Komentáře

Trekové hole - odbavení

Tony, 14. 11. 2019 07:25:25

Zdravím poutníky, chystám se do Santiaga, letecky někam do Španělska pak bus nebo vlak. Mám dotaz, mám trekové hole skládací na 3 kusy cca 60 cm dlouhé mají kovové hroty na které lze nasadit gumové ,,botičky,, koncovky. Lze to odbavit do letadla na palubu? Jinak bych si nenechával nic dávat do podpalubí, bágl bude malý, ale hole by se tam vešly. Děkuji za radu

Re: Trekové hole - odbavení

Jaroslav, 17. 12. 2019 17:23:01

Letos jsem absolvoval pouť od 6.9 do 15.10. Měl jsem hole skládací v batohu . Při cestě do Paříže jsem je měl v batohu jako zavazadlo odbavené. Vše proběhlo OK. Ale při cestě zpět, letěl jsem přes Londýn, mě je sebrali i když jsem se letecké společnosti ptal. Vzal mi je z batohu při kontrole i kapesním nožíkem. Přes Londýn tedy ne .

Dotazník náboženský cestovní ruch

Klára, 9. 3. 2017 09:33:42

Dobrý den, mohu Vás poprosit o 5 minut Vašeho času a vyplnění mého krátkého dotazníku k bakalářské práci, Děkuji moc. https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/nabozensky-cestovni-ruch-a-p/

Camino Norte nebo Portugalská

Jan, 9. 2. 2016 15:08:32

Před třemi roky jsem šel Oviedo. Letos si to chcu znovu zopakovat, ale uvažuji jestli Norte nebo Portugalskou. Oviedo byl docela horská štreka. Letos bych chtěl spíš něco klidnějšího. Která z těch dvou je méně náročnější ?

Re: Camino Norte nebo Portugalská

Jiří, 3. 3. 2016 18:11:18

Došel jsem loni od 28.5.do 6.6.trasu z Porta do Santiaga.Verze Camino Central.Bylo dost vedro,ale jinak pohoda.Letos chci jít právě z Ovieda tj.Camino primitivo.Měl bych zájem o výměnu informací,pokud jste na tom stejně.Dočetl jsem se,že Credential pro Compostelu může být jen v Španělské verzi od 1.4.2016.Já plánuji cestu někdy v září.Buon Camino.Jiří

Re: Re: Camino Norte nebo Portugalská

Jan, 25. 3. 2016 13:54:40

Do Ovieda jsem se dostal, tak že do Madridu letadlem pak do Ovieda nočním autobusem rovnou z letiště. Místenku do autobusu jsem měl přes společnost ALSA. Ráno vystoupil na autobusáku a pak pěšky do Santiága. Dle mého je to za začátku horská cesta, teda do Luga a pak už je to docela pohoda. Teda jak pro koho, protože jsem si hned ze startu odvařil kolenní vazy. No mě jde špíš o to jaká je možnost přepravy z Lisabonu do jiného nástupního bodu. Z Porta mi to přijde moc krátké.

Re: Re: Camino Norte nebo Portugalská

vierka, 11. 4. 2016 13:10:08

Ahoj Jiří, išla som už francúzske camino z Pamplony, portugalské z Porta a primitivo z Ovieda až do Muxie a Finesterre. Ak máš ešte záujem o výmenu informácií, ozvi na email vierka.smarikova@gmail.com. Bueno Camino:-)

průvodce Svatojakubská cesta Cordula Rabe

Marcela, 9. 2. 2016 17:57:58

Dobrý den, milí poutníci. Použil jste v poslední době někdo, prosím ,tohoto průvodce? Byly informace stran tras, ubytování atd. aktuální a přínosné ? Moc děkuji za sdílení.

Bavorsko

eliška, 15. 6. 2018 23:25:02

Ahoj spolupoutnici jdu do Compostely z CR na etapy. Zatím jsme s manželem a 13-letým synem ušli z Ústí nad Labem do Eschlkam První týden července půjdeme z Eschlkam do Regensburgu. Má někdo z vás zkušenosti s cestou Bavorskem, sháním levné ubytování. Děkuji za rády.

Dotaz- bunda a Camino v dubnu

Marcela, 9. 2. 2016 18:02:00

Mám prosím dotaz . Jaká bunda se vám nejlépe osvědčila ? Chystám se na Camino francés,na začátku dubna . S goretexem zkušenosti nemám . Můžete doporučit? Také bych se chtěla zeptat, kdo jste putoval v dubnu, jaké zkušenosti máte s počasím. Dívala jsem se na předpověď, ale raději chci být dobře připravena. Děkuji !

Re: Dotaz- bunda a Camino v dubnu

Jana, 29. 2. 2016 03:55:39

Ahoj, na predpovedi bych se moc nespolehala. Sever Spanelska je co se tyce pocasi hodne nevyzpytatelny, pocasi se klidne zmeni i trikrat za den. Hlavne si vezmi nahradni boty, kdyby ti jedny promokly a dobrou plastenku. Ja ziju na Camino del Norte :-)

Re: Re: Dotaz- bunda a Camino v dubnu

Marcela, 1. 3. 2016 19:13:14

Děkuji, Jani. Uz se to blíží....:-) .

spojení letiště Biarritz-St.Jean de Port

Marcela, 9. 2. 2016 18:04:03

Dobrý den, milí poutníci. Chci vás poprosit o radu, pokud někdo máte zkušenost s dopravou z letiště v Biarritz do St.Jean de Port . Z dosavadních příspěvků jsem se dočetla, že jede přímo vlakový spoj a snad i autokar z vlakového nádraží. Děkuji. Odpověď

Re: spojení letiště Biarritz-St.Jean de Port

Jan, 12. 2. 2016 10:01:57

Docela dobrý na tohle plánování je stránka Rome2Rio, stačí zadat Prah - St. Jean de Port a vyjedou všechny alternativy jak se tam dostat.

