Článek z časopisu Turista - René Adámek - 2002

Počet shlédnutí: 2841

Via Podiensis, Camino Frances, Le puy - Santiago

Cesty do Santiaga

V 10. století byla v Santiagu de Compostela v severozápadní části Španělska postavena románská katedrála apoštola Jakuba. Od těch časů každý rok putovaly tisíce lidí, aby se poklonily a uctily jeho památku. Největší slávu však zažila Svatojakubská pouť v 16. a 17. století. Zástupy poutníků z celé Evropy směřovaly do Santiaga a i přes naše území vedly dvě historické cesty z Krakova. Jedna směřovala přes Brno do Vídně a dále pak přes Rakousko, Švýcarsko a Francii do Španělska. Druhá mířila přes Prahu a Plzeň do Německa, Švýcarska, Francie a Španělska.

V polovině osmdesátých let 20. století papež Jan Pavel II. Znovu vysvětil Svatojakubskou pouť a vyzval věřící k jejímu obnovení. Hlavní a nejznámější trasou je tzv. Francouzská cesta, která vychází ze čtyř posvátných míst. Její první varianta začíná v Paříži a jde přes Chartres, Orleáns, Tours a Bordeaux, druhá vychází z benediktinského kláštera ve Vézelay přes Chateauroux a Perigueux, třetí cesta jde z Le Puy přes Conques a Moissac. Tyto tři cesty se scházejí v Ostabatu a společně přecházejí přes Pyreneje. Čtvrtá trasa začíná v Árles, vede přes Montpellier a Toulose a pokračuje přes Pyreneje do Puente la Reina, což v překladu znamená „Most poutníků“. Zde se spojují čtyři francouzské cesty do jedné španělské.

Autor v poutnickém

V létě 2002 jsem se vydal autobusem do Le Puy, které se nachází ve Francouzském středohoří. Ve středisku pro poutníky jsem za 4,5 euro obdržel poutnický průkaz, do něhož se sbírají razítka na důkaz vykonání poutě. Pěší poutníci musí ujít minimálně 100 km a cyklisté nebo jezdci na koních musí ujet 200 km. Le Puy se nachází v jihovýchodní části Středofrancouzského masívu (Massif Central), jeho historické jádro leží na sopečném reliéfu, který společně se stavebními památkami tvoří dominanty města. Za zmínku rozhodně stojí románská katedrála Notre Dame du Puy z 2. poloviny 12. století s originálními španělsko-arabskými a byzantskými architektonickými prvky. Od katedrály vedou schody na vrchol vyvřelinového skalního suku se sochou Matky Boží Francouzské vysokou 17 metrů. Byla odlita z děl ukořistěných francouzskou armádou v Rusku po dobytí pevnosti Sevastopol v Krymské válce v polovině 19. století. Po točitém schodišti uvnitř sochy lze vystoupit až do její hlavy, odkud je překrásný výhled do okolí. Na vrcholu jiné úzké kuželovité skály stojí kaple Saint Michel d´Auguilne z 11. století, k níž musíte vystoupat po 267 schodech.

Poutnický průkaz

12. července 2002 jsem vyrazil na 1600 km dlouhou pouť do Santiaga de Compostela. Z Le Puy je cesta nazvaná GR 65 značená bíločervenou turistickou značkou. Nikde neuvidíte ukazatele, z nichž byste zjistili kolik kilometrů vás čeká, V každém knihkupectví si však můžete zakoupit průvodce ve francouzštině, z něhož se dozvíte všechny potřebné informace. Cesta je rozdělena na doporučené etapy, které jsou dopodrobna rozepsány (vzdálenosti, možnosti ubytování, zdroje pitné vody), nechybí mapy. Najdete i odkazy na pamětihodná místa, jimiž procházíte nebo které jsou v blízkosti cesty.

Jakožto poutník jsem však průvodce zavrhl a šel jsem bez něho. Na zádech spacák, karimatku, celtu, vařič, základní potraviny, pitnou vodu a oblečení do tepla i do zimy. Po celodenní chůzi mne většinou čekalo spaní pod širákem u řeky či rybníku. V případě špatného počasí jsem přespával na ubytovnách, jež se nacházejí po celé trase. Za jednotnou cenu 10 euro můžete přespat v místnostech pro 4 až 20 osob. K dispozici jsou zde toalety, sprchy a kuchyňka. Ve větších vesnicích a městečkách jsou samozřejmostí restaurace.

