu prejeli do leonu, prave cekame na nadrazi a rano pokracujeme francouzskou cestou, je tady vse zajimave a krasne, plno tajemstvi a prekvapeni. marcela a tomas l11 letl

povídání o Svatojakubské cečstě
Václav, 01.10.2010, 18:35 Odpovědět
Milí moji drazí přátelé, pokud budete mít čas a chuť rád vás uvidím 7 října v 18 hodin v Praga Institut Cervantes vše ostatní je v textu
Ahoj Vašek Hanák a Michal Pivarči
Fechas
07/10/2010 (18:00 h)
Lugar
Instituto Cervantes - Salón de actos
Na Rybnícku 536/6
120 00 Praha 2 Praga
(REPÚBLICA CHECA)
Svatojakubská cesta
Přednáška
Václav Hanák a Michal Pivarči budou přednášet o nezaměnitelné atmosféře společného cestování na pouti do Santiaga de Compostela po trase „Francouzské cesty" , o historii a významu pouti, o kultuních památkách a zajímavých místech, která zde můžete vidět, a zejména o zkušenostech a zážitcích ze samotného putování. Praktické rady na cestu a mnoho dalších důležitých informací provází prezentace fotografií zachycujících pouť od Pyrenejí až k Atlantiku. Do přednášky bude zahrnuta také prezentace knihy „900 kilometrů", ve které přednášející shrnují své zážitky.
Participantes
Vaclav Hanak
Michal Pivarci
Entidades Organizadoras
Instituto Cervantes (Praga)
Instituto Cervantes
Na Rybnícku 536/6
120 00 Praha 2
República Checa
Tlf: + 420 221 595 211

Re: Camino Norte
, 02.10.2010, 10:44 Odpovědět
Citace Neznámý: Pokud bude nekdo chtit, potrebovat me poznatky ze Severni cesty, z ktere jsem se ted vratil, at mi napise. Podelit se mohu i o postrehy s 1000 fotografii z Finistery a Muxii. Pisu knihu ;]. student04@seznam.cz

Re: Camino Norte
jankozak@centrum.cz, 02.10.2010, 10:46 Odpovědět
Citace Neznámý: Pokud bude nekdo chtit, potrebovat me poznatky ze Severni cesty, z ktere jsem se ted vratil, at mi napise. Podelit se mohu i o postrehy s 1000 fotografii z Finistery a Muxii. Pisu knihu ;]. student04@seznam.cz

Cesta
Erika, 13.03.2011, 15:35 Odpovědět
Dobrý den,
chci se vydat na svatojakubsku cestu, tak těch 100km, je možne to podniknout s malým synem je mu 6 let.Chystáte se někdo v létě.
Dekuji Erika

doprava
Barča, 21.03.2011, 16:09 Odpovědět
Zdravím:)
Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s dopravou po Španělsku? S přítelem se do Santiaga chystáme letos a máme v plánu letět do Madridu a z Madridu se dostat do Leónu a začít pouť tam. Děkuji

Re: doprava
Ivan, 24.03.2011, 15:33 Odpovědět
Citace Neznámý: Zdravím:)
Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s dopravou po Španělsku? S přítelem se do Santiaga chystáme letos a máme v plánu letět do Madridu a z Madridu se dostat do Leónu a začít pouť tam. Děkuji

Asi nejlepší by to bylo vlakem. Mají je hezký, moderní a čistý. Kam se hrabe naše "slavné" ČD!

Re: Re: doprava
, 28.03.2011, 15:35 Odpovědět
Citace Neznámý: Citace Neznámý: Zdravím:)
Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s dopravou po Španělsku? S přítelem se do Santiaga chystáme letos a máme v plánu letět do Madridu a z Madridu se dostat do Leónu a začít pouť tam. Děkuji

Asi nejlepší by to bylo vlakem. Mají je hezký, moderní a čistý. Kam se hrabe naše "slavné" ČD!

Jo nad vlakem jsme přemýšleli. Ale jsou prý dráhý.