Re: Re: spojení letiště Biarritz-St.Jean de Port

Marcela, 12. 2. 2016 22:44:47

moc děkuji :-) !

Re: Re: Re: spojení letiště Biarritz-St.Jean de Port

Viktor, 25. 2. 2017 22:40:25

Přímo od letiště jede městská doprava za 1 Euro až přímo do Bayonne na vlakové nádraží, číslo spoje už si nepamatuji, ale je k vyhledání na stránkách letiště. Od hlavního východu z letiště vlevo, cca do 20 metrů, je tam i jízdní řád. Cesta trvá asi hodinu, nádraží v Bayonne poznáš a je tam konečná. Z bayonne jede přímý vlak myslím že třikrát denně, k dohledání i na stránce českého IDOSe, za 10 Eur. Jel jsem loni (2016). Cesta úplně v pohodě a bez stresu.

Re: Re: Re: Re: spojení letiště Biarritz-St.Jean de Port

Marcela, 6. 4. 2017 22:06:25

Ahoj Viktore, cestu jsem absolvovala před rokem, ale i tak děkuji, jistě se Tvá rada bude hodit dalším poutníkům. Buen camino !

Via de la Plata, Camino Sanabrés

Vojtěch, 18. 2. 2016 17:49:10

Rád bych se zeptal, jestli jste někdo absolvoval pouť po trasách Via de la Plata a Camino Sanabrés. Všechny zdravím a děkuji Vojtěch

Re: Via de la Plata, Camino Sanabrés

Luboš, 1. 3. 2016 10:17:21

Via Plata jsem absolvoval v květnu 2014. Z Granja jsem ale pokračoval na Astorgu, takže Sanabrés neznám.

Re: Re: Via de la Plata, Camino Sanabrés

Vojtěch, 2. 3. 2016 14:46:55

Luboši, jsem rád, že jste se ozval. Uvítal bych, kdybych Vám mohl napsat e-mail a možná najdeme příležitost na výměnu pár informací a zkušeností. Kontakt na mne: movo@centrum.cz

Re: Via de la Plata, Camino Sanabrés

Luděk, 5. 4. 2016 14:36:39

Camino Sanabres jsem šel vloni v červenci, takže můžu poskytnout celkem aktuální info.

Jsme důchodci a rádi bychom absolvoval...

Z+V, 21. 2. 2016 20:14:57

Jsme důchodci a rádi bychom absolvovali Svatojakubskou cestu :-). Chceme ji začít v "domácím prostředí" - vyzkoušet své síly a možnosti. Chtěli bychom začít cestou Krzeszow - Broumov- Kácov ?!! Máte někdo zkušenost s touto cestou (ubytovací možnosti, zajímavá místa, ...)?? Děkujeme

Re: Jsme důchodci a rádi bychom absolvoval...

Olga, 2. 3. 2016 12:41:20

Je to dobrá volba.Popis míst a km máte na našich stránkách.Ubytování se stále mění.Doporučuji klášter Krzészow.,nově ubytování v klášteru Broumov (stylová noclehárna za 130 Kč).Jinak komfortnější za 390 Kč pro jednotlivce.Tel.491 521 283.nebo 702 057 396.Police nad Metují ,doporučuji turistickou ubytovnu Sauna. Jinak je třeba se poohlédnout po penzionech a ubytovnách míst,kterými budete procházet.Trasa není nijak namáhavá,jen přechod Broumovských stěn je trochu do kopce ale odmění romantikou skal a nádhernými výhledy.

Pouť za dobrým účelem

Josef, 29. 8. 2017 20:47:23

Jednoho dne jsem se ráno vzbudil v Mělníku , rozhodl jsem se , že navštívím kamaráda v černé v Pošumaví, ke kterému jsem ještě téhož dne dojel. Večer jsme si dali skleničku a probírali život. Přespal jsem a ráno se vydal na cestu zpět k domovu ve Volarech. Byl konec června – teplé vlahé ráno. Kráčel jsem s myšlenkami vířícími v mé hlavě. Jen tak jsem je pozoroval a nechal aby mě doprovázely na cestě. V tu chvíli mi padlo oko na srub u cesty. Zamyslel jsem se a řekl si, že by mě zajímalo, jaké léto by mohlo být kousek od vody . Na malou chvíli jsem sešel ze své cesty a vydal se ke srubu. Bylo ještě skoro zavřeno. Zaklepal jsem s krosnou u dveří a otevřel mi vysoký muž. Na první pohled jsem cítil, že to zapadlo jako klíček do zámku. Napadlo mě, že bych požádal o práci. Možná I kvůli tomu klidu, který to místo provází. Muž se zpočátku netvářil , ale za malou chvíli jsme oba pochopili, že jsme se nepotkali náhodou. V průběhu léta jsem pochopil, že si mě zavolal. Zůstal jsem celou sezonu. Práce všeho druhu mi nikdy nesmrděla. Už v té době jsem ale věděl, že tohle místo opustím , protože přede mnou dlouhá cesta. Má své jméno Svatojakubská pouť do San Santiaga de Compostela. Někde uvnitř mě se myšlenka na ní zrodila už před dvěma roky. Možná jsem se potřeboval trochu osvobodit od událostí posledních let, měsíců, něco v sobě vyčistit, poděkovat a nechat jít. Cítím, že lidi mi do života nechodí náhodou. A tak se stalo , že jsem potkal každého jednoho člověka, který se tento rok tozhodl pomoct kamarádovi. Tak to bylo I v případě Káči. Přijela pomoct a my jí za to také slíbili pomoc. Napsala knížku a jejím přáním bylo jí po mnoha letech nechat ožít a pomoct tím trochu dětem v Kambodže. Vyprávěla o Verče a sdílela její příběh o stavění druhé školy , na kterou se v současné době snaží vybrat peníze a v té době jsem si řekl, že I já to podpořím. Zpočátku sjem byl rozhodnutý, že půjdu svou pouť sám pro sebe, ale potom co jsem vyslechl tenhle příběh celý jsem to přehodnotil a řekl si, že půjdu pro děti. Možná I proto, že sám jedno mám. Možná tohle bude správným motorem, až mi budou docházet síly. Celý život se řídím mantrou :Když nemůžeš pomoct sám sobě, pomoz druhému. Přes Kačí jsem se dostal přímo k Verče a shodli jsme se , že to uděláme společnými silami. Vyslechli jsme se navzájem a domluvili podrobnosti. Vezmu si s sebou materiály – bannery , letáky a budu posílat příběh dál. Společně budem doufat, že lidem není lidský život lhostejný a že čím víc uší příběh uslyší, tím víc peněz pro děti získáme.