Doporučuji se vybavit na pouť mušlí hřebenatkou, což je označení svatojakubského poutníka. Po celou cestu jsem neměl žádné problémy. Pokud jsem si někde odložil batoh a nechal na něm svou mušli, nikdo se ho ani nedotknul. Francouzi se chovají velice přátelsky a každý hned pozná, že jste „Saint Jacques“. Popřejí vám šťastnou cestu a někde nechávají před dveřmi pitnou vodu v plastových lahvích.

Ale zpátky k tomu, co zajímavého můžete na cestě GR 65 vidět. Z počátku procházíte Francouzským středohořím v nadmořské výšce 500 až 1000 m n.m. Krajina místy připomíná Šumavu či Skotskou vrchovinu. Po osmi dnech jsem došel do uzavřeného údolí, v němž se skrývá malé středověké městečko Conques. V první polovině 11. století zde bylo založeno benediktinské opatství Sainte Foy. Nachází se zde románská bazilika dokončená kolem roku 1200. Za nejvýznamnější architektonický prvek je považován její západní tympanon z první poloviny 12. století, jenž znázorňuje téma „Posledního soudu“. Chrámový poklad představuje jednu z nejkrásnějších sbírek francouzského zlatnictví od 9. do 16. století. Na opatství mohou poutníci, kteří se prokáží průkazem, přespat zadarmo, ale obyčejní turisté za nocleh zaplatí 20 euro.

Z dalších významných míst jmenujme města Cahors a Moissac. Klášter v Moissacu je jednou z nejvýznamnějších románských památek na území Francie. Nad jižním vchodem najdete unikátní tympanon. Rozhodně si nenechte ujít prohlídku interiérů opatství Saint Pierre. Poutníci platí většinou zlevněné vstupné nebo mají vstup zdarma. Kryté arkády křížové chodby kolem rajského dvora ukrývají jeden z nejcennějších souborů románských soch a plastik na světě. Lze v nich studovat různá středověká témata: Starý zákon, Nový zákon, Evangelium, příběhy ze života svatých a mnohé další.

Za zastavení však stojí i Auvillar, Lectoure, La Romieu, Condom, Larresingle, Aire sur l´Adour, Arthez de Beárn a Navarrenx.

Autor během cesty

Po osmadvaceti dnech putování jsem dospěl do posledního francouzského města před přechodem Pyrenejí. Nejprve je nutné zaregistrovat se ve středisku „Přátel cesty svatého Jakuba“ a za 7 euro dostanete ubytování v krásném středověkém domě. Podle statistik prošly v roce 1997 městem 2000 lidí, v roce 2001 jich už bylo 14000. Já jsem v roce 2002 přespal v Saint Jean Pied de Port jako třetí člověk z České republiky. V tomto místě jsem měl úspěšně za sebou právě polovinu poutě.

Příští den čeká poutníky horská etapa. Do prvního španělského místa v Roncesvalles je to 24 km, zdolává se převýšení 1249 m. Z nadmořské výšky 181 m n.m. vystoupáte asi po 19 km na vrchol Col de Lepoeder ve výšce 1430 m n.m. Následuje pětikilometrový sestup do 952 m n.m. Průvodce udává dobu trvání přesunu 8 hodin, avšak dá se to zvládnout za 5 a půl hodiny. Ubytování na opatství z 12. století je opět zadarmo, ale počítejte s tím, že na jednom pokoji spí 20 lidí.

Ve Francii nebyl problém se spaním pod širákem, ale ve Španělsku nenajdete vhodná místa. V létě je většina řek vyschlá a ani travnatá místa nečekejte. Svatojakubskou cestu „Camino de Santiago“ dotují stát, obce a církev. Cesta je značená žlutou stylizovanou mušlí na modrém podkladu. Ubytovny pro poutníky potkáte ve vzdálenostech minimálně 2 km, maximálně 17 km. Poplatky za nocleh jsou převážně dobrovolné nebo se pohybují v rozmezí 4 až 6 euro. V soukromí však zaplatíte 10 euro.