Re: Re: Re: doprava
Luděk, 31.03.2011, 23:26 Odpovědět
Vlaky nejsou ve Španělsku drahý, chce to jen si rezervovat včas lístek přes internet a za internetovou cenu která je zhruba poloviční ve srovnání s cenou na nádraží. A co se týče čistoty, přístupu personálu a jízdy na čas, kam se hrabe ČD.

doprava
JMS, 01.04.2011, 11:25 Odpovědět
doporučuji web dbahn.de

Re: doprava
Ivan, 01.04.2011, 14:56 Odpovědět
Nebo www.renfe.com

Svatojakubská cesta na kole
Ivan , 21.04.2011, 15:07 Odpovědět
Zdravím,
pokud by někdo měl zájem absolvovat Svatojakubskou cestu na kole, tak máme ještě nějaká volná místa, která bychom rádi doplnili. Bližší info http://miklastour.cz/zajezdy/poznavaci/santiago-de-compostela-na-kolech/141/

Ivan

Re: Svatojakubská cesta na kole
Ivan, 21.04.2011, 20:11 Odpovědět
Citace Neznámý: Zdravím,
pokud by někdo měl zájem absolvovat Svatojakubskou cestu na kole, tak máme ještě nějaká volná místa, která bychom rádi doplnili. Bližší info http://miklastour.cz/zajezdy/poznavaci/santiago-de-compostela-na-kolech/141/

Ivan

Re: Re: Svatojakubská cesta na kole
, 21.04.2011, 20:14 Odpovědět
Asi změním pseudonym, protože jak koukám, tak se začíná zneužívat ke komerčním účelům. S cestovní kanceláří bych nikdy do Compostely nejel.

Dáša, 22.04.2011, 20:20 Odpovědět
Zdravím stejně nesmělé a zatím nerozhodnuté zájemce o svatojakubskou cestu :-). Uvažuju o tom, vydat se na první čast pouti přes Francii v srpnu. Nebojím se samoty, myslím že je to jakýsi návrat k sobě - ale přece jen - nemá někdo podobné záměry? Je mi 47 a mám prázdniny :-). Dáša

Credencial
Bára, 23.05.2011, 10:25 Odpovědět
Zdravím
Zaslechla jsem, nebo jsem někde četla, že se dá credencial sehnat už v česku. Mohl by mi někdo poradit jak?

Re: doprava
Jiří, 07.06.2011, 15:23 Odpovědět
Citace Neznámý: Zdravím:)
Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s dopravou po Španělsku? S přítelem se do Santiaga chystáme letos a máme v plánu letět do Madridu a z Madridu se dostat do Leónu a začít pouť tam. Děkuji

Nevím, zda to již není pozdě, ale vloni jsme šli stejnou trasu. K dopravě z Madridu do Leónu jsme použili autobus, který přímo odjížděl z letiště www.alsa.es

dopis
Jirka, 07.06.2011, 22:43 Odpovědět
Před čtrnácti dny jsem poslal vedení těchto stránek následující dopis. Protože je to trochu - ale jen trochu - mimo téma, navrhl jsem aby sami z vážili, co s tím. Do dnešního dne mi nepřišla žádná odpověď, ani taková, že to někdo přečetl, případně, že je to vše nesmysl. Rozhodl jsem se ,dát to sem sám. Těším se na Vaše názory.
Zdravím Vás z Chebu.
Jen pro připomenutí přikládám dvě fotografie. Potkali jsme se v roce 2007 v Arthec d Bearn ve Francii. V pořádku jsem tehdy dojel na kole do Santiaga, na konec světa do Finisterra a zpět do Chebu.To ale není důvod, proč Vám píši.
Na besedách, které jsem po návratu absolvoval, se mi lidi ptali, jaké důvody vedou poutníky k tomu, že se vydají na takovou dálku do nepohody spojené s námahou a odříkáním. Tenkrát jsem uváděl, že častými důvody jsou duchovní, duševně terapeutické, sportovní i turisticko - poznávací. Někteří lidé řeší touto cestou i svoje osobní problémy. To jsou důvody, které se běžně uvádějí. Málokdy je pouze jeden důvod, ale vždy to je směs nejrůznějších pohnutek.
Nikdy by mne nenapadlo, že jedním z důvodů rozhodnutí nastoupit Jakubskou pouť, může být i politika. Žijeme však v době, kdy politika zasahuje každého, ať chce, nebo nechce a myslí-li si dnes někdo, že se ho politické otázky netýkají, je na omylu, protože ho tyto věci dříve nebo později dohoní. Tak i mne.
Protože dost těžce nesu svoji nemohoucnost co se týče ovlivnění morálního a politického úpadku v naší zemi. Přemýšlel jsem, co mohu v této věci udělat. Své rozhodnutí popisuji v další příloze tohoto dopisu.
Nevím, jaký názor na tyto věci máte Vy a kolektiv internetových stránek Ultreia.cz. Proto jsem toto nedal přímo do diskuze na Vašich stránkách. Zvažte sami, co s tím uděláte. Myslím si, že se tomu ani Vy nevyhnete. Důsledky činů našich politiků už teď hluboce ovlivňují život každého.
S pozdravem Jiří Dytrych, Cheb.