do Bavorska

Marta, 11. 7. 2018 13:42:34

jsem opět na cestě do Santiaga, jdu to tentokrát na etapy. Letos v září bych chtěla dojít do Bavorska, přikládám svůj blog, kde jsou i datumy. Kdybyste se chtěli někdo přidat, napište mi do emailu. Vítám poutníky, co ovládají němčinu i jakýkoliv jiný světový jazyk, ale není podmínkou. marta-ann7.webnode.cz/news/znovu-do-santiaga/ marta.kuhajdova@seznam.cz

Do Asssisi v červnu 2018

RADKA, 3. 5. 2018 23:02:30

Je někdo, kdo by se chtěl přidat v červnu (od 14.. 18.) na pouť do Assisi? - Zpáteční letenka do Bologně jen za 1050 Kč. 13 dnů a skoro 300 km, první polovina dost hornatá. Mně je 52, tak tempo rozhodně nebude závratné, spíš naopak :) Piěte na 2211@seznam.cz

Sv. Patrik

Vavřinec, 3. 9. 2017 18:25:27

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s pěším putováním po Irsku? Chystám se za sv. Patrikem a pak do Knock (květen 2018). Uvítám jakékoliv informace. Moc díky. 22Dam@seznam.cz

camino z Lisabonu

Marta Ann, 3. 4. 2017 15:55:54

ahojky plánuju příští rok, camino do Santiaga z Lisabonu, šel jste tam tudy někdo, jak je to tam s ubytováním? značením, razítky do credenciálu? máte někdo zkušenosti, případně někde sepsané k přečtení??? a jak letecky ? lisabon porto odkud kam jste letěli, s jakou společností ?děkuji za případné odpovědi poutnice Marta můžete mi napsat sem i na mail díky martakuhajdova@gmail.com

Dá se jít z Toulouse?

Radka, 13. 3. 2016 17:36:12

Krásný den, chtěla bych se zeptat, zde máte někdo zkušenost s úsekem Toulouse - Saint Jean Pied? Pomalu dávám do kupy plán na letní putování, ale francouzské stezky jsou pro mě zatím trochu tajemstvím. Chtěla bych si udělat obrázek, jestli tato část cesty stojí za to nebo je lepší vyjít až ze Saint J.P. Budu ráda za postřehy a podněty. Díky moc.

Re: Dá se jít z Toulouse?

Jan Bím, 13. 3. 2016 19:01:27

Přímo t Toulouse to neznám. V rámci 7 letého projektu procházíme z Moissacu do Sait Jean Pied de Port. Je to krásná krajina. Pěkná městečka, vína, vřelí lidé a v porovnání se Španělskem málo lidí. Více o trase si můžete přečíst na těchto stránkách v trasách ve Francii a v 7 letém projektu. Začínat v Saint Jean je dost náročné. Hned první den mít převýšení 1200 m nahoru a 800 m dolů. Doporučuji začít někde dříve a rozejít se. Jan Bím

Re: Dá se jít z Toulouse?

Jana, 22. 5. 2016 13:50:40

Já jsem šla vloni z Toulouse přes Col Du Somport a Jaca do Puente la Reina. V Oloron jsem potkala poutníky, kteří šli z Lourdes do Saint-Jean, odtud to mohlo být tak 80 km. Můžu tedy poskytnout informace k trase Toulouse - Oloron.

Re: Re: Dá se jít z Toulouse?

Tom, 5. 3. 2017 18:29:28

Ahoj Jano, já se chystám letos na podzim na aragonskou cestu (Somport-Puente la Reina) a dále. Jaká byla tato část cesty? Ubytovny, značení?

bike

DH, 11. 9. 2017 17:35:54

Zdravím Vás. Chcel by som ísť z Burgosu do Leonu na bicykli a ďalej pešo. Nevie niekto o požičovni bicyklov v Burgose - adresa, prípadne aj cena a ako to funguje.

Re: bike

František, 18. 2. 2018 20:30:27

Také zdravím. Svatojakubskou jsem jel na kole celou z ČR a zpět.. Trasa z Burgosu do Leonu a z Leonu třeba do Astorgy se mi nezdá příliš lákavá.Ale obě tato města jsou hodně zajímavá a stojí za návštěvu. Než bych si dělal starosti s vypůjčením kola, využil bych dobré a ne příliš drahé autobusové spojení a zároveň se ušetří čas. Pěší trasu bych doporučoval začít v Astorze, což se mi při druhé pěší poutní cestě do Santiaga velice osvědčilo, moc pěkné úseky. Místo etapy León - Astorga je výhodnější pokračovat ze Santiaga na mys Finisterre, případně i na Muxii Většina poutníků, kteří končí v Santiagu využívá autobus (Finisterre tam i zpět v pohodě během jednoho dne). František

Lyon - Le Puy en Velay a dále - pěšky nebo na kole?

