Na počátku byla kniha - Veronika Škvárová - 2008

Počet shlédnutí: 1802

Camino Frances

Veronika ŠkvárováNa počátku mého rozhodnutí vydat se do Santiaga byla kniha a to nejen tak běžná kniha, ale kniha schovaná v jednom neznámém klášteře v Itálii, v němž na svém zájezdu do Říma nocoval počátkem devadesátých let zájezd českých turistů.

Jelikož jsem nemohla usnout, prohlížela jsem si místní knihovničku složenou z knih, které v klášteře pro potěchu ostatních nechávali nocležníci. A tam jsem objevila úplně novou knihu plnou nádherných fotografií s názvem: „Architektonické památky na cestě Svatého Jakuba". Knihu jsem si pozorně prohlédla. Na jedné fotografii byl lepší architektonický skvost než na druhé. Byla jsem tak nadšena, že ihned padlo rozhodnutí se do Španělska vydat. Jenže z knihy nebylo zřejmé, zda se jedná jen o mnoho nádherných kostelů podél jakési pomyslné historické cesty, nebo se jedná o faktickou cestu, po níž pěšky putují poutníci přes celé Španělsko?

Knihu jsem druhý den na zaměstnancích kláštera vyžebrala a na oplátku jsem v klášteře zanechala svého německého průvodce Římem.

Doma pak začalo zjišťování informací o Caminu, jak se tam dostat, jak se tam bydlí, je to opravdová poutní cesta, nebo ne? Psala jsem na všechny strany, do informačních kanceláří ve Španělsku, Španělské velvyslanectví, poptávala se cestovatelů, na veletrzích a knězů a teologů a výsledek dvouročního shánění informací? Balíček stejných prospektů o nádherných katedrálách na Caminu, ale nic o tom, jak po cestě putovat. A tak jsme se jen s mapou Španělska, kopií povrchního plánku Camina z oné italské knihy a latinsky psaným glejtem od biskupa, jenž potvrzoval náš úmysl, vydali do Španělska. Jako cíl jsme si dali město Burgos, podle plánku leží na Caminu a je to velké město, tudíž tam snad bude informační kancelář a také jednodušší doprava.

Výsledek nás překvapil, v Burgosu nás odkázali na poutnickou ubytovnu, kde nám paní vše vysvětlila a vystavila nám poutnické průkazky. Celá myšlenka Camina nás nadchla, je to velmi dobře organizovaná a promyšlená akce. Byli jsme nadšeni tak, že jsme se od té doby na Camino čtyřikrát vrátili, vždy jsme na Caminu strávili nejméně dva týdny, ale i týdnů šest a prošli jsme několik variant cest.

Camino se mi líbí a ráda se na něj vracím, protože to je neobvyklý zážitek či neobvyklá dovolená. Nabízí pro každého něco, je to duchovní zážitek, kdo nehledá duchovno, najde zde nádherné architektonické skvosty, historii, hezkou přírodu a také sportovní výkon. Navíc tu vždy potkám mnoho milých a zajímavých lidí, vyměním si s nimi zkušenosti, mohu se k nim i přidat, abych neputovala sama. Každý den na Caminu je jiný, potkám jiné lidi, vidím jinou krajinu, mám jiné zážitky. Denně tu podávám sportovní výkony a po takovéto dovolené shodím i pár přebytečných kilo. Zkrátka je pro mě Camino neobvyklá a zajímavá dovolená.

Veronika Škvárová (C) 2008

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info