Můj osobní protest proti politikům.
Myslím, že patřím k dnes už většině Čechů, kteří nejsou spokojeni se stavem politiky v naší republice.
Máme sice stále ještě demokracii, ale asi tohoto druhu: Vy si můžete říkat co chcete, a my si budeme zase dělat co chceme. Jednou jste nás zvolili a teď nám dejte klid na práci. Nazdar před dalšími volbami. Klidem na práci myslí naši politikové klid k tunelování, rozkrádání a korupci.
Dnes už se všeobecně ví – a také se o tom veřejně hovoří, že nám vládnou psychopati, pokud to není ještě horší. Čest výjimkám. Jestli se nějaké najdou, jsou převálcováni k obrazu většiny anebo vystrkáni z politiky.
Co proti tomu mohu jako občan dělat? Můžu akorát nadávat v hospodě, nebo na internetu a to je tak asi všechno. Co je platné jít jednou začas k volbám, když se po nich tak akorát změní loutky, ale jejich vodiči zůstanou stejní? Strany pro nás občany akorát hrají divadlo - jako že dělají politiku, ale v pozadí v podstatě spolupracují, protože peníze jsou vždy až první v řadě. Hlavní snahou politických stran je naplnit stranickou pokladnu, při tom nějaká „malá domů" a teprve zbude-li čas, možná uděláme něco pro lidi. Pro občana je deprimující že nevidí žádné východisko, protože tento systém je už hluboce zakořeněný a i podle znalců je nereformovatelný.
Stále ještě jsem zastáncem našeho členství v Evropské unii. Věřím, že kdybychom více využívali zkušeností vyspělejších demokracií, na příklad v zákonodárství, nebyli bychom tam, kde jsme teď. Podívejte se jen na zákony, které u nás byly vytvořeny. Většinou špatné, a to buď proto, že je nedělají odborníci, ale pouze majitelé stranických knížek, nebo jsou záměrně udělány tak, aby byly snadno zneužitelné ve prospěch určitých kruhů.
Na EU mi toho vadí dost. Mnoho úředníků, vytváří si práci tím, že si vymýšlí prkotiny jako zakřivení okurek a podobně, místo toho aby řešili například imigraci z mimoevropských zemí. Tím nemyslím přistěhovalectví zakazovat, ale trvat na přizpůsobení těchto přistěhovalců Evropským podmínkám a nikoli naopak. Jsou vítáni, pokud se do několika let naučí jazyk, pracují a začlení se do společnosti. Pokud nechtějí, mohou se vrátit zpět do své země. Nelze brát přistěhovalce, kteří tu budou nezaměstnaní, nebo budou tvořit zvláštní enklávy, kde budou platit jejich zákony, jak je to již u nás například s Vietnamci. To by mi připadalo spravedlivé. Jsem přesvědčen, že naše členství v EU přece jen poněkud svazuje ruce tunelářům a rozkrádačům, a že bez EU by byl stav naší republiky ještě horší. Všimněte si, že stále ještě píšu „naše" republika, i když si uvědomuji, co nám tady vlastně ještě patří, či nepatří. Pocitově je to ale stále ještě naše republika – jsme tu doma. Jsem přesvědčen, že rozumná politika EU je jedinou alternativou naší budoucnosti v Evropě.