Alena Z., 24. 3. 2016 09:18:46

Dobrý den, máme dilema: putujeme s manželem do Santiaga z Prahy po etapách od roku 2009, část pěšky, poté skrz Německo a Švýcarsko až do Lyonu na kole. Teď je před námi další kus přes Francii. Nemůžeme se rozhodnout, zda jít či jet. Ve směru camina z Lyonu není žádná značená cyklotrasa - terén asi není pro kolo příliš vhodný.. Máte prosím někdo s cyklistikou přes Francii zkušenost?

Re: Lyon - Le Puy en Velay a dále - pěšky nebo na kole?

Jan Bím, 24. 3. 2016 16:46:45

Z Lyonu do Le Puy je to hodně kopcovité. Náročné je kolo i pěšky. Krásná krajina

Re: Re: Lyon - Le Puy en Velay a dále - pěšky nebo na kole?

Alena Z., 29. 3. 2016 13:22:28

Ano, těším se na tu krajinu - už i podle fotografií ze "sedmiletého projektu".. Náročné to samozřejmě bude.. Ale - byla by značená poutnická stezka vůbec sjízdná ? (Na horském nebo trekovém kole s bagáží, ne pro nějakého "kaskadéra" :-)) Přes Německo a Švýcarsko jsme projeli po cyklostezkách, bylo to pěkné, ale víceméně mimo poutní trasu - asi bychom teď už chtěli zažít trochu více z té poutnické atmosféry..

Re: Re: Re: Lyon - Le Puy en Velay a dále - pěšky nebo na kole?

Jan Bím, 29. 3. 2016 21:13:48

Po trase z Lyonu do Le Puy asi většinou na kole neprojedete. Je potřeba kombinovat kousky po trase a zbytek po silnici. Osobně jsem to nešel. Šel kolega Tomáš Jindřich a říkal, že stezka velmi kamenitá a špatně se po ní jde, natož jede. Navíc je neustále z kopce a do kopce.

Camino France nebo Norte?

Eliška T. , 29. 3. 2016 12:49:54

Dobrý den, ráda bych názor někoho dalšího. Stále váhám mezi Camino Norte a Camino France. Není tu někdo, kdo by mohl poradit/má zkušenosti s jednotlivými cestami? Chci vyrazit v květnu, ráda spím pod širákem a nemám ráda asfaltky a průvody lidí.. Děkuji za sdílení zkušeností. Eliška

Re: Camino France nebo Norte?

Jan, 4. 4. 2016 10:07:02

No já šel Primitivo a v jednu chvíli jsem byl skoro tři dny sám i v ubytovnách. Po napojení na France to bylo jak prvomájový průvod :-) Kamarádka šla loni France z Burgosu a říkala, že bylo dost lidí spíš až posledních 100 km. Letos bude buď Norte nebo Portugese.

Sv. Olaf

Martin, 3. 10. 2018 17:25:02

Zdravím Vás, potřeboval bych průvodce (knihu) z Osla za sv. Olafem. Odkaz zde na stránkách na anglického průvodce je už nefunkční. Nevíte náhodou o něčem? Moc děkuji 22dam@seznam.cz

Východočeská Svatojakubská cesta

Lenka , 11. 10. 2018 09:23:55

Zdravím všechny, prosím o informaci o východočeské Svatojakubské cestě z Křešova (Polsko) do Kácova. Šel to někdo?

Svatý Ignác

Lukáš Janura , 17. 12. 2018 14:21:48

Ahoj prosím o jakékoli informace o cestě sv Ignáce. Víš o někom kdo tuto pouť šel? Máš osobní zkušenost? Napiš mi prosím. Rád bych šel v červenci 2019. janura.lukas@seznam.cz Děkuji poutníku

Camino 2016

Tomáš Kučera, 13. 4. 2016 17:38:01

Zdravím všechny poutníky, zvažuji Camino již řadu let a řekl bych, že letos je pro mne ten správný rok. Nicméně váhám, kudy se vydat. Moje úvahy samozřejmě zahrnují Francés a Norte, ale v nedávné době mi bylo doporučeno vzít to Portulgalskem, Přiznám se, že jsem původně koketoval s myšlenkou, že vyjdu z domova a překonám těch více než 3500 km. Další variantou je, že dojedu do Cernu, kde mám bratrance a vydám se odtud. Plánuji vyrazit na podzim, možná konec srpna, ještě váhám. Nevadí mi širák, mám raději méně lidí. Prosím poraďte, kde člověk sežene hřebenatku. Tušíte někdo, kdy končí taková ta masová sezóna? Díky všem za radu. Kdyby se chtěl někdo přidat, nejsem proti, nicméně, chci si srovnat věci v hlavě, neberu to jako zážitkový pobyt. Tom

Re: Camino 2016

Jiří M, 29. 5. 2016 10:36:12

Ahoj Tome, mám v plánu jít do Santiaga severní cestou z Lurd. Mimo to dělám také disertační práci na fenomén poutní zkušenosti, moc rád bych s Tebou pokud by to bylo možné udělal krátký rozhovor, který by se týkal cesty do Santiaga. Opravdu bych Ti byl moc vděčný. (muj email: ibn@seznam.cz) S pozdravem a přáním pěkného dne Jiří M.

cena

jana, 22. 3. 2018 00:26:36

Dobrý den, chtěli bychom jít cestu Camino Frances. Šel jí někdo? Jak to vychází finančně?

Do Santiaga se psem

Veronika, 16. 8. 2017 14:28:55

Chci jít v září se psem Camino del Norte, máte zkušennosti, co je třeba s sebou? (psí botičky, chladici vesta, plastenka, ...) Máte zkušenosti s ubytováním na Camino del Norte, kde akceptují psy?