Turistů přibývá stále více a více a může se vám stát, že bude ubytovna plně obsazená. Nezbývá než jít dále nebo se vrátit. V každém městečku či městě najdete informační kanceláře, kde bez problémů získáte materiály ve španělštině, francouzštině, němčině a angličtině. Většina mladých lidí mluví anglicky, horší je to u těch starších.

Po sestupu z Pyrenejí vede převážná část španělské cesty po rovině. Kdybych měl popisovat všechny nádherné památky, které můžete spatřit, tak bych jen jejich soupis zabral několik stránek. Alespoň tedy heslovitě vyjmenuji nejkrásnější místa, tak jak následují za sebou: Pamplona, Puente la Reina, Estella, Logroño, Nájera, Santo Domingo de la Calzada, Burgos, Frómista, Villalcazar de Sirga, Carrion de los Condes, Sahagún, León, Astorga a Ponferrada.

V místě ubytování zapisujete do knihy jméno, národnost, číslo pasu a místo, z něhož jste vyšli. V Rabanalu del Camino zjišťuji, že od roku 1991 do roku 2001 zde spalo 60 tisíc poutníků. Z České republiky pocházelo 35 návštěvníků, což nás zařadilo na 29. místo v přehledu národů.

Posledním, avšak nejhezčím krajem ve Španělsku, je Galicia s množstvím borovic, eukalyptů, vřesu, bublajících potůčků, románských křížů, gotických kostelů a zvláštních zásobníků na kukuřici či zeleninu, které připomínají chaloupky na kuřích nožkách.

Pouť vrcholí v Santiagu de Compostela. Místo vás ovane nezapomenutelnou duchovní atmosférou. Každý den v pravé poledne se zde slouží mše za poutníky, kteří vykonali Svatojakubskou pouť a přišli uctít památku apoštola Jakuba.

Po předložení poutnického průkazu dostanete osvědčení psané v latině, které vám na některých místech ve městě zataví do ochranné fólie. Po 53 dnech jsem 2. září 2002 ušel 1600 km z Le Puy do Santiaga de Compostela. Seděl jsem v katedrále celý na měkko a nemohl jsem uvěřit, že jsem to dokázal. V nohách tisíc mil, stopy déšť a vítr smyl, já i má poutnická hůl jsme byli cestou znavení.

Asi 5 km od centra města se nachází veliký tábor Monte de Gozo pro 800 poutníků vybavený obchody, restauracemi a dokonce i diskotékou. Menší, ale pro poutníky vhodnější se zdá být ubytování v semináři, kam navádí orientační šipky. Za 4 euro se tak dá přespat asi 10 minut od katedrály.

Autor v cíli

Zpět do České republiky se lze vrátit mnoha způsoby. Poutníci dostávají slevu na letenky a na vnitrostátní autobusy. Letenka ze Santiaga de Compostela do Madridu a po té do Prahy nebo Vídně stojí kolem 1000 euro. Také je možné jet autobusem do Madridu či Barcelony a odtud dvakrát týdně odjíždí pravidelná linka Madrid – Barcelona – Praha. Návrat autobusem stojí zhruba 180 euro. Další variantu nabízí vlak, někteří poutníci se i domů vracejí pěšky. Pěší pouť z České republiky a zpět odhaduji nejméně na 8 měsíců, ale jako optimální se mi zdá 1 rok.

(C) René Adámek pro časopis Turista

Fotografie autor nebo scan pohlednice

Publikováno se svolením autora

Mušle hřebenatka
Le Puy
Auvergne
Conques
Tympanon v Conques
Klášter v Moissacu
La Romieu
Ostabat
Roncesvalles
Pamplona
Puenta la Reina
Estela
Tympanon v Estelle
La Rioja
Torres del Rio
Redecila del Camino
Unavený poutník v Brugosu
Katedrála v Burgosu
Meseta
Ubytovna
Ponferrada
O Cebreiro
Santiago
Santiago katedrála

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info