Proč tady tohle všechno píšu? Nechci už dál nečinně přihlížet, jak to jde od desíti k pěti, bez vyhlídky na změnu. Co ale můžu jako občan z malého města udělat? Čas na velké demonstrace jaké byly v roce 1989 zřejmě ještě nenastal. Mnoho lidí vidí situaci pouze z materiální stránky, a tam stále ještě nejsme na dně. Jinde jsou na tom i hůř. Po morální stránce ale k tomu dnu máme již hodně blízko. Lidé podlehli apatii a politika je nezajímá, nechtějí se s ní špinit a kazit si život. A to je špatně.
Když je člověk nevyléčitelně nemocný a již nepomáhají žádné běžné léčebné prostředky, uchyluje se k různým alternativním prostředkům. Nemocní podnikají poutní cesty třeba do Lurd a podobně. Naše republika /ale i Evropa/ je nemocná, a zdá se, že nevyléčitelně.
Jistě se nemohou všichni, kteří myslí podobně jako já sebrat a jít nějakou poutní cestu za naši republiku. Věřím, že by nás bylo tolik, že by to naši sousedi nepřežili.
Proto jsem se rozhodl uskutečnit takovou cestu za ně. Možná tedy i za Vás. Půjdu symbolicky požádat sv. Jakuba do Santiaga de Compostella, aby osvítil nejen naše, ale i Evropské politiky a dal jim tolik rozumu, aby konečně začali dělat politiku pro blaho všeho svého obyvatelstva a nejen nějaké malé skupiny. Svatého Jakuba jsem nevybral náhodně. Již v devátém století pomohl Španělům a tedy i Evropě vyrovnat se s přívalem Maurů na Pyrenejský poloostrov. Tehdy se pod jeho jménem Evropa sjednotila a podařilo se je vytlačit zpět. Jistě dnes není Jakubská cesta vyhlášená „Evropským kulturním dědictvím" pouze náhodou.
S důvody své cesty se budu snažit seznamovat lidi cestou po Německu, Francii i Španělsku, ale také na cestě těmito zeměmi zpět domů s „poselstvím" sv. Jakuba.
Náročnost úkolu, který před sebou mají národy Evropy – ale hlavně naší republiky je veliká a politici to za nás dobrovolně neudělají. Uvědomuji si, že moje cesta bude dlouhá /kolem 5800 km/ a náročná. Ale náročnost cesty odpovídá náročnosti změn, které oprávněně žádáme.
Chci, aby moje cesta byla skutečnou poutí a nikoli průvodem. Je to můj osobní protest a snaha vyburcovat lidi proti politice, která nám škodí. Budou-li na mě a moji cestu lidé myslet a při tom myslet na to, co mohou oni pro tuto věc udělat doma, myšlenky všech se sečtou a pak i ony mají velkou sílu. Vím, že ne každý se může vydat na podobnou cestu. Můžete se na ní ale podílet i vy jakoukoliv – třeba i malou - pomocí.
Jaké mohu dát záruky, že tuto cestu dokončím? Žádné.
Jsem starší člověk a cestou se může stát opravdu všechno. Může přijít nemoc, nebo nehoda.
Ale mám už nějaké zkušenosti. Cestu už jsem jednou absolvoval na kole a také tam i zpátky, celkem 5860 km. Součástí mé cesty bylo i 380 km pěšky z Prahy k nám domů, což už byla součást Jakubské cesty. Tentokrát půjdu sám, bez doprovodu pouze a výhradně pěšky, s co nejmenšími náklady. Start předpokládám začátkem dubna příštího roku, aby bylo dost času na přípravu. Letos uskutečním nějakou menší propagační cestu.
Hlavním cílem cesty bude, aby se lidi dali dohromady, probudili z letargie a začali pro sebe něco dělat. Nikdo to za nás neudělá.
Jiří Dytrych, Cheb, /fotodytrych@centrum.cz/
Květen 2011