DOTAZ

Johann, 2. 3. 2019 22:11:08

MAM za sebou 4 CAMINA DO SANTIAGA(900Km,600Km,1100Km,650Km) ,hledam nekoho kdo ma chut na PCT.Celkem 4300 Km za 4 az 5 mesicu.START 1,2,3,mesic 2020. Tesim se. johan.erben@gmail.com

Letenky Krakow - Porto, Santiago - Krakow

Lucia, 16. 4. 2018 22:09:51

Ahoj poutníci, ráda bych nabídla 2 letenky Krakow - Porto 4.5.2018 (Ryanair) a Santiago de Compostela 14.5.2018 (Vueling) za rozumnou cenu (rádi se dohodneme). Samozřejme jsou zakoupené i zavazadla. Letenky jsme kupovali na začátku ledna a teď jsem v 5. měsíci :-). Kontakt na mne je: lucia.krausova@seznam.cz Přeji šťastnou cestu. Luca

Portugalsá přes Bragu

Ilona , 7. 6. 2016 09:16:51

ˇAhoj, nemáte někdo zkušenost s cestou z Portapodél pobřeží a taky s odbočkou do Bragy ?

Re: Portugalsá přes Bragu

LENKA, 9. 3. 2017 13:43:22

Ahoj,taky bych ráda info o cestě z Porta podél pobřeží,už jsi ji šla?My chceme jít v září 2017.Díky za info-nerudlen@seznam.cz

Re: Re: Portugalsá přes Bragu

Jura, 28. 3. 2017 20:28:43

Ahoj. Z Porta do Santiaga jsme sli pred 5 lety a byla to celkem pohoda. Sli jsme Camino central cca 250 km , teren je jenom mirne zvlneny dost toho bylo po asfaltu a v zadnem pripade nejsou potreba pohory. Kamos to sel v sandalech, Letos de chystame v zari na Camino senda litoral , to je po pobrezi az do Viga pak se napojime na centralni cestu. Dobry odkaz www.caminador.es . Kdyby neco tak email:blazov579@gmail.com

Japonsko - Shikoku - 88 temples

Jan, 22. 6. 2016 21:35:58

Tak jsem se nakonec rozhodl se podívat do Japonska a uvažuji o zkrácené pouti po Shikoku, zkrácenou verzi 88 klášterMůj dotaz se týká hlavně začátku. Kde se přesně začíná a jak se registrovat ? V prvním chrámu v Ryozen-ji ? Děkuji za případnou odpověď :-) Jan

Re: Japonsko - Shikoku - 88 temples

Jan Bím, 22. 6. 2016 23:11:30

Registrace se nedělá. Je možné začít kdekoliv, přesto skoro všichni začínají v klášteře č.1, kde se dá koupit kniha-credenciál, štola, hůl, košile, obětní papírky, ... Spaní je v podstatě všude na komerční bazi v ryokanech. Je to krásná pouť. Jiná než camino.

Re: Re: Japonsko - Shikoku - 88 temples

Jan, 23. 6. 2016 20:24:06

Děkuji za rychlou odpověď. Mám 15 dní dovolenou, tak to bude týdenní záležitost s tím, že druhý týden chci poznávat okolí Ósaky a Kjóta. Anglicky a japonsky moc neumím, tak to bude asi hodně veselé :-) Jan

Camino

Jiří, 7. 5. 2019 11:18:08

Ahoj, vyrážím 12. května z Regensburgu, kdyby se chtěl někdo přidat, budu rád jirkafry@seznam.cz

Camino del Norte

Radek Vorda, 12. 8. 2016 00:18:11

Zdravím poutníci! Pojďte s námi projít Camino de Santiago. Na stránce https://www.facebook.com/vorysoft/ aktuálně probíhá každodenní seriál deníku z této cesty.

Camino Primitivo

Veronika , 6. 9. 2016 05:15:21

Ahoj poutníci, chtěla jsem se zeptat, kde se dá koupit credencial v Oviedu? Případně zda máte zkušenosti s camino Primitivo a podělili byste se o postřehy z cesty. Můj email: vdouskova@seznam.cz. Děkuji moc.

Svatojakubská mušle

Renda, 13. 12. 2017 18:55:27

Hezký den všem poutníkům. Zajímalo by mne, jakým způsobem jste získali svoji hřebenatku, která Vás na Vašich cestách provází. Dostali darem? Koupili? Vylovili z moře? Já měl jednu už od malička, už nevím od koho jsem ji dostal, ale vím, že jsem ji měl a než si stačil onehdá uvědomit, k čemu mi vlastně jednou bude, tak už bohužel není...A já tápu..

Re: Svatojakubská mušle

Jiří, 28. 12. 2017 22:05:58

Ahoj Rendo! Letos v září jsme šli Caminho Português z Valençy. Mušle na nás číhaly po pár kilometrech v infocentru v Tui, což je městečko hned na začátku trasy. Každá mušle si svého poutníka tak nějak najde. Od té doby měly své místo na našich batozích po celou cestu a ještě i po návratu. Divím se, že jsou nepoškozené, vzhledem k našemu nešetrnému způsobu zacházení s batohy. Nyní je moje hřebenatka čestně uložena po boku Credencialu, Compostely a Certificado De Distancia. Nicméně už teď je jisté, že se na můj batoh znovu vrátí. Mušle k Caminu prostě přirozeně patří.

Camino v Portugalsku -Vánoce

Marcela, 6. 10. 2016 21:00:05

Dobrý den milí Poutníci, máte , prosím, někdo zkušenost s Caminem přes Vánoce a Nový rok ? Tentokrát bych chtěla jít Portugalskem, začátek zřejmě v Portu. Děkuji! Marcela

Camino del Norte

Marci, 18. 10. 2016 22:05:19

Hola spolupoutníci. Prosím o Vaše zkušenosti s Camino del Norte. Šel jste někdo třeba i v listopadu ? Moc děkuji za vaše sdílení!

K Havířovu

Miroslav S., 15. 4. 2017 20:18:37

Ahoj poutnice a poutníci, zvládnula / zvládnul už "Svatého Jakuba" některá / některý z Havířova? Já o něm uvažuji za několik měsíců, nejspíš (spíše zcela určitě) PORT trasou. Jinak klobouk dolů před všemi, kteří došli až do cíle. Miro

Re: K Havířovu

Pavlína Š., 31. 5. 2017 23:03:53

Kdy plánuješ vyrazit?

Re: Re: K Havířovu

M.S., 7. 6. 2017 16:57:33

Ahoj, přeji dostatek odhodlání a hodně štěstí na cestě, já až někdy během příštích 2 let - Buen camino!

dotaz_ubytování při putování

Michaela, 1. 12. 2016 19:58:02

Dobrý den, nevíte někdo, kolik tak přibližně může v Eurech stát ubytování na ubytovnách pro poutníky v Rakousku? Ráda bych pokračovala po Svatojakubské cestě z Krumlova do Frymburku a dál na území Rakouska.

Vytisknutí letenky

Wenda, 20. 4. 2017 18:39:34

Za chvíli 12.května půjdu C. de San Salvador. Kdo jste šel tuto trasu nebo i primitivo,nevíte náhodou zda se dají někde vytisknout letenky?Nejraději nějaký alberge,nebo internetová kavárna. Děkuji

Cestování se psem

Sylva, 27. 12. 2016 10:15:49

Zdravím Vás, přemýšlím nad poutí do Santiaga z Čech a ráda bych vyrazila se psem. Máte někdo zkušenosti, jestli to jde a co všechno je k tomu potřeba? Povolení, jak je to s ubytováním i se psem atd... Budu ráda za jakoukoli informaci. Díky

Re: Cestování se psem

Viktor, 11. 1. 2017 21:55:35

Ahoj, sice máme psa střední plemeno křížence, ale na pouť bych jej nevzal. Šel jsem loni ze Saint Jean do Santiaga, preferoval jsem veřejné ubytovny, ve většině byl pes zakázán. Pokud hodláš přespávat venku, nevidím problém, ale! Pro psa to bylo utrpení, viděl jsem jich hodně úplně hotových a nemyslím tím žádné gaučáky. Podle mě, a zdůrazňuji, že psa vlastním, mu nikdy nevysvětlíš, jak dlouho půjdeš a co ho čeká. Pes jde pořád naplno a pak padne vysílením, neví, co to je 10, 20, 30 km...takže nedoporučuju...

před dvouma rokama sem sel se psama do ...

Tomáš, 2. 1. 2017 22:59:46

před dvouma rokama sem sel se psama do santiga z plzne.budes potrebovat urcite boticky pro psy v nemecku poutnicke trasy vedou dost často po ostrem sterku,a občas to vede idost po slunci bez stinu.svicarsko je pro psi idealni hodne vody a prirodni cesty,francie myslim docela dobra většinou prirodni cesty,ale ve spanelsku je většina cesty na primim slunci hodne po asfaltu a pro psi myslim dost nevhodny.taky ve vetsine ubytoven te se psem nevezmou,takze je lepsi asi vzit stan protože jinej bivak se ve spanelsku hleda spatne.do kostela te se psem taky nepusti abude na tebe muset cekat vždy venku.Jinak preju hodne stesti.BON CAMINO ps:za jak dlouho tam chces dojit?

info

Milan ZL, 2. 5. 2017 21:43:46

Dobrý den mohu odvézt na camino a zase ze Santiaga domu do čr půjdu pěšky nebo klidně na kole podle vás celou dobu dodávka bude po ruce jsme dva a můžeme ještě 7 osob máme auto pro 9 plus vlek na kola dohoda datum délka . Ještě jeden dotaz šel někdo camino v půstu ??? děkuji za každou radu milankisszlin@seznam.cz

Chystám se

Marie, 16. 12. 2017 13:21:26

Může mi někdo poradit své zkušenosti s přepravou kola, případně jak fungují půjčovny kol. Chtěla bych vyrazit 4/2018 napoprvé jenom z Villafrana del Bierzo do Santiaga, příp. mys Fisterra, pokud čas a síla dovolí. Děkuji Benešovská mbenesovska@seznam.cz

Čau Tome, moc díky za odpověď. Nakon...

Sylva, 5. 1. 2017 11:39:24

Čau Tome, moc díky za odpověď. Nakonec to vzhledem k časovým možnostem budu muset upravit, protože chci jít max. měsíc, takže to vypadá, že zvolím jednu z tras, který maj okolo 700-800 km. Takže se nějak dopravím do Francie/Španělska a pudu odsud. Ať se daří!

Re: Čau Tome, moc díky za odpověď. Nakon...