Re: Credencial
viktor, 20.06.2011, 09:35 Odpovědět
Citace Neznámý: Zdravím
Zaslechla jsem, nebo jsem někde četla, že se dá credencial sehnat už v česku. Mohl by mi někdo poradit jak?
AHOJ. MYSLÍM, ŽE NA TÉTO ADRESE TO JDE. olga.praha@seznam.cz. CHYSTÁŠ SE PĚŠMO? JÁ TAKÉ.

KDY ?
VIKTOR Z LIBERECE, 20.06.2011, 09:47 Odpovědět
AHOJ. CHYSTÁM SE DO SDK. MÍNÍM VYRAZIT Z LIBERCE A TO PĚŠMO.
JELIKOŽ TO ZABERE ASI 100 DNÍ JE TŘEBA VYRAZIT VE VHODNOU DOBU. NECHCI SE PÉCI NA SLUNKU 15 HODIN DENĚ. MÁTE PROSÍM NĚKDO ZKUŠENOST V JAKÉ OBDOBÍ JE TATO CESTA USKUTEČNITELNÁ S OHLEDEM NA KLIMA? ZIMA MI NEVADÍ, ALE TÁHNOUT SEBOU SNĚŽNICE :-)

Re: KDY ?
Jirka, 25.06.2011, 17:11 Odpovědět

Ahoj Viktore. Sto dní zvládneš bez sněžnic. Počítej ale, že se ti vystřídá všechno počasí. V roce 2007 jsem vyjel na kole koncem dubna a vrátil jsem se po 5860 km za 85 dnů. Skoro celý květen bylo chladno a hodně často pršelo. Pak takový průměr, že se dobře jelo, takže by se i dobře šlo. Na začátku července byla největší vedra v tom roce. Myslím, že sto dní je tak akorát, aby jsi potkal všechno. Plánuju na stejnou dobu cestu tam i zpátky, takže zhruba jednou tolik času. To znamená vyjít někdy začátkem dubna a někdy v září se vrátit.
Možná se potkáme. Napiš na mail v mém příspěvku výše. Jirka.

Z Prahy do Santiaga na kole
Josef Kozák, 28.06.2011, 22:22 Odpovědět
Před pár dny jsme se vrátili s manželkou ze Santiaga. Jeli jsme přes Německo a Francii cca 3 000km za 34 dnů. Byla to úžasná zkušenost, na cestě jsme objevili hlavně sami sebe :)) Svatojakubská cesta je jedinečný a nepřenosný fenomén. Pokud byste měl někdo zájem o zkušenosti, např. s přepravou kol zpátky apod., rádi poradíme.
Pepík
www.josefkozak.cz

BOMBA
VIKTOR Z LIBERECE, 04.07.2011, 20:04 Odpovědět
JEŠTĚ JEDNOU NA JINÉ TÉMA. PROSÍM NĚKOHO O INFO, JA JE TO S NÁKUPEM PLYNOVÉ KARTUŠE. MÁM NA MYSLI ŠROUBOVACÍ. VAR, MSR, PRIMUS A PODOBNĚ. JDE MI O ŠVÝCARSKO, FRANCII A ŠPANĚLSKO. A JAK JE TO SE ZÁSUFKAMA NA ELEKTRIKU? JSOU VŠUDE STANDARDNÍ? DĚKUJI.

Ze Somportu do Burgos 17.6.- 3.7. 2011
C. S. z Phy, 13.07.2011, 16:56 Odpovědět
Šla jsem sama pěšky ze Somportu. Do města Jaca se pořád klesá a svádí to spěchat, ale je dobré vychutnat krajinu (v červnu ještě jarní) ve dvou etapách. Pokud se na Aragonské cestě poutníci sejdou, pak je to v albergách, tj. ubytovnách. V Arres, v donativnim albergu, jsme se poutníci (Fr. Něm. Austral. Bel. Šved. a Špan.) tak zkamarádili, že jsme více méně došli ve stejný den do Puente de la Reina. Teď si vyměňujeme fotky. V Puente d.l. R. už se spojuji camina a přibylo dost lidí z Roscenvalles. POZOR: někteří blázni (Němci) vstávají už ve 3/4 na 5.
Co se týče teplot: v červnu není třeba nosit karimatku ani spacák, postačí např.teplejší vložka do spacáku. Většinou mají v albergu deky. Cestou jsem zazila 37st. a o den později v Logroňu 17st po ránu. Jít v červenci z Puente d.l.R. nedoporučuji, ale v horách je možná lepší když neprší. Příští rok budu pokračovat !!!! Cesta je úžasný zažitek.

Z ČR jsem nikoho nepotkala, jen pár Poláků a jednu Maďarku.
Choďte sami. Na nikoho nemusíte čekat ani nikdo na vás nečeká. Máte čas sami na sebe a pokud znáte řeči, pak se leccos dozvíte od spolupoutníků. Získáte na "žití" ten správný nadhled.

camino del norte
Magda, 15.07.2011, 20:37 Odpovědět
Ahoj,
právě jsem se vrátila z Camina del Norte. Pokud má někdo zájem, můžu přeposlat mapy a průvodce (část německy, zbytek španělsky), seznam ubytoven a kilometrovník, které mám v elektronické podobě.
pa Magda
magdalenkaS@seznam.cz

Portugalská cesta
Jindra, 28.07.2011, 23:40 Odpovědět
V červnu 2011 jsem vykonal pouť z Tui a můžu vřele doporučit. Až na menší místa byla cesta kouzelná, a říká se o ní že je nejméně náročná ze všech. V Albergue se platí jednotně 5 Eur, a jsou v pohodě, cca 20km od sebe. Automatická pračka je ale pouze v Pontevedru, za 6 EUR, jinak ruční praní. Busem ze Santiaga do Porta za 32 EUR, z Porta do Valencie na hranicích se Španělskem jsme platili 11 EUR. Vynikající je pivo Estrella Galicia, na konci dne osvěží, cena kolem 1.5 Eura. Pozor na vyšší ceny všeho v Santiagu, albergue-soukromé-blízko chrámu, stojí pro dva 28 EUR.

Článek o Caminu na Psychologii.cz
Petr Prazak, 03.08.2011, 00:04 Odpovědět
http://psychologie.cz/jak-jsem-sel-k-cemu-jsem-dosel/
Článek o zkušenostech z mé pouti v květnu 2011.

Stránky
Jirka II., 06.08.2011, 10:23 Odpovědět
V roce 2007 jsem jel na kole do Santiaga, na konec světa a zpět, 5860 km. Rok před tím, jsem šel pěšky z Prahy do Chebu, už jako přípravu na Santiago. Příští rok plánuji pěší cestu, opět tam a zpět. Nakoukněte. Deníky a fotografie jsou na www.fotodytrych.cz

Re: Stránky
Květa, 20.08.2011, 23:00 Odpovědět
pro pna Dytrycha

Květa, 20.08.2011, 23:05 Odpovědět
Obdivuji Vás. Četla jsem Vaši knihu(?) nebo reportáž, je to moc pěkně zpracované. Krásné fotky, zajímavé zážitky. Nejvíce se mi líbil nápad s Hugem a pak taky ten úbytek váhy a zformování těla :))) Už máte váhu zase svoji?
Já na cestě z Prahy do Santiaga ztratila pět kilo, ale už mám zase šest zpátky :)))
Květa

Zdravím Květu.
Jirka II., 22.08.2011, 18:49 Odpovědět
Dík za pochvalu. Je to vlastně deník. Každý večer jsem poctivě zapsal průběh dne. Hugo se mnou půjde pěšky příští rok, kdy chci stejnou cestu - tam i zpátky - absolvovat pěšky. Když jsem jel na kole, tak jsem záviděl pěšákům, že si to víc užívají. I tak jsem do kopců chodil pěšky. Odhadem cca 800 km. Tentokrát budou přímé zprávy a fotografie na pokračování na mých stránkách. Když tedy všechno vyjde. Ještě teď koncem léta chci udělat takovou reklamně-tréninkovou cestu směrem na jihovýchod od nás - po hranicích. Čtrnáct dní 30-40 km denně, abych si ověřil, zda na to ještě mám. Napište mi o své cestě na fotodytrych@centrum.cz. Rád se poučím. Napíšu víc i o té váze. Dytrych

Portugalská cesta z Lisabonu
Radek, 23.08.2011, 14:41 Odpovědět
Ahoj, začátkem září začínám pouť z Lisabonu do Santiaga. Prosím, nevěděl by někdo, kde můžu v Lisabonu získat první razítko do credencial? Zatím se mi nepodařilo tuto informaci nikde dohledat. Moc díky, Radek

Camino del Norte
Liana Melecká, 29.08.2011, 09:00 Odpovědět
Zdravím všechny poutníky,
moje cesta trvala pětadvacet dnů a celkem jsem ušla 578 kilometrů. Začala jsem v přístavu Santander na severu Španělska a deník z mé cesty postupně zveřejňuji ve svých webových novinách www.prajzskenoviny.cz.(rubrika zajímaví lidé) Kdo by chtěl poradit, napište na prajzskenoviny@seznam.cz
Pro představu co tam najdete připojuji můj úvod:

Bueno camino, peregrinos
Liana

Štastné dny ? Když uschlo prádlo

Dny se dělily na ty šťastné. To když do večera uschlo prádlo. A na ty méně šťastné, kdy jsem balila mokré ponožky a kalhotky do batohu v naději, že odpoledne mraky odplynou nad moře a konečně vysvitne slunce. Než jsem si zvykla, že směr značí mušle a šipky v různých podobách a na různých místech, několikrát jsem bloudila. tehdy jsem ocenila pomoc skrytou v obrázkové příručce španělského jazyka. Ta mi pomáhala při komunikaci s místními lidmi. Jsou hrozně ochotní a milí. Bohužel pro ty, kteří ze španělštiny znají jen základy jako já, mluví hodně a strašně rychle. Několik dní mi trvalo, než jsem se naučila, jak proud jejich slov zarazit a dorozumět se verbálně. Pokaždé pomohlo, když jsem k pozdravu přidala i zářivý úsměv. Vždy jsme se domluvili.