Tomáš, 10. 2. 2017 23:34:26

Ahoj Sylvo.Nechtěla bys sis se mnou dát prolog po českým caminu, mohla bys alespoň otestovat kolik tvůj psi milacek vydrzi.kdybys mela zajem napis mi na kadleto@seznam.cz

Chci putovat o prázdninách

Martina Terezie, 10. 1. 2018 19:29:19

Hledám někoho na pouť o prázdninách. Může to být pěšky i na kole. Mohu se k někomu přidat? Jsem středního věku fyzicky zdatná, zvyklá na putování, hlavně na kole. Ozvěte se

Re: Chci putovat o prázdninách

Lubo, 28. 1. 2018 10:23:13

Dobrý deň, Chcel by som ísť s kamarátom na bicyklovú púť do Santiaga de Compostela 200 km napr. z Porta, alebo iného miesta. Kde by som získal bližšie informácie o tejto ceste ? Poprípade ak to niekto organizuje, radi by sme sa pridali. Na termíne nám nezáleží, chceli by sme to absolvovať terz v roku 2018. Moja meilova adresa luboh@imcslovakia.sk, tel. 0905 492 147 Vopred srdečná vďaka S pozdravom Lubo

Pouť do Fatimy

Aneta, 14. 5. 2017 22:29:39

Dobrý den,máte prosím někdo zkušenosti s poutí do Fatimy? Zajímalo by mě,jestli je na tuto cestu potřebný také credencial jako do Santiaga,případně zda se spi ve stejnych ubytovnach. Ráda bych vyrazila z Lisabonu. Děkuji

Potvrzení do credencialy v ČR

Olfa, 1. 9. 2019 23:45:38

Zdravím, omlouvám se, pokud jsem odpověď v diskusích přehlédla, ale kde konkrétně v Čechách získám potvrzení do credencialu? Půjdu Jihočeskou cestu, po presunu letadlem za měsíc budu pokračovat ve Špaňělsku, Anglickou cestou do Santiaga :). Budou na obcích v ČR (Kácov, Vlašim, Tábor) vědět o co jde? Mají jakýsi speciální typ svatojakubského razítka? Platí razítka z Čech v součtu s razítky ze Španělska při vydání Compostely? Všem moc dekuji

Neville

Thomas, 19. 5. 2017 14:55:46

ahoj. I walked the camino from Praha to Finisterre a few years ago, and documented each day of my trip. If anyone is interested then it is here for you: http://www.mycaminosantiago.com Diky, Neville David Thomas

DOPRAVA KOLA ZE SANTIAGA

ZDENĚK, 25. 1. 2017 10:04:45

Ahoj, jedu letos mojí druhou část cesty do Santiaga na kole. Může mi někdo poradit, jakým způsobem nejlépe vyřešit odeslání kola ze Santiaga zpět do ČR? Můj e mail kult@kultas.cz Moc děkuji,Zdeněk

Re: DOPRAVA KOLA ZE SANTIAGA

Viktor, 6. 2. 2017 23:16:26

Ahoj, hned vedle poutní kanceláře v Santiagu byla pošta a obaly na kola jsem tam viděl. Takže jen hodně Eur a....

Dobrý deň, pred 2 rokmi sme prešli p?...

Natália, 1. 3. 2018 12:25:20

Dobrý deň, pred 2 rokmi sme prešli púť severnou cestou Camino del Norte. Z časového hľadiska sme vyšli až zo Santanderu, čo do Compostely trvá približne 3 týždne. Putovali sme v septembri, počasie bolo priaznivé. Slnko na severe až tak nespaľovalo a posledné etapy sme zažili aj dážď. Severnú cestu odporúčam tým, ktorí by chceli možno zažiť na ceste viac intimity a putovať v prírode osamote a kráčať popri útesoch s možnosťou sa okúpať na niektorých plážiach. Príroda je krásna, hornatá, občas mierne do kopca lesom, občas rovinou, avšak nikdy mi cesta neprišla až príliš dlhá a priama ako to niekde opisujú na Camino Francés. S ubytovaním sme väčšinou nemali problémy, vždy sa pre nás našlo miesto (až na 2 prípady, avšak po hľadaní sme napokon mali kam skryť hlavu). Značenie na ceste bolo dobré, cestu lemujú kamenné stĺpy, informačné tabule a množstvo žltých šípok a značení namaľovaných kdekoľvek, aby boli pútnikom neustále na očiach. Aj vďaka milým, ochotným a skromným obyvateľom menších miest a dediniek medzi údoliami sme sa vždy dostali na správny smer, ak sme náhodou zišli z cesty. Popri putovaní sme prešli kus krajiny, videli krásnu zem a zaujímavých ľudí, ich príbytky... Španielsko bolo zrazu celkom iné, aké bolo v mojich predstavách. Bol to úžasný zážitok. Každý, kto na chvíľku túži po dobrodružstve a chce sa odprostiť na istý čas od bežného života, púť je skvelá príležitosť. Možnosť ako sa trochu naučiť jazyk, poznať druhých, poznať krajinu a hlavne sám seba. Určite vás to aspoň trošku zmení. Mňa zmenilo. Buen Camino! Z tohto zážitku som sa rozhodla písať Bakalársku prácu, ktorá sa práve zameriava na osobnosť pútnika. Budem vám veľmi vďačná za každý váš názor z cesty, na púť a celkový dojem, ktorý môžte vyjadriť v mojom dotazníku. Ďakujem za vašu úprimnosť a čas! https://www.survio.com/survey/d/Q6N5L0T0H1F9L3T1Y

červen 2017

Pavlína Š., 31. 5. 2017 23:01:33

Ahoj:), nechystá se někdo na cestu v červnu tak, aby byl zpátky kolem 27.6.? Nejspíš Portugalskou cestu.