Našla jsem spoustu přátel

To nejkrásnější, co poutníka na cestě potká, jsou lidé. Určitě budu vzpomínat na Annu a Michela. Dva mladé Francouze z Paříže, se kterými jsem nocovala ve své první alberges (ubytovně pro poutníky) a potkala je náhodou za dvacet dnů v Oviedu. Na Petera z Lipska, biologa, který mi radil, jak zachránit nakopnutý nehet na palci, abych vůbec mohla jít dál. Na Josefa z Vídně (na snímku uprostřed), který se narodil v Břeclavi a do Rakouska odešel v pěti letech. Přesto mluvil nádherně česky. Na trojici Brazilce a Švýcara, vedenou Holanďanem Markem, kterého jsme pro jeho vůdčí schopnosti pojmenovali Marco Polo. Na Martu z Tenerife, která mi dělala průvodkyni a překladatelku několik posledních dnů. Nebo dva Klausy z Německa (jeden z nich vpravo), kteří mi dělali společnost během náročného pochodu v dešti.
K cestě je vedly různé důvody. Jedni šli, aby si dokázali, že to i v pokročilém věku ještě zvládnou, jiní si potřebovali s klidnou hlavou vyřešit složitou život ní situaci, či výběr partnera.
Pokud šli ze stejných pohnutek jako kdysi středověcí poutníci, cestou pokání a zbožnosti, jsem nezjišťovala. To je soukromou věcí každého z nich. Já každý den myslela na někoho ze svých blízkých a dobrých známých. A v té krásné, klidné krajině plné pasoucích se kraviček a zpěvu ptáků, jsem za ně přidala i modlitbu.
Jen jedno mi bylo záhadou. I když má tato pouť náboženské kořeny a vede kolem krásně opravených kamenných kostelíků, téměř všechny měly zamčená vrata. A mnichy v klášterních ubytovnách zajímalo jen jediné. Jestli poutník za nocleh či jídlo zaplatil.

Severní cesta ze Stříbra
Radka, 22.09.2011, 20:59 Odpovědět
Ahoj poutníci i ti, kdo zatím jen plánují či sní. V červenci jsme s kamarádkou Lucií udělaly takovou malou "ochutnávku" ze Stříbra na hranice a do Schwandorfu (125km). Ale nějak se začít musí, že? Kdyby někoho zajímalo, jak se jde svatojakubská u nás a u sousedů, tak se lze podívat na www.poutnice.blog.cz
Šťastnou cestu vám všem! Radka

BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Ivan, 24.09.2011, 11:15 Odpovědět
Hola pereginos. Měl bych prosbu na všechny poutníky, kteří už aspoň jednou došli pěšky do Santiaga. Jeden z největších problémů, na který narazili určitě všichni pěší poutníci, si dovolím pojmenovat BOTY-NOHY-PUCHÝŘE. Tak bych Vás všechny tímto chtěl požádat o pár vět o zkušenostech od přípravy na pouť až po doputování do Santiaga. Jak jste získávali zkušenosti, jaké obutí se Vám nakonec nejvíc osvědčilo, jak jste si ošetřovali puchýře a tak....Předem všem děkuji.

Veronika, 02.10.2011, 13:52 Odpovědět
Ráda bych věděla, jestli a jak se může český čtenář dostat k textu knihy Codex Calixtinus. Předem děkuj za odpověď.

Hledám spolupoutníka :-)
Honza, 03.10.2011, 13:22 Odpovědět
Zdravím všechny poutníky.
Na jaře bych se rád vydal z Prahy na kole do Santiaga a na konec světa. Jelikož si ale myslím, že "ve dvou se to táhne líp", tak hledám z vašich řad spolupoutníka. V případě zájmu budu rád za každou odpověď.

Re: BOTY-NOHY-PUCHÝŘE
Marie , 03.10.2011, 21:09 Odpovědět
Ahoj, já jsem absolvovala pouť v září. Šla jsem z Porta do Santiaga v botech Merrel. A neměla jsem ani jeden puchýř! Kromě bot je důležité mít také dobré ponožky - já jsem celou cestu nosila jediné z merino vlny (Devold Walker).

presto, 03.10.2011, 21:36 Odpovědět
ahoj všici co šli nebo půjdou na pouť, může mi někdo napsat odkazy nebo poradit dopravu do z Prahy do st.jean pied de port?
díííky

Poděkování
Adélka, 11.10.2011, 07:48 Odpovědět
Chtěla bych moc poděkovat za existenci těchto stránek, které mi pomohly, abych se odhodlala a vydala na pouť. Děkuji! :-)

Dotaz
Jitka, 13.10.2011, 19:42 Odpovědět
Dobrý den, chválím vaše stránky. Chystám se na jaře do Santiaga z Čech a tak sbírám informace. Zajímalo by mne, zda je naprosto standartní postup na hraních Německo/Švýcarsko jet lodí přes Bodensee z Lindau do Rorschach. Ne, že bych neměla ráda lodě, ale říkám si, když pěšky tak pěšky. Nebo je ta jízda lodí nějaká stará tradice? Nevíte, zda je kolem jezera mezi těmito dvěmi místy nějaká pěkná trasa? Případně kolik ta loď stojí a jak často jezdí? Díky.

Re: Dotaz
Jan Bím, 13.10.2011, 22:26 Odpovědět
Díky za pochvalu stránek. situaci kolem Bodensee osobně neznáme. Můj osobní přístup je řídit se tím, co Vám říká vaše srdce.Jestli říká jít pořád pěšky, existují trasy průchodu Německem, které vedou rovnou do Francie. Pokud říká loď nevadí, využijte loď. Přehled německých tras je uveden v příslušné části našeho webu.

Re:
, 15.10.2011, 17:26 Odpovědět
Citace Neznámý: ahoj všici co šli nebo půjdou na pouť, může mi někdo napsat odkazy nebo poradit dopravu do z Prahy do st.jean pied de port?
díííky
Zdravím! Loni jsem absolvoval cestu a musím říct, že doprava do St. Jean byla perfektní. Z Prahy jsem vyrazil busem do Paříže, ale jde to samozřejmě i letadlem, popř. stopem atd. Do tisícovky by se člověk vlézt měl. Asi tři měsíce dopředu (kvůli slevě) jsem si pak objednal lístek přes francouzské dráhy http://www.sncf.fr/en_EN/flash/ (stačí zaslat platbu kartou a následně přijde emailem jízdenka, kterou si může člověk vytisknout; kam se hrabou České dráhy...) do Bayonne (Biarritz). Odtud pak jezdí autocar (staví přímo před nádražím) do Saint Jean. Já měl tu jízdenku rovnou do St. Jean. Prošel jsem si během dne Paříž a vyrazil nočním vlakem (něco po jedenácté večer), v devět ráno je pak člověk přímo na místě.
Úspěšnou cestu přeju!
Jirka

Uspesny navrat z Camino Portuguese
Radek, 17.10.2011, 17:07 Odpovědět
Zdravim vsechny poutniky,

Prvne bych moc rad podekoval provozovatelum techto stranek a vsem tem, kteri zde prispeli svymi komentari. Byla to vitana pomoc pri planovani me pouti do Santiaga de Compostely.

Pout jsem zacal sam v Lisabonu a pesmo pokracoval az do Santiaga de Compostely. Nasledne jsem pokracoval do Fisterry a cestu zakoncil v Muxii. Pri zpatecni ceste autobusem do Lisabonu jsem se jeste zastavil ve Fatime, kterou jsem pri ceste do Santiaga minul.

Obavam se, ze nenaleznu ty spravna slova, abych zde popsal jak neuveritelny zazitek to byl. Mozna ze me pochopi ti, co uz Svatojakubskou cestu absolvovali. Jako priklad snad muzu uvest, ze posledni den pred Santiagem jsme vsichni do jednoho premysleli, jak si nasi cestu alespon o jeden den prodlouzit. Clovek ma v nohach stovky kilometru a pritom by se nejradeji vratil kus zpet a jeste chvili si uzival cestu a kamarady okolo sebe.

V pripade, ze by se nekdo chtel dozvedet vice k portugalske ceste, velmi rad odpovim na emailu radek.bokuvka@seznam.cz

Buen Camino,

Radek

Ubytování na cestě ze Santiaga
Zuzana, 19.10.2011, 20:54 Odpovědět
Dobrý den,

chystám se jet na kole do Santiaga a zpátky do Čech. Nevíte, jestli je možné využít služeb ubytoven i na cestě zpět?
Děkuji za radu,

Zuzana

add. Boty-nohy-puchýře
Radka, 20.10.2011, 10:20 Odpovědět
Já měla právě dost

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info