Via francinega

Tomáš, 10. 2. 2017 23:43:40

Neví někdo nějaké podrobnosti o cestě do říma,odkud chodí většina poutníků?ajak je to s ubytovnama?

dotaz

Karel, 2. 3. 2018 21:48:05

Zdravím,letos v září se chystám z Lisabonu do Santiaga nevíte někdo kam se z letiště nasměrovat pro credenciál a začátek značené cesty popř ubytovny děkuji za každou informaci

Marie

Benešovská, 28. 1. 2018 21:40:54

Má někdo zkušenost s půjčením kola v Ponferrade? mbenesovska@seznam.cz

Z Francie do Santiaga 2019

Dorothea Majkusová, 6. 11. 2019 22:28:27

Ahoj, byla jsem jednou z mnoha poutnicí do Santiaga a pro ty, kteří se chystají jít své camino v budoucnosti anebo si jen chtějí zavzpomínat na cestu, popřípadě porovnat s mou zkušeností, napíšu tento komentář. Na začátku června jsem já a moje kamarádka Kája nastoupily na přímí spoj z Prahy do Lyonu. Cesta byla zatroleně dlouhá, ale Student Agency nabízel své pohodlné služby, takže byla finálně snesitelná. Naší cílovou stanicí však nebylo velkoměsto Lyon, ale jižní Montpellier, kam nás neuvěřitelnou rychlostí dovezlo slavné francouzské TGV. V Montpellier jsme měly zarezervované ubytování na ubytovně pro mladé za cca 21E.(jednalo se o nejdražší ubytování za celou cestu). Na cestu zvanou Via Tolosana jsem vyrazily fakticky málo vybavené, jen stažené mapy od Mapy.cz a bez kredenciálů. Kr. jsme doufaly, že zakoupíme přímo v Montpellier, ale bohužel v infocentru ho neměly a kostel sv. Rocha byl zavřený. První den cesty byl vzrušující a my jsme se podivovaly nad každou maličkostí, příroda za Montpellier je úžasná a cesta je dobře značená (jediný zádrhel nastal, když jsme musely projít oploceným areálem a chvilku nám trvalo než nám to došlo...). Potkaly jsme dokonce i první poutníky, což byla trochu náhoda, protože ve Francii jich je opravdu pomálu. Stanovaly jsem cca 30 km od Montp. u krásného červeného jezera, kde jsme samozřejmě smyly prach a pot z cesty. Druhý den jsme došly do krásné vesničky v UNESCu Saint Guilhem le Desert, kde jsme koupily konečně kredenciály (V tamním klášteře je možno přespat za Donativo, snad jediné místo na cestě, ale my jsem toho nevyužily). Následoval pořádný výšlap na defacto skálu a pak sestup do miloučkého Arborasu, kde jsme se ubytovaly zvláštním, ale kouzelným způsobem. (pro více info mi napište :)) Dny poutí Francií byly naprosto úžasné a mohla bych o každém dnu vyprávět něco jiného, ale z toho by pomalu mohla být knížka a ne komentář, ale jestli ode mne chcete rady jak např. se dostat efektivně přes Toulouse, ubytovny, které stály za to, typy na jídlo a kde shánět vodu (ať žijí hřbitovy!), určitě mi napište, budu ráda. Španělsko jsme prošly severní cestou tj. Camino del Norte a cesta to byla skvělá, ale musím podotknout, že z poutníků se stává byznys a na cestě to jde znát, ale stále si můžete i na této cestě najít podobnou divokost jako ve Francii, podle mě stačí mít stan či něco takového a na ubytovny se spoléhat jen okrajově. Rána budou plná jiných poutníků, ale večer je to lahoda. Přesto musím vzpomenout na ubytovnu v Bilbau, nepamatuji si jméno, ale jestli ji chcete navštívit, tak musíte projít téměř celým Bilbaem. V této ubytovně vám za donativo udělají večeři i snídani a myslím, že o místo se strachovat nemusíte... je veliká. Rozhodně nejsilnější zážitek nastal, když jsme se chtěly dostat pár kilometrů za Santander vlakem, abychom nemusely šlapat nudným městem. Omylem jsme ale nastoupily na špatný vlak, který nás dovezl někam, kde jsme být určitě nechtěly. Zoufalé jsme v deset večer hledaly nějaké místečko za městem, kde bychom mohly rozdělat stan a přitom jsme narazily na skoro nepoužívanou alternativní cestu do Santiaga, u které se nacházel i starý albergue očividně nepoužívaný. I v tak pozdní hodinu, tam přesto přijel jakýsi pán, chtěl ani najít něco ve skladu, a my už trochu z recese jsme se zeptaly jestli tady není nějaká možnost přespání. Ačkoliv nám zpočátku říkal o hotelu, ale za 50e. na noc, takže tato možnost byla naprosto vypuštěna a poté nám i ukázal travnaté místečko za kostelíkem, ale zničehonic se rozhodl nás vzít do již pět let nepoužívaného albergue a ubytovat nás tam. Finálně z omylu vzniklého nastoupením do špatného vlaku vzniklo skvělé ubytování, které obsahovalo velice ceněnou horkou sprchu... Do Santiaga jsme došly po 47 dnech putování a zhruba 1500 km v nohách. P.S. přespat na letišti v Santiagu je úplně v pohodě... nahoře jsou celkem fajn lavičky :D mail. majkusova.dorka@seznam.cz

Sbírám rady

David, 27. 2. 2017 22:16:39

Zdravím Vás, zvažuji pouť. Můj sen je vykonat pouť přímo z Olomouce. Nemám na to momentálně čas a odvahu a tak volím kratší cestu. Chci na cestě strávit asi měsíc a ideálně na podzim. Můžu se setkat s někým osobně nebo po skypu a probrat základní informace ? V čem naprosto tápu je zajištění cesty zpět bez termínu, když nevím kdy dojdu, jaké jsou podmínky na podzim, ze kterého místa se mám vydat, abych to do měsíce zvládnul apod. Vím, že je to spousta otázek, ale už jen tím, že se tu ptám se blížím k realizaci svého snu.

Re: Sbírám rady

Anna večeřova, 29. 3. 2017 21:35:50

Jsem z olmika taky a jdu po etapách každý rok. Jestli chceš, napiš mi na "vecerovaanna@seznam.cz" a domluvime se, třeba

